Закриття кримінального провадження

В судовій системі інколи трапляються помилки. Уникнути їх дуже важливо для того, щоб відстояти справедливість і власні права. Кримінальне провадження може бути відкритим без достатніх причин, або навпаки, його можуть закрити, коли підстав для цього немає. Однак, такі речі можна оскаржити. Допомогти Вам у цьому може Адвокатське об’єднання Бачинський та партнери.

Кримінальне провадження –  це процес, що включає в себе слідчі дії здійснювані правоохоронними органами щодо діяння, за яке законами України передбачена кримінальна відповідальність. Досить часто буває так, що результатом досудового розслідування стає його закриття. Цей процес детально описаний у ст. 284 КПК України. Закриття кримінального провадження може відбуватись з різних причин. Їх список чітко визначений законодавством. Кримінальну справу можуть закрити:

  • якщо буде виявлено, що діяння, щодо якого відкрите провадження, не відбувалось;
  • якщо не буде виявлено складу кримінального правопорушення у цьому діянні;
  • якщо належних, достатніх та допустимих доказів для встановлення провини особи недостатньо, а можливостей отримати їх більше немає;
  • якщо з’явився закон, що скасовує відповідальність за це діяння (діяння декриміналізоване);
  • якщо підозрюваний, обвинувачений помер (але провадження може бути продовжене, якщо це необхідно для його реабілітації);
  • якщо вже існує рішення суду за цим звинуваченням (або ж рішення про його закриття);
  • за бажанням потерпілого у кримінальному провадженні (справи приватного обвинувачення);
  • якщо особу звільнять від кримінальної відповідальності;
  • за відсутності згоди держави, що видала особу;
  • якщо прокурор відмовиться підтримувати державне обвинувачення (за деякими виключеннями);
  • при досягненні податкового компромісу у справах про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 112 КК України.

Рішення про закриття кримінальної справи приймають прокурор або слідчий. Прокурор уповноважений закривати кримінальне провадження щодо особи, якій оголошено про підозру у випадках, передбачених ч. 1 ст. 284 КПК України. Таке рішення прокурора не перешкоджає пошуку винних та встановленню істини у конкретному кримінальному провадженні у подальшому. Слідчий закриває справу у деяких випадках і то лише тоді, якщо підозрюваних в провадженні немає. Ними приймається постанова про закриття кримінального провадження. За законом, її можна оскаржити.

 

Оскарження закриття кримінальної справи

Якщо Ви вважаєте, що кримінальна справа була закрита без достатньої причини, Ви можете оскаржити таке процесуальне рішення. Право на оскарження постанови слідчого про закриття кримінального провадження мають потерпілий, заявник та його законний представник. Оскаржити постанову прокурора про закриття кримінального провадження можуть також підозрюваний, його захисник та законний представник. Подати таку скаргу Ви можете протягом десяти днів з моменту, коли отримаєте копію постанови про закриття справи. Підставою для подання скарги може бути те, що Сторона обвинувачення не дотримались усіх вимог перед закриттям провадження. Наприклад, якщо не допитали усіх свідків, не знайшли місце злочину або не розглянули усі позиції, вказані у заяві потерпілого, не були виконані усі вказівки процесуального керівника тощо. Якщо у Вас є підстави вважати, що прокурор або слідчий не дотримались усіх вимог діючого кримінального процесуального Закону, Вам необхідно написати скаргу на постанову про закриття кримінального провадження, зразок якої Ви можете знайти за цим посиланням. До заяви потрібно буде додати документи, що підтверджують підстави для оскарження. Якщо Ви не маєте якихось з них, Ви в праві вимагати копії у слідчого або прокурора. Документи і заяву, Вам потрібно буде подати до місцевого суду, що знаходиться на території здійснення досудового розслідування.

Такі скарги розглядає слідчий суддя. Розгляд повинен відбутись не пізніше, ніж через сімдесят дві години, після того, як Ви подасте заяву до суду. На розгляді маєте бути присутні Ви, Ваш захисник або представник/законний представник, а також слідчий або прокурор, чиє рішення Ви оскаржуєте. Однак якщо останні не будуть присутні, Вашу скаргу все одно повинні розглянути. В результаті судового засідання, слідчий суддя може винести рішення про скасування постанови щодо закриття кримінального провадження, або ж відмовитись задовольняти Вашу скаргу.

Якщо, в результаті розгляду, постанову не скасували, Ви можете подати апеляційну скаргу на ухвалу суду. Якщо суд апеляційної інстанції виявить, що Ваші аргументи достатні для відміни постанови про закриття кримінального провадження, він повинен ухвалити відповідне рішення і скасувати постанову про закриття кримінального провадження. Апеляційну скаргу потрібно подавати напряму до суду апеляційної інстанції. На це у Вас буде десять днів з моменту проголошення судового рішення або ж з моменту отримання копії такої ухвали. Крім апеляційної скарги та документів (до яких тепер потрібно додати копію оскаржуваного рішення слідчого судді) Вам потрібно буде додати їх копії представнику Сторони обвинувачення.

