Спадкування нерухомого майна може спричинити суперечки серед родичів і можливих спадкоємців, тому навіть якщо є заповіт можна опинитися у суді на розгляді справи, а спадковий договір нерідко ставить питання про його правомірне підписання. Слід пам’ятати, що перед оскарженням заповіту, спадкового договору, укладенням договору про поділ спадкового майна необхідно зібрати всі документи і отримати кваліфіковану юридичну допомогу спеціалістів, щоб не залишитись ошуканим.
Порядок спадкування
Отримання спадщини – це перехід майна та обов’язків у власність спадкоємця від спадкодавця. Законодавство України передбачає порядок спадкування нерухомого майна, який може бути виконаний двома способами:
- згідно із законом;
- згідно із заповітом
Порядок розподілу майна за законом
За законом спадкування нерухомого майна відбувається почергово. Тобто за відсутності спадкоємця першої черги право на спадкування майна переходить до наступної людини або може бути розподіленим між декількома спадