Позбавлення батьківських прав

Позбавлення батьківських прав – непросте питання, яке суттєво впливає на усе подальше життя як дитини, так і її батьків. Адже у випадку позбавлення батьків права піклуватися про свою дитину та жити з нею, дитина виграє в одних питаннях, але програє в інших – вона позбувається рідної сім’ї. Тому до такої серйозної міри вдаються лише у виключних випадках. Згідно статистичних даних, в останні роки в Україні кількість випадків, коли батьків було позбавлено їхніх прав, стає все менше.

І в той же час, існують випадки, коли дитину неможливо залишити з батьками або дозволити одному з них продовжувати піклуватися про дитину. Адже «піклування» може перетворитись у знущання і загрожувати не лише психічному та фізичному здоров’ю дитини, але навіть і самому життю.

Тому існують чіткі положення щодо того, в яких випадках людину можна позбавити батьківських прав. Як правило, судді строго притримуються цих положень, які перераховані у Сімейному Кодексі України.

Підстави для позбавлення батьківських прав

У Статті 164 Сімейного кодексу України зазначено, що батьки або один з них можуть бути позбавлені батьківських прав у судовому порядку в наступних випадках:

 1. якщо батьки не забрали свою дитину з медичного закладу, в якому вона була народжена або проходила лікування, і протягом наступних шести місяців не дбали про неї;
 2. якщо батьки не виконують по відношенню до дитини обов’язків, перерахованих у Сімейному кодексі України;
 3. якщо батьки виявляють жорстокість по відношенню до дитини;
 4. якщо вони є наркотично або алкогольно залежними, і ця залежність носить хронічний характер;
 5. якщо батьки тим чи іншим чином експлуатують дитину, вимагають, щоб вона жебракувала;
 6. якщо батьків було засуджено за скоєння кримінального злочину по відношенню до дитини.

Деякі з перерахованих пунктів можна трактувати по-різному. Тому у Сімейному Кодексі перераховані обов’язки батьків по відношенню до своїх дітей, яких вони зобов’язані дотримуватися.

Батьківські обов’язки, яких необхідно дотримуватися

Згідно Статті 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані:

 1. забезпечити дитині виховання, при якому вона буде поважати права та свободи інших людей, любити та поважати свою сім’ю, народ та Батьківщину;
 2. дбати про здоров’я дитини, а також її фізичний, духовний та моральний розвиток;
 3. подбати про те, щоб дитина здобула повну загальну середню освіту, підготувати її до повноцінного самостійного життя;
 4. ставитись до дитини з повагою;
 5. навіть у випадку виховання дитини іншими особами, батьки повинні піклуватися про неї;
 6. не вдаватися до експлуатації дитини будь-яким чином;
 7. не застосовувати по відношенню до дитини фізичних покарань, або інших, які можуть принизити гідність дитини.

Невиконання батьками своїх обов’язків

Для уточнення випадків, коли батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків по відношенню до дитини, 30 березня 2007 року Верховний Суд України прийняв постанову Пленуму № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ  про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав». В цій Постанові вказано, що батьки не виконують батьківські обов’язки у наступних випадках:

 • якщо батьки не приділяють увагу фізичному та духовному розвитку власної дитини, а також її навчанню, тобто не надають дитині належного харчування, не дбають про її лікування при його необхідності, не готують до самостійного життя;
 • якщо батьки не надають дитині необхідної кількості спілкування, яке повинне забезпечити належний рівень самоусвідомлення дитини;
 • якщо батьки не дбають про те, щоб дитина мала доступ до культурних та інших духовних цінностей;
 • якщо батьки не пояснюють дитині загальноприйнятих норм моралі;
 • якщо батьки не цікавляться внутрішнім світом дитини;
 • якщо не надають можливостей для здобуття дитиною належної освіти.

Якщо перераховані обставини мають місце, один або обоє з батьків можуть бути позбавлені батьківських прав. Однак, слід врахувати, що суд надзвичайно прискіпливо ставиться до таких питань, тому факти невиконання батьками чи одним з них батьківських обов’язків потребують серйозних доказів.

Куди звертатися з питань позбавлення батьківських прав

Якщо батько або мати дитини, або інші родичі вважають, що існують серйозні та законні підстави для позбавлення обох чи одного з батьків дитини батьківських прав – їм слід звернутися із заявою про це у Службу у справах дітей органу місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації за місцем реєстрації матері або батька дитини.

