Як пережити обшук на підприємстві: поради адвоката

Prezentatsiya-obshuky-2020-2

Обшук – це слідча дія, яка майже завжди трапляється несподівано та спричиняє негативні наслідки для підприємства. Відповідно до ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
У 2021 року Рада бізнес-омбудсмена отримала від підприємців 425 скарг на порушення держорганів, що на 6% менше, ніж у 2020 року. Водночас кількість завершених розслідувань була на 10% вищою, ніж у 2020 року. За сприяння РБО протягом січня-березня 2021 року підприємцям вдалося припинити безпідставні кримінальні провадження, повернути вилучене майно, зупинити рейдерські атаки.

Як підготуватися до потенційного обшуку?

Проведення обшуку – це завжди стресова ситуація, а тому більшість осіб під час його проведення допускають безліч помилок, які в подальшому складно усунути.
Відповідно до ч. 2 ст. 234 КПК України обшук на підприємстві може відбуватись лише на підставі ухвали слідчого судді.
Саме тому перед тим як допустити працівників правоохоронних органів до приміщення для проведення обшуку необхідно детально ознайомитись зі змістом такої ухвали на предмет можливих технічних помилок та її відповідності/невідповідності Кримінальному процесуальному кодексу України.
При ознайомленні зі змістом ухвали особливу увагу необхідно звертати на наступне:
1) на дату постановлення ухвали та строк її дії. Оскільки строк дії ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук не може перевищувати 1 місяця з дня її постановлення, тому у разі спливу цього строку у підприємства є законні підстави відмовити у допуску правоохоронних органів до приміщень для проведення обшуку;
2) точну адресу та найменування товариства, у якому дозволено проводити обшук. На практиці трапляються випадки, коли в ухвалі слідчого судді неправильно відображена адреса товариства або його найменування, що дає право такому товариству відмовити у допуску до приміщення, мотивуючи це тим, що ухвала про надання дозволу на проведення обшук не стосується зазначеного підприємства;
3) документи та предмети, які дозволено відшукати та вилучити слідчим при проведенні обшуку;
4) номер кримінального провадження, в рамках якого здійснюється обшук та коротку фабулу цього провадження;
5) прізвище або найменування власника приміщення;
6) прізвища осіб, за клопотанням яких суд дозволив проведення обшуку. Одразу ж доцільно перевірити службові посвідчення працівників правоохоронного органу на предмет їх відповідності даним, які зазначені в ухвалі слідчого судді.
Одночасно з процесом ознайомлення з ухвалою слідчого судді необхідно викликати адвоката для надання правової допомоги, а також при можливості попередити інших працівників підприємства про візит правоохоронних органів, щоб вони мали змогу належним чином до нього підготуватись (відключити свої комп’ютери, зібрати особисті речі тощо).
Після ознайомлення з ухвалою слідчого судді її копію працівники правоохоронного органу мають надати уповноваженій особі підприємства, на якому буде проходити обшук.
Як діяти в процесі проведення обшуку?
У випадку, коли обшук все ж таки розпочався, необхідно пам’ятати, що:
1) не потрібно підписувати жодних документів, окрім протоколу обшуку;
2) не потрібно відповідати на питання слідчого чи інших працівників правоохоронних органів. Слідчий не має права без Вашої згоди допитувати Вас під час проведення обшуку, оскільки допит – це окрема слідча дія;
3) не потрібно залишати представників правоохоронного органу на одинці в будь-якому приміщенні. Правоохоронці під час обшуку мають знаходитись в приміщенні під постійним наглядом працівників підприємства, які б відразу фіксували можливі порушення зі сторони правоохоронних органів;

4) окремої уваги заслуговують особи, що приходять з правоохоронцями на обшук у якості понятих, та які, як правило, тим чи іншим чином залежні від зазначених правоохоронців. Звичайно ж, що такі поняті не будуть зважати на можливі протиправні дії правоохоронців, а тому необхідно наполягати на залученні і інших осіб у якості понятих при проведенні обшуку (наприклад, сусіди, адміністрація бізнес-центру тощо).
В будь-якому разі, потрібно запам’ятати прізвище, ім’я, по-батькові та інші дані понятих, оскільки в подальшому цілком вірогідно, що зазначена інформація знадобиться Вам при поверненні вилученого майна чи визнанні певних доказів неналежними.
Усі зауваження щодо проведення обшуку мають бути відображені у протоколі. За результатами складання протоколу необхідно отримати у правоохоронців його копію з детальним описом вилученого майна.
Оскільки завершенням обшуку пригоди для підприємства, як правило, не завершуються, тому для належного захисту інтересів компанії доцільно заздалегідь укласти договір про надання правової допомоги з адвокатом, який би не тільки надав фахову допомогу під час проведення обшуку, а й заздалегідь підготував би підприємство до його проведення , а також дотримання зазначених простих правил допоможе в подальшому підвищити шанси підприємства на повернення усього тимчасово вилученого в нього майна.

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 ×
Замовити послугу

 
×