Оформлення нерухомої спадщини через суд

12804115_1574821482740291_2005315018_n

Юристи визнають, що багато українців ігнорують юридичну процедуру оформлення права на спадщину. Особливо така тенденція склалася в маленьких містах та селищах. Нюанси права спадкування детально описані у  ЦК України, ЗУ «Про нотаріат», «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», тощо.

Які існують способи отримання спадщини

Існують два основні способи прийняття спадщини, а саме оформлення спадщини за заповітом і оформлення спадщини за законом. У другому випадку закон чітко описує, хто з родичів почергово може отримати частку. Розмір часток приблизно однаковий і може змінюватися лише зі згоди сторін.

Тонкощі оформлення спадщини за заповітом

Експерти стверджують, що оформлення спадщини (2016 рік не виняток) є складною процедурою, позаяк закон чітко описує чергу претендентів і можна втратити все через будь-якого родича навіть без пояснення причин.

Забрати спадок не можна лише у недієздатних спадкоємців та малолітніх дітей.

Що робити, якщо закінчився термін отримання спадщини

Якщо спадкоємець протягом 6 місяців опісля відкриття заяви про отримання спадку, не заявив про свої права, закон буде вважати, що він його не прийняв.

Продовження терміну спадкування потрібно вимагати у судовому порядку, якщо родичі відмовляться від права на частку у Вашу користь. Процедура ця недешева та потребує багато часу.

Причини, які завадили вчасно заявити про своє право на спадок повинні бути поважними. Найбільш переконливими причинами суд може визнати:

  • тривалі відрядження, через які у спадкоємця не було можливості дізнатися про смерть родича або оформити належним чином потрібні документи;
  • хвороба, яка не ускладнювала можливість звернутися до нотаріуса.

Як показує практика, судові справи про спадщину щодо продовження терміну програють ті, хто намагається апелювати і довести, що не знали про смерть родича або про існування терміну на звернення до нотаріуса.

Тож потурбуйтеся про оформлення лікарняного листа чи наказу про відрядження. Або інших документів, які можуть підтвердити Вашу фізичну неспроможність звернутись до нотаріуса.

Якщо суддя визнає причину поважною, то подовжить термін подання документів. Скористатися такою можливістю маєте право лише раз.

У яких випадках суд неминучий

На жаль, існує багато випадків, коли спадкоємець не може отримати документи у нотаріуса. І отримання спадщини через суд – єдиний шлях, обійти який неможливо.

Перший випадок ми вже розглянули – це звернення до нотаріуса після закінчення шестимісячного терміну.

 

Друга не менш розповсюджена у судовій практиці ситуація – помилки в документах. Наприклад, якщо неправильно написано ім’я померлого в документах на нерухомість або у свідоцтві про смерть чи у свідоцтві про народження спадкоємця.

У деяких випадках немає змоги виправити помилку там, де видали документи. Проте врешті-решт Ви можете отримати спадщину через суд.

Заяву подають за місцем проживання і, як правило, процес не минає без складнощів.

До заяви потрібно додати документи, які підтверджують Вашу приналежність до особи, вказаної у свідоцтві. За цією ж схемою відбувається і процедура встановлення факту, якщо помилка зроблена у свідоцтві про смерть та інших документах.

Третій розповсюджений випадок, коли оформляють спадщину у суді і відсутній документ, який встановлює право на майно. Тобто померлий не встиг отримати документ або не зареєстрував його у відповідному реєстрі чи він десь загубився.

Визнання права на спадщину за рішенням суду в юридичній практиці вважають найскладнішою ситуацією. Щоразу результат буває абсолютно непередбачуваним.

Позовну заяву подають за місцем розташування нерухомості. Судовий збір сягає 1% від власності. Результат залежить від того, через яку причину відсутній документ на встановлення права спадкувати. Якщо його загубили, потрібно зробити дублікат і підтвердити його законність у виконавчій службі. Важче буде довести своє право на спадщину, якщо померлий не зареєстрував документ взагалі. Спадкоємець ризикує нічого не отримати навіть із документом про право власності на конкретне майно. Проте юридичній практиці відомі випадки, коли все ж за рішенням суду спадщину повертали позивачу.

Якщо у Вас є запитання, то ми допоможемо Вам. Звертайтесь за вказаними контактами.

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×