Як не стати хуліганом

як не стати хуліганом

Мабуть кожного з нас в дитинстві батьки жартома називали «хуліганами» за дитячі бешкетування, не замислюючись, що означає це слово. Однак, хуліган – це не просто пустун і бешкетник. Це – той, хто здійснив кримінальний злочин, який називається «хуліганство».

Згідно статті 296 Кримінального Кодексу України, хуліганство – це грубе порушення громадського порядку, що було скоєне з мотивів явної неповаги до суспільства. Хуліганство, згідно тої ж статті, супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом.

Саме слово «хуліган» походить від прізвища ірландця Патрика Хуліхена – ватажка банди, яка у XIX столітті тероризувала вулиці Лондона численними дебошами та іншими правопорушеннями. З того часу таких правопорушників і звуть хуліганами. Причому хуліганство може бути вчинене як одною особою, так і групою осіб.

В залежності від того, було хуліганство скоєне одною особою чи групою, а також від інших обставин, визначається міра покарання злочину.

Яке покарання передбачене за хуліганство

У ст. 296 ККУ вказані наступні покарання за вчинення хуліганських дій:

  1. Хуліганство, скоєне одною особою, карається штрафом від 500 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (штрафи, визначені Кримінальним кодексом України за вчинення злочинів, а також Кодексом України про адміністративні правопорушення за вчинення відповідних порушень, розраховуються виходячи із розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян у сумі 17 гривень), або – ув’язненням злочинця на строк до 6-ти місяців, або обмеженням волі на строк до 5-ти років.
  2. Якщо такий злочин був скоєний групою осіб – він карається обмеженням волі членів групи на строк до 5-ти років або їх ув’язненням на строк до 4-х років.
  3. Якщо ж хуліганство було вчинене особою або особами, які раніше вже були засуджені за скоєння хуліганства, або ж при затриманні хуліганами був здійснений опір охоронцям правопорядку – за це порушники можуть бути покарані позбавленням волі строком від 2-х до 5-ти років.
  4. В тому випадку, коли під час скоєння хуліганства була застосована вогнепальна або холодна зброя, або предмет, що спеціально був заготовлений чи пристосований для нанесення потерпілим тілесних ушкоджень – особи, що вчинили хуліганство, караються позбавленням волі строком від 3-х до 7-ми років.

Чим хуліганство відрізняється від інших злочинів та адміністративного проступку

Порушення громадського порядку бувають різними. Що ж вирізняє хуліганство з переліку різноманітних правопорушень?

А вирізняє його саме явна і підкреслена неповага до оточуючих, цинізм скоєних дій. Якщо особа не лише порушує порядок, а поводиться при цьому зухвало, підкреслено зневажає оточуючих, ображає їх гідність – така поведінка і називається хуліганством.

Згідно статті 296 ККУ, хуліганством вважаються не лише ті дії, які скоєні у громадських місцях. Якщо хтось порушує громадський порядок навіть у відсутності сторонніх осіб та свідків, якщо при вчиненні таких дій присутній лише потерпілий – такі дії теж вважаються хуліганством. Хуліганство може бути скоєне у безлюдному місці чи в окремій квартирі.

Але коли хуліганство відбувається в людному місці, і особливо – під час проведення громадських заходів, святкувань, зібрань, концертів тощо, воно вважається більш тяжким злочином.

Знищення майна при вчиненні хуліганських дій

Хуліганські дії часто супроводжуються умисним пошкодженням або навіть знищенням чужого майна. Результатом цих дій може стати заподіяння потерпілому матеріальної шкоди у великих розмірах. В такому випадку відповідальність за скоєний злочин визначається статтею 194 ККУ.

Згідно статті 194 Кримінального Кодексу України, такі дії можуть бути покарані штрафом до 50-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У більш складних випадках покарання може полягати у громадських роботах на строк від 120-ти до 240-а годин, виправних роботах строком до 2-х років, або ув’язненні строком до 3-х років чи позбавленням волі на той самий строк.

Однак, якщо пошкодження чи знищення майна іншої людини було скоєне шляхом вчинення пожежі або вибуху, або будь-яким іншим загальнонебезпечним способом, а також у тих випадках, коли було завдано збитків у особливо великих розмірах, або спричинено загибель людей чи інші тяжкі наслідки – покаранням стане ув’язнення на строк від 3-х років до 10-ти років.

Нанесення тілесних ушкоджень при вчиненні хуліганських дій

Хуліганські дії можуть супроводжуватися не лише вчиненням майнових пошкоджень, але і нанесенням потерпілим тілесних ушкоджень, часто досить тяжких. Відповідальність за такий злочин визначається статтею121 Кримінального Кодексу України.

Ст.121 ККУ визначає відповідальність за умисне нанесення тяжкого тілесного ушкодження, яке є небезпечним для життя потерпілого, або таке ушкодження, що призвело до наступних наслідків:

  • втрата потерпілим якого-небудь органу – повністю, або якщо орган в результаті ушкоджень не здатний виконувати свої функції;
  • розвиток психічної хвороби у потерпілого внаслідок ушкодження;
  • переривання вагітності у потерпілої жінки після нанесення їй тілесних ушкоджень;
  • стійка втрата потерпілим працездатності не менше як на 1/3;
  • непоправне знівечення обличчя потерпілого.

