Авторське право. Кому належать права на фотографію

Nedelya-fotografii-s-sayta-loading65.dipoew.ru_

Чи можуть фотографії у ваших профілях порушувати чужі права? Так, навіть на яких зображені ви.

Як повідомляє вузькопрофільний ресурс The IPKat, нещодавно на всесвітньо відому модель GiGi Hadid було подано позов про порушення авторських прав. Що такого зробила модель? Все просто – вона лише розмістила фотографію, на якій вона ж і зображена, на своїй сторінці у Instagram. Проте одна фотоагенція стверджує, що в акаунті GiGi близько 50 фотографій моделі у публічних місцях, на які у неї немає авторських прав, та які опубліковані без дозволу правовласника.

Більше того, це не вперше GiGi  потрапляє у таку ситуацію. У 2017 році модель  розмістила свою світлину в Instagram, яку скопіювала у фотографа, прибравши при цьому водний знак. Фотограф подав на GiGi Hadid позов, проте спір було вирішено у позасудовому порядку.

То ж що слід знати, розміщуючи свої фотографії в Україні, щоб не потрапити в аналогічну ситуацію?  

Згідно із законодавством України (та не тільки України) фотографія є об’єктом авторського права. Авторські права належать особі, яка своєю творчою працею створила власне зовнішню форму вираження. Тобто, якщо ви зображені на фотографії, це не означає автоматично, що у вас є права на таке фото.

Які права є в особи, зображеної на фото? У моделі є право давати або не давати свою згоду на публічний показ, відтворення, розповсюдження зображення.

При цьому, якщо фото зроблені відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру, згода особи на зйомку припускається.

А от авторські права на фото належатимуть фотографу. Модель може бути співавтором, якщо брала творчу участь у створенні фото.  Якщо модель повністю продумала та створила образ, обрала пози та освітлення, то її внесок творчий є незаперечним.

Окрім цього, оскільки фотографія становить одне нерозривне ціле, то жоден із співавторів в такому випадку не може без достатніх підстав відмовити іншим у дозволі на опублікування, інше використання або зміну твору.

 Якщо ж ваше фото було зроблено на замовлення, майнові права інтелектуальної власності належать творцеві цього об'єкта та замовникові спільно, якщо інше не встановлено договором. Отже, пам'ятайте, якщо ви зображені на фотографії, це ще не означає, що ви маєте права на неї. Усім фотографам та моделям бажаємо творчої наснаги!

Фото: binrk

Підготувала старший юрист практики ІТ- права Олександра Петренко

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 ×
Замовити послугу

 
×