Усім відомо, що повноцінним власником житла чи іншого нерухомого майна особа стає лише після реєстрації права власності на нього у встановленому порядку. До моменту реєстрації прав на будинок особа власником не є. Зараз у зв’язку з зростанням темпів будівництва як багатоквартирних, так і приватних житлових будинків зростає актуальність питання, як оформити право власності на будинок (новостворене нерухоме майно).
Що таке новозбудований об’єкт? Це майно, на яке право власності реєструється вперше.
Втім наголошуємо, що право власності може бути зареєстровано і на об’єкт незавершеного будівництва. До прикладу, Ви розпочали будівництво приватного будинку, але з тих чи інших обставин хочете продати недобудову. Для цього першочергово слід зареєструвати на неї своє право власності. Зараз в Україні це можна зробити в державного реєстратора в органах місцевої влади або ж у нотаріуса. Детальніше про суб’єктів і основні аспекти реєстрації , які діють з 1 січня 2016 року, можна ознайомитись у нашій статті про реєстрацію нерухомості по-новому .
Що потрібно нотаріусу чи державному реєстратору для реєстрації прав на незавершений будинок?
- документ, що дає дозвіл проводити будівельні роботи (до прикладу, декларація на початок виконання будівельних робіт).
- технічний паспорт (його можна виготовити в БТІ або ж в спеціальній ліцензованій організації). Ця процедура є нескладною і полягає фактично у виїзді експерта на об’єкт, проведенні технічного обстеження та замірів.
- документи на земельну ділянку , на якій розташований об’єкт, якщо право на неї ще не зареєстровано.
Нотаріус приймає дані документи, відкриває розділ в реєстрі на об’єкт і реєструє право власності. За реєстрацію платиться збір, сума якого залежить від строків реєстрації. За загальним правилом строк реєстрації становить 5 днів і станом на 2016 рік коштує близько 140 гривень. Також можна обрати інший варіант: протягом 24 години – 2756 гривень, 2 дні – 1378 гривень. Якщо ж особа бажає, щоб право власності було зареєстроване протягом 2 годин з момент подачі заявки, тоді доведеться заплатити 6890 гривень. Для реєстрації подаються оригінали документів, з яких реєстратор виготовляє електронні копії
Що робити, коли будівництво вже завершено ?
В обов’язковому порядку виготовляється технічний паспорт на збудований будинок.
Потрібно засвідчити факт завершення будівництва в органі архбудконтролю, що можна зробити за допомогою декларації про готовність об’єкта до експлуатації. Бланки такої декларації розміщено у Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів. Декларація подається у двох примірниках, один з яких після проведення реєстрації (протягом 10 днів) повертається замовнику.
Також слід звернутись в орган місцевого самоврядування (сільська, міська рада) для присвоєння будинку поштової адреси. Виняток буде тоді, коли ділянка вже має кадастровий номер і оформляється право власності на індивідуальний (садибний) житловий будинок розташований на ній (також садовий чи дачний).
Зараз часто виникає необхідність зареєструвати право власності на індивідуальний будинок, збудований без дозволу на виконання будівельних робіт. Є Порядок, який визначає положення щодо прийняття в експлуатацію таких будинків, збудованих до 12 березня 2011 року. Якщо будинок має площу більше 300 метрів, потрібен звіт про технічне обстеження, якщо до 300 м. – у технічному паспорті ставиться відмітка про проведене технічне обстеження.
Реєстрація права власності на нерухоме проводиться і в тому випадку, коли об’єкт після реконструкції, скажімо ви провели реконструкцію за рахунок приєднання горища. Обов’язково слід надати нотаріусу документ про прийняття реконструйованого майна в експлуатацію.
Оформлення права власності на квартири у багатоквартирних будинках залежить від схеми, яка використовувалась при організації процесу будівництва. Кожна з таких підстав детально врегульована в Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
З питань реєстрації права власності, оформлення необхідних документів та інших питань у сфері нерухомості звертайтесь у АО «Бачинський, Коломієць та партнери» за тел.: 096-002-01-00.