Поділ майна між спадкоємцями

12767202_1574820806073692_978645920_n

Поділ майна між спадкоємцями, встановлення частки нерухомого майна в натурі

Дуже часто після смерті спадкодавця залишаються декілька спадкоємців. Якщо кожен із них виявить намір прийняти спадщину, то в подальшому може виникнути питання про поділ майна між спадкоємцями. За загальним правилом вважається, що їхні частки є рівними. Виняток становлять випадки, коли є заповіт, у якому вказано нерівний розмір часток. Тоді свідоцтво оформляють на частину майна, зазначену у заповіті.

Поділ майна за домовленістю між спадкоємцями

Спадкоємці, які  оформили спадщину, можуть узгодити між собою порядок розподілу майна. Для цього їм потрібно укласти договір про виділення частки в натурі. Відповідний документ складається у письмовій формі. Однак, якщо спадщина складається з майна, право власності на яке потребує державної реєстрації (наприклад, нерухомість), то договір потрібно посвідчити у нотаріуса.

Умови договору передбачають визначення реальних часток в спадковому майні. У цьому випадку право спільної сумісної власності припиняється та кожен із спадкоємців володіє і використовує виділену йому частку на власний розсуд. Також угодою можна передбачити збільшення частки одного із співвласників за рахунок зменшення частки іншого. Як правило, спадкоємець, який відмовляється від певної частини належного йому майна, отримує грошову компенсацію. Чинне законодавство передбачає спрощений порядок виділення частки в натурі у майні, яке перейшло у порядку спадкування до кількох спадкоємців.

Особливості поділу спадщини через суд

Якщо спадкоємцям не вдалося досягнути згоди, то зацікавлена особа вправі подати позов про виділення частки в натурі та передати його на розгляд до суду. Відповідна заява до суду подається за місцем знаходження спірної нерухомості. А якщо предметом позову виступає інше майно, то звертатися слід в установу, розташовану за місцем проживання відповідача.

При визначенні часток суд зазвичай виходить із засад їх рівності. Однак, якщо наявний заповіт, умовами якого передбачено інше, то суд відступає від цього принципу. У будь-якому випадку виділення частки майна в натурі відбувається на підставі глави 26 ЦК України, яка врегульовує правовідносини щодо спільної часткової власності.

Слід зазначити, що законодавством встановлені певні категорії спадкоємців, які мають переваги при вирішенні такого спору. Мова іде про наступних осіб:

  • Громадян, які проживали разом із спадкодавцем як одна сім’я;
  • Спадкоємців, які спільно з померлим володіли майном;
  • Осіб, які перебували у близьких відносинах з померлим.

Однак, зазначені переваги розповсюджують свою дію не на усе спадкове майно, а лише на певну його частину. Так, особи, які проживали з померлим як одна сім’я (а також мали спільне господарство та бюджет), можуть розраховувати на першочергове отримання предметів побуту та домашнього вжитку. А особи, які спільно з ним володіли нерухомістю, вправі претендувати на виділення часток будинку в натурі.

Необхідно взяти до уваги, що достатньо рідко вдається провести поділ між спадкоємцями таким чином, щоб вартість виділеного їм реально майна відповідала розміру належної їм частки. Значно частіше спадкоємцям передається нерівнозначне по своїй вартості майно. Так позовна заява про виділення частки в натурі може містити вимогу про передачу позивачу певного об’єкту. У такому випадку суд ухвалює рішення про стягнення грошової компенсації на користь іншого спадкоємця з співвласника, якому було виділено в натурі майно, вартість якого перевищує розмір його частки.

Якщо у Вас є запитання, то ми надамо юридичну консультацію допоможемо Вам. Звертайтесь за вказаними контактами.

 

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×