Розгляд апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді відбувається у декілька етапів. На першому, суддя-доповідач вирішує, чи є підстави для відкриття провадження щодо її розгляду. Так, він може залишити її без руху, повернути, або прийняти рішення відкривати, чи не відкривати апеляційне провадження. Залишення без руху відбувається тоді, коли у Вашій заяві є якісь недоліки, не вистачає певних документів, тощо. В такому випадку, суддя-доповідач має скласти перелік недоліків та зазначити його відповідній ухвалі. Крім цього, цією ж ухвалою Вам надають строк (не більший за п’ятнадцять днів) на те, щоб їх усунути. В такому випадку, Ви можете виправити усі недоліки та подати апеляційну скаргу повторно. Якщо немає ніяких перешкод, за три дні, суд прийме рішення про те, щоб відкрити апеляційне провадження. Також, Ви можете подати ще одну заяву, замість залишеної без руху, але це має бути в межах строку передбаченого законом (в даному випадку – десять днів з моменту, коли Ви отримали оскаржуване рішення). Повернути апеляційну скаргу можуть, якщо Ви не виправите недоліків, вказаних у відповідній ухвалі судді апеляційної інстанції. Відмовитись відкривати апеляційне провадження можуть, якщо апеляційна скарга подана на рішення, яке на даній стадії в апеляційній інстанції не оскаржуються.

Після цього, суддя-доповідач призначає дата проведення апеляційного слухання. В даному випадку, його проводить колегія з трьох суддів. Перед розглядом, судді мають роз’яснити учасникам їхні права та обов’язки, повідомити про те, що засідання фіксують технічними пристроями, оголосити склад суду та з’ясувати, чи довіряють учасники даному складу суду. Після цього, суддя-доповідач доповідає суть апеляційної скарги і з’ясовує, чи заявник підтримує і надалі свою скаргу. Після цього починається слухання сторін. Вам нададуть слово в першу чергу, оскільки Ви подали апеляційну скаргу. Результатом даного судового розгляду, може бути рішення про відмову або про задоволення Вашої апеляційної скарги.

 

Як подати клопотання про закриття кримінальної справи

Окрім закриття кримінального провадження без достатніх причин, може статись і зворотна ситуація – проти Вас безпідставно проводять досудове розслідування. Якщо таке сталось, потрібно подати клопотання про її закриття. Досить часто органи правопорядку безпідставно або ж з метою тиску відкривають кримінальні провадження проти фізичних чи юридичних осіб, які не здійснили нічого протизаконного. Це може бути через звичайне непорозуміння або з мотивів власної вигоди когось з працівників. Якщо через помилку, або з якихось інших причин, проти Вас було розпочато кримінальний процес, за відсутності складу злочину, справу потрібно негайно закрити, щоб захистити інтереси усіх зацікавлених сторін. Для цього потрібно подати відповідне клопотання.

Фізична особа може подати клопотання напряму прокурору або слідчому. З юридичними особами усе набагато складніше. Якщо справу порушили проти організації, то її керівники та робітники проходять у справі як свідки, до тих пір, поки хтось з них не стане підозрюваним. При цьому, в законодавстві не означений максимальний термін для розслідування без підозрюваних. Тобто, слідчі зможуть протягом будь-якого часу обшукувати належні/орендовані Вами приміщення, перевіряти документацію та допитувати працівників. Таке положення є неприйнятним і змінити його треба якомога скоріше.

Для того, щоб більш ґрунтовно підготувати клопотання про закриття кримінального провадження, Ви повинні написати заяву про ознайомлення з матеріалами справи та отримати доступ до зібраних доказів, перед написанням клопотання. Також, Сторона захисту має самостійно шукати докази невинності, що може становити велику складність, особливо для людини без потрібних навичок і знань. Цей процес займає багато часу, тому почати його необхідно за першої можливості. Після того, як Ви зберете достатні докази своєї невинності, Вам потрібно буде подати їх разом з клопотанням до прокурора або слідчого. Докази мають бути максимально достовірні, оскільки, якщо Вам відмовлять у закритті кримінального провадження, це рішення неможливо буде оскаржити.

Якщо справу все-таки не вдалось закрити, з перебігом строків досудового розслідування вона все ж опиниться у суді. Судовий розгляд починається з підготовчого судового засідання, на якому провадження можуть закрити тільки з таких підстав, як відмова від обвинувачення, декриміналізація діяння, тощо. Якщо відсутність складу чи події злочину виявлять на стадії вже судового розгляду, суд зобов’язаний винести виправдувальний вирок. Також у передбачених Законом випадках, провадження може бути закрито судом як першої інстанції, так і при перегляді справи.

 

Допомога з закриттям кримінального провадження або з його оскарженням

Для того, щоби процес закриття кримінальної справи, або його оскарження завершився на Вашу користь, треба грамотно аргументувати свої скарги, зібрати необхідні документи та докази, а інколи ще й вдало виступити під час судового засідання. Знання і навички для цього має далеко не кожен, тому для того, щоб якнайкраще захистити свої інтереси, потрібно скористатись послугами хорошого юриста. Адвокатське об’єднання Бачинський, Коломієць та партнери пропонує Вам свою підтримку у будь-яких справах такого роду. Наші працівники допоможуть Вам знайти докази, підібрати необхідні документи, правильно написати заяви, скарги та клопотання, а також відстоять Ваші інтереси в суді. З нами Ви можете не боятись бути несправедливо засудженим або ж навпаки, залишитися без справедливої сатисфакції та покарання у разі, якщо Ви стали жертвою кримінального правопорушення. Наші працівники є кращими професіоналами у своїй сфері. Вони готові надати Вам будь-яку юридичну допомогу під час судових засідань та здійснення слідчих/процесуальних дій у кримінальних провадженнях. Якщо Ви хочете, щоб судова система стала на Вашу сторону, звертайтесь до нас – ми Вам допоможемо.

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×