Затримання

затримання

Будь-який громадянин України, як і багатьох інших країн світу, навіть найбільш законослухняний, не застрахований від затримання правоохоронними органами.

Досить часто це стосується успішних людей, які ведуть свій власний бізнес, а також осіб, відомих у певній сфері діяльності та не обділених увагою мас-медіа. Відомі та успішні люди можуть стати предметом заздрощів недоброзичливих осіб, які здатні безпідставно звинуватити людину у скоєнні злочину. Інколи так можуть поступити і непорядні конкуренти – щоб позбутися того, хто перешкоджає розвитку власного бізнесу.

Однак, буває і таке, що успішний бізнесмен сам, свідомо чи несвідомо, припускається помилки – чи у веденні справ, чи у виплаті податків. Тоді він може бути затриманим у зв’язку зі звинуваченням у порушенні закону.

Незалежно від того, чи у правоохоронних органів є законні підстави для затримання, чи звинувачення безпідставні – особі, яка може бути затриманою, варто знати певні правила і свої права під час затримання. Знання таких правил може вберегти вас від зайвих неприємностей і дасть змогу відстояти себе у спірній ситуації.

Що варто знати про затримання

Найважливіший момент при затриманні – це те, що Ви можете вважати себе затриманим з тієї миті, коли не можете за своєю волею покинути певне приміщення або ж відійти від уповноваженої службової особи.

Згідно статті 208 Кримінального процесуального кодексу України, без ухвали слідчого судді або суду, затримання може відбутися лише у наступних випадках:

  1. якщо особу, яку затримують, застали безпосередньо під час скоєння нею злочину. Якщо особу застали при вчиненні замаху на злочин, це теж є підставою для її затримання буз ухвали суду.
  2. якщо свідки скоєного злочину, або потерпілий, або ж ознаки на місці злочину, а також на одязі та тілі підозрюваного вказують на те, що саме він скоїв цей злочин.
  3. якщо є обґрунтовані підстави вважати, підозрюваний у вчиненні тяжкого або ж особливо тяжкого корупційного злочину має намір втекти з метою уникнення кримінальної відповідальності.

В інших випадках для затримання правоохоронні органи мають представити ухвалу слідчого судді щодо затримання підозрюваного.

Важливо знати:

  • при затриманні уповноважена службова особа зобов’язана чітко пояснити причини затримання;
  • протягом 2-х годин про арешт мають бути повідомлені родичі або представник затриманої особи;
  • після затримання і до початку першого допиту затриманий має право поговорити зі своїм захисником наодинці;
  • протягом 60 годин від моменту затримання має бути подано клопотання про обрання запобіжного заходу. Це клопотання суд повинен розглянути протягом 12 годин. Якщо цього не відбулося – затриманого повинні звільнити з-під варти через 72 години після затримання.

Пам’ятайте про презумпцію невинуватості!

Згідно ст. 17 Кримінального процесуального кодексу України «Презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини», затримана особа не повинна доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення. Навпаки, правоохоронні органи мають довести факт винуватості затриманого.

Якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість затриманої особи у скоєнні злочину, така особа має бути виправдана.

Ця ж стаття говорить про те, що поки вина обвинуваченого не доведена і не винесено обвинувальний вирок суду, поводження із затриманим має бути відповідним до поводження з невинуватою особою. Інше поводження порушує права затриманого!

Правила поводження при затриманні

Однак, незважаючи на те, що КПК України захищає права затриманої особи, на жаль, усе ще зустрічаються випадки порушення цих прав під час затримання. Тому, якщо Вас затримали, незважаючи на те, винуваті Ви у вчиненні кримінального правопорушення, чи ні, дотримуйтеся наступних правил:

  • не опирайтеся правоохоронним органам, адже Ви можете бути затримані за вчинення опору;
  • поводьтеся спокійно і намагайтеся менше розповідати;
  • вимагайте надання Вам захисника і до його прибуття не давайте ніяких показань. Найкраще вимагати надання захисника у письмовому вигляді;
  • вимагайте також, щоб про Ваше затриманні були повідомлені Ваші родичі. До повідомлення рідних також не слід давати показань і підписувати будь-які документи;
  • коли Вам буде надано можливість поговорити з рідними або захисником по телефону, будьте обережні у висловлюваннях і не перераховуйте деталей події, оскільки телефон, по якому Ви будете говорити, може прослуховуватись;
  • якщо Вам пропонують підписати будь-які кримінально процесуальні документи (наприклад, протокол допиту підозрюваного тощо), уважно прочитайте документ. Якщо Ви не розумієте певних пунктів – попросіть роз’яснити Вам їх. Не підписуйте того, чого Ви не розумієте або з чим Ви не згідні!
  • якщо Ви були травмовані під час затримання представниками правоохоронних органів, вимагайте надати вам медичну допомогу і зафіксувати травми у медичному закладі.

Подальші дії після затримання і висунення звинувачення

Згідно ст. 40 КПК України, відповідальність за законність та своєчасність подальших процесуальних дій, які здійснюються після затримання, несе слідчий органу досудового розслідування. Він же відповідає за своєчасне виконання усіх таких дій. Слідчий відповідає за проведення розслідування по справі, надання доручень щодо проведення певних слідчих дій оперативним підрозділам. Слідчий також виконує письмові вказівки прокурора по даній справі.

Результатом розслідування, яке здійснюється під керівництвом слідчого, є обвинувальний акт або рішення про закриття кримінального провадження за наявності відповідних підстав.

