Неповернення коштів чи шахрайство?

Internet-shahrai1

Беручи кредит в банку, позичаючи гроші в знайомих, ніхто не застрахований від того, що рано чи пізно Ви отримаєте бонус у вигляді звинувачення у вчиненні шахрайських дій (шахрайство). І тут потрібно розуміти принципову різницю між звичним неповерненням коштів і шахрайством, бо відповідальність у цих двох випадках  не до порівняння.

Коли ж неповернення коштів буде шахрайством?

Приписи кримінального законодавства визначають, що шахрайські дії (шахрайство) можуть вчинятись шляхом обману або ж зловживання довірою жертви та полягають в заволодінні чужим майном (у тому числі грошовими коштами) або ж правом на таке майно.  Щоб такі дії були злочином, має бути в сукупності ряд факторів:

  • обов’язковий спосіб вчинення: обман чи зловживання довірою. Використовуючи обман, злочинець повідомляє жертві неправдиві обставини (потрібні гроші на лікування дитини; позичальник займається підприємницькою діяльністю і має з чого повернути борг тощо). При зловживанні довірою правопорушник користується довірливістю жертви: до прикладу чоловік признається в коханні жінці, приділяє увагу, а згодом позичає кошти нібито з бажанням якнайшвидше повернути, а насправді зникає. Такого роду побутових ситуацій тьма, але не у кожному випадку настає відповідальність за шахрайство.
  • умисел не повертати кошти чи майно. Це важливо, щоб в момент отримання майна вже була мета його не повертати, якщо це шахрайство. Коли особа бере кредит в банку і вже завідомо знає, що завтра виїде з країни і ніколи не повертатиме кредит, то можемо інкримінувати шахрайство (настає відповідальність за шахрайство).
  • добровільність передачі майна. Жертва має свідомо і за власною волею віддати майно, в іншому випадку дії будуть кваліфікуватись за наявності умов як інші правопорушення: крадіжка, грабіж тощо.
  • безпосередня участь потерпілого в передачі майна, а тому, якщо особа передає свої кошти і кошти іншої людини злочинцеві самостійно, то тільки вона й може бути потерпілим у кримінальному провадженні.

Для доведення всіх цих обставин повинна бути серйозна доказова база. Додатковим підтвердженням може бути те, що злочинець не визнає факту передання грошей, а таке насправді було і про це свідчать матеріали кримінального провадження.

Інфографіка Шахрайство

Що може свідчити про те, що відносини є цивільними?

Перш за все, наявність розписки. Розписка служить способом підтвердження визнання боргу, а отже відсутності шахрайства. Окрім цього, часткове повернення боргу – це теж аргумент на користь цивільних відносин. В такому випадку немає умислу на неповернення коштів. Але таке повернення коштів має відбуватись до початку досудового розслідування, а не тоді, коли до Вас прийшли з підозрою у вчиненні шахрайства.

Підтвердженням може служити і те, що особа, яка заволоділа коштами, потрапила в скрутне матеріальне становище, а сума позики чи кредиту є значною і повернення вчасно є не підйомним для неї.

Конкретний перелік обставин, які потрібно доводити в кожному випадку, залежить від ситуації. Дехто може думати, що яка ж різниця, чи виконувати рішення суду у цивільній справі і повертати кошти, чи бути обвинуваченим у шахрайстві і теж повертати кошти? Різниця все ж таки є. Окрім повернення коштів за вироком, у кримінальному провадженні отримуєш покарання у розумінні Кримінального кодексу (кримінальна відповідальність за шахрайство). Якщо сума боргу є невеликою, то й покарання теж – наприклад, до 850 гривень. Якщо злочинець заволодів коштами в особливо великому розмірі – позбавлення волі від 5 до 12 років і в додаток конфіскація майна. Додатково до обвинувального вироку і покарання злочинець отримує судимість, яка є негативним явищем і обмеженням.

На сьогодні аналіз судової практики свідчить про безліч кримінальних справ такого роду. При цьому вироки від обвинувальних до виправдувальних. Виправдувальний вирок – у випадку, якщо вдалось довести відсутність складу шахрайства. При цьому, якщо було заявлено цивільний позов, а вирок виправдувальний – такий позов суддя повинен залишити без розгляду.

Немалу роль в постановленні виправдувального вироку або закритті кримінального провадження відіграє роль адвоката. Професійний захисник – це гарантія вашого майбутнього і спокійного сну. Адвокат у кримінальному провадженні АО «Бачинський, Коломієць та партнери» Валерія Коломієць має чималий досвід у справах такого роду і знає, як захистити права і законні інтереси Клієнта. Потрібно залучити надійного захисника ще на стадії слідства, тоді справу можуть закрити за відсутністю складу злочину і провадження не дійде до суду.

Якщо ж ви не правопорушник, а жертва шахрайства, потрібно теж вміло відстояти свої права в кримінальному провадженні. Для цього потрібно сприяти слідству, пред’явити цивільний позов до правопорушника, належно обґрунтувати свої вимоги. Тут теж не обійтись без професійного адвоката.

Якщо ви стали жертвою шахрайських дій, або ж навпаки потрапили в поле зору правоохоронних органів  як підозрюваний у вчиненні цього кримінального правопорушення, звертайтесь за кваліфікованою допомогою у АО «Бачинський, Коломієць та партнери» за телефонами:

+ 38 096 002 01 00
+38 050 431 70 84
+ 38 032 247 35 44

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×