За результатами розгляду цієї заяви розпочинається судовий процес, на якому повинні бути представлені докази ухиляння батьками або одним з них від виконання батьківських обов’язків, або жорстокого поводження з дитиною, або алкогольної чи наркотичної залежності когось з батьків, або інших положень, що перераховані у ст. 164 Сімейного кодексу України та є підставами для позбавлення батьківських прав.

Справи про позбавлення батьківських прав розглядає місцевий суд за місцем реєстрації того з батьків, кого планується позбавити батьківських прав. Він же приймає відповідне рішення.

Слід також зазначити, що в такому судовому процесі обов’язково бере участь орган опіки та піклування, який зобов’язаний надати суду свій власний висновок з приводу обставин справи, що розглядається. Цей висновок має якомога шире висвітлити всі нюанси справи, щоб допомогти суду прийняти рішення. Однак, суд може з цим висновком не погодитися у випадку, якщо він тим чи іншим чином може зашкодити інтересам дитини.

Які докази варто надати у справі про позбавлення батьківських прав

Як вже було вказано вище, у справі про позбавлення одного чи обох батьків його батьківських прав мають бути представлені серйозні докази. Тому до підбору доказів слід поставитися з особливою увагою. Адже якщо хтось з батьків справді є небезпечним для дитини і загрожує її здоров’ю та життю, але в суді це не буде доведено або докази будуть недостатніми, то суд може не прийняти рішення про позбавлення батьківських прав. Тоді дитина і надалі залишатиметься у небезпеці.

Тому родичі дитини або один з батьків повинні докласти зусиль, щоб зібрати необхідні докази і лише після того подавати заяву у Службу у справах дітей.

Рекомендується зібрати та надати наступні документи:

 • довідки з медичних закладів, які свідчать про наявний у обох чи одного з батьків хронічної форми алкоголізму або наркоманії, якщо ці хвороби були виявлені;
 • довідки з міліції щодо наявності приводів одного чи обох батьків, їхньої антисоціальної поведінки – якщо вони мали місце;
 • висновок суду про факт ухиляння від сплати аліментів на дитину чи наявності заборгованості по аліментах, якщо такий факт був зафіксований;
 • документальне підтвердження того, що один з батьків (або обидва) перешкоджали можливості дитини виїхати за кордон при необхідності такої поїздки з причин навчання, лікування або участі у спортивних чи інших змаганнях;
 • довідку з медичного закладу, де обстежується або лікується дитина, про стан її здоров’я і те, хто з батьків дбає про її здоров’я, а також квитанції, які підтверджують фінансові витрати одного з батьків на лікування дитини;
 • характеристики від вчителів або вихователів дитини про рівень знань та розвитку дитини та участь батьків у її вихованні;
 • документи, які можуть свідчити про недостатнє спілкування та незадовільну учать одного чи обох батьків у вихованні дитини. Оскільки цей пункт може бути досить спірним, необхідно особливо ретельно підбирати такі докази. Той з батьків, кого збираються позбавити батьківських прав, може стверджувати, що не міг спілкуватися з дитиною, тому що не був проінформований про її місцезнаходження, або другий з батьків перешкоджав спілкуванню. Тому варто залучити свідків, які підтвердять, що батько чи мати могли (або не могли) вільно спілкуватися з дитиною.

Підбір доказів в таких справах є клопіткою справою, і слід добре розбиратися в нюансах для того, щоб переконати суддів. Найкращим виходом стане звернення до кваліфікованих юристів, які мають досвід ведення подібних справ.

Слід також прийняти до уваги, що намагання одного з батьків позбавити другого батьківських прав, може бути невиправданим і ґрунтуватися лише на власних бажаннях без врахування інтересів дитини. В такому випадку другій стороні також варто подбати про переконливі докази того, що вона виконує свої батьківські обов’язки в достатній мірі. Тоді теж знадобиться обізнаний та досвідчений адвокат.

Вам допоможуть сумлінні та кваліфіковані юристи

Адвокатське об’єднання «Бачинський та партнери» пропонує вам свою допомогу у питаннях позбавлення батьківських прав. Ми допоможемо зібрати усі необхідні докази та захистити права та інтереси вашої дитини, щоб забезпечити їй щасливе й повноцінне дитинство.

Ми готові захистити також ваші власні права, якщо вас намагаються несправедливо звинуватити у невиконанні батьківських обов’язків.

У першу чергу ми дбаємо про дотримання законів та інтереси дітей у таких справах, а отже, наші юристи зроблять усе, щоб рішення суду було справедливим.

Наші спеціалісти мають великий досвід ведення судових справ, які стосуються сімейних питань. Звертайтесь до нас – ми подбаємо про захист інтересів вашої сім’ї!

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 ×
Замовити послугу

 
×