Затримання з метою приводу

Згідно ст.ст. 189 та 190 КПК України, затримання підозрюваного з метою приводу його в суд здійснюється також за умови наявності ухвали слідчого судді. Суддя надає таку ухвалу, коли наявні підстави для утримування обвинуваченого під вартою, і за наступних умов:

  • якщо підозрюваний не з’явився за викликом до слідчого, прокурора, суду і суддя не був попереджений про поважні причини, через які він не прибув;
  • якщо є підстави, які вказують на те, що підозрюваний переховується від органів досудового розслідування;
  • якщо попередня ухвала про привід не була виконана.

На відміну від ухвали про затримання, ухвала про затримання з метою приводу зберігає чинність лише протягом 36 годин. Не пізніше 36 годин від моменту затримання підозрюваного, він має бути доставлений до слідчого судді або ж звільнений з-під варти.

Оскарження незаконного затримання

Оскарження незаконного затримання особи є засобом забезпечення прав людини. Якщо затримання відбулося безпідставно або з порушенням інтересів підозрюваного, затриманий має право подати скаргу.

Оскарження характеризується наступними особливостями:

  • подається у вільній формі – не існує встановленої чи затвердженої форми скарги;
  • підозрюваний не може бути переслідуваний за подання скарги;
  • рішення по оскарженню не може залежати від факту подання скарги.

Скаргу щодо незаконності затримання розглядає слідчий суддя районного суду, у територіальній підсудності котрого знаходиться орган, в якому утримується затриманий або ж слідчий суддя одночасно з розглядом клопотання про обрання запобіжного заходу. Якщо скаргу задоволено і затримання визнано незаконним, обвинуваченого мають негайно звільнити з-під варти.

Затримання підозрюваного свідками злочину

Будь-яка людина може попасти в ситуацію, коли вона стає свідком злочину, або ж сама виявляється потерпілою особою при скоєнні злочину. В таких випадках громадяни мають право самостійно затримати злочинця до прибуття поліції, або затримати і відвести у найближче відділення поліції. Однак, варто знати, які дії в такому випадку є правомірними.

Отже, в якому випадку Ви можете затримати підозрюваного у скоєнні злочину і як це зробити юридично грамотно і без ризику для себе?

Потрібно врахувати наступні нюанси:

  • затримати людину Ви можете тільки в тому випадку, якщо нею дійсно був скоєний злочин або замах на злочин, наприклад, якщо затриманий посягав на життя чи здоров’я іншої людини, або її майно – тобто була здійснена крадіжка або пограбування тощо;
  • якщо свідки затримали підозрювану особу без підстави, тобто якщо злочин не був скоєний і не було замаху на нього – затримання вважається незаконним. За такі незаконні дії особи, які вчинили їх, можуть будуть притягнені до відповідальності згідно ст. 146 КК України (позбавлення свободи або викрадення особи);
  • метою затримання підозрюваного може бути лише подальше передання його правоохоронним органам. Якщо затримання здійснено з метою самосуду – такі дії вважаються неправомірними, і особи, які вчинили їх, будуть притягнені до кримінальної відповідальності;
  • при затриманні підозрюваного він може чинити опір і намагатися втекти з місця злочину. В таких випадках особи, які затримують злочинця, можуть вдатися до заподіяння йому фізичної шкоди. В багатьох випадках це є цілком логічним, особливо, якщо скоєний злочин був важким і стосувався посягань на життя іншої людини (наприклад, вбивство або замах на вбивство), або якщо злочинець чинить опір і це загрожує життю чи здоров’ю свідків. Однак, слід пам’ятати, що фізична шкода, заподіяна затриманому, має бути співрозмірною із скоєним ним злочином. Тобто нанесення тяжких тілесних ушкоджень буде недопустимим при затриманні дрібного правопорушника, але цілком правомірним при затриманні вбивці або учасника бандитського нападу. Однак, якщо свідки перебувають у програшному становищі у порівнянні із злочинцем (наприклад, він озброєний), і розуміють, що затримати його зможуть лише у випадку завдання йому тяжкої шкоди, такі дії будуть визнані правомірними.

Після знешкодження і затримання злочинця, його слід якнайшвидше передати представникам правоохоронних органів. Утримування підозрюваного довше, ніж це необхідно, щоб передати його органам влади, вважається неправомірним.

Адвокатське об’єднання Бачинський та партнери – на сторожі ваших інтересів

Спеціалісти, які працюють в Адвокатському об’єднанні Бачинський та партнери, готові представляти та захищати інтереси своїх клієнтів у найважчих ситуаціях. Якщо Вас затримали безпідставно, якщо Ви стали жертвою помилки у слідстві, якщо Ваші права порушено – наші адвокати зроблять все можливе, щоб відстояти Ваші інтереси і добитися звільнення незаконно затриманої людини. Також ми маємо досвід у поданні заяв до Європейського суду з прав людини у кримінальній справі, тому, у разі порушення Ваших прав ми допоможемо із поданням такої заяви. Після укладання договору про надання правової допомоги у кримінальній справі  адвокати нашого об’єднання беруть на себе зобов’язання задіяти передбачені КПК України методи кримінально-правового захисту та засоби, які дозволять спростувати обвинувачення, або пом’якшити чи повністю виключити кримінальну відповідальність.

Крім цього, адвокати нашого об’єднання мають великий досвід у роботі в рамках кримінального провадження. У випадку затримання – подзвоніть нам і ми подбаємо про те, щоб повернути Вам свободу.

 

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×