Перераховані злочини караються позбавленням волі на строк від 5-ти до 8-ми років в залежності від обставин та тяжкості.

В другій частині ст.121 ККУ перераховані більш тяжкі варіанти цього злочину:

  • нанесення тяжкого тілесного ушкодження, що супроводжувалося умисним спричиненням потерпілому особливого мучення;
  • нанесення тяжкого тілесного ушкодження, вчинене групою осіб;
  • якщо ушкодження мало на меті залякування самого потерпілого або інших осіб;
  • якщо нанесення ушкодження було скоєне на замовлення кого-небудь;
  • якщо нанесення тяжкого тілесного ушкодження стало причиною смерті потерпілого.

В цих випадках злочинець карається позбавленням волі на строк від 7-ми до 10-ти років.

Якщо ж при скоєнні хуліганських дій було нанесено легке тілесне ушкодження, покарання за його вчинення визначається статтею 125 Кримінального Кодексу України. Згідно цієї статті, об’єктом злочину, що визначається цією статтею, як і статтею 121 ККУ є здоров’я людини.

Згідно ст. 125 ККУ, за умисне нанесення потерпілій особі легкого тілесного ушкодження, злочинець може бути покараний наступним чином:

  • якщо умисні тілесні пошкодження не призвели навіть до нетривалого розладу здоров’я чи незначної втрати працездатності і наслідки таких пошкоджень тривали не довше 6-ти днів (наприклад, подряпини або синці) – такий злочин карається штрафом до 50-ти неоподатковуваних мінімумів доходів, або громадськими роботами на строк до 200 годин, або виправними роботами на строк до 1-го року;
  • якщо ж постраждалому були нанесені такі ушкодження що стали причиною короткочасного розладу здоров’я або незначної втрати працездатності, то правопорушник буде покараний громадськими роботами на строк від 150-ти до 24-ка годин або виправними роботами строком до 1-го року, або арештом строком до 6-ти місяців, або обмеженням волі строком до 2-х років.

То як же не стати хуліганом?

Всі ми люди, і часом впадаємо в емоції, які можуть бути досить сильними. Звичайно, одні люди підвладні більш інтенсивним емоціям, другі – менш. Часом під впливом сильних емоцій ми можемо робити дії, які ніколи не зробили би у спокійному стані, і які можуть бути розцінені правоохоронними органами, як хуліганство.

Саме в результаті дій, скоєних під впливом нестриманих емоцій, було розпочато безліч кримінальних справ, приклади яких можуть здатися не лише жахливими, але й дивними.

Тому, щоб не попасти в подібну ситуацію і не стати винним у скоєнні злочину «хуліганство», слід дотримуватись кількох простих правил:

  • якщо хтось провокує Вас на вираження гніву, роздратування або інших сильних емоцій – не піддавайтеся і намагайтеся залишатися у спокійному стані. Перервіть небезпечне для вас спілкування, в подальшому уникайте контактів з людьми, які можуть провокувати Вас на надмірну емоційність та протиправні дії;
  • якщо Ви відчуваєте, що попали під владу надто інтенсивних емоцій – зробіть кілька глибоких вдихів та видихів, випийте холодної води, намагайтеся заспокоїтися;
  • якщо Ви знаєте, що схильні до сильних емоцій, які вже не раз доводили Вас до неприємностей – спробуйте практикувати методи, які сприяють заспокоєнню нервів: йогу, цигун, дихальні та медитативні практики;
  • часто хуліганські дії бувають вчинені особами, які перебували у стані алкогольного сп’яніння. Якщо Ви випили «зайвого» – подбайте про власну безпеку. Залишайтеся в приміщенні, не вступайте в конфлікти, не піддавайтеся на провокації інших сп’янілих людей. Найкраще, лягайте відпочивати – це захистить вас від необдуманий дій;
  • поважайте оточуючих і не дозволяйте собі зухвалих та цинічних дій по відношенню до інших людей – адже саме ці ознаки характеризують хуліганство. Пам’ятайте, що в цинічних жартах легко перейти межу, яка відділяє їх від злочину.

Адвокатське об’єднання «Бачинський та партнери» захистить вас від хуліганства!

Якщо Ви стали жертвою хуліганських дій, скоєних іншими особами, або якщо Вас обвинувачують у вчиненні хуліганства, в той час як Ви впевнені, що не скоювали таких дій – звертайтеся в адвокатське об’єднання «Бачинський та партнери».

Наші спеціалісти мають великий досвід у кримінальному провадженні, а отже – ми зможемо визначити і пояснити, які саме дії є хуліганськими. Якщо Ви були обвинувачені безпідставно – наші адвокати захистять Вас і подбають про те, щоб несправедливе обвинувачення було зняте. Якщо ж Ви постраждали від хуліганських дій – ми забезпечимо кримінально-правовий захист Ваших прав та справедливе покарання для злочинця.

Звертайтеся до нас – і почувайтеся захищеними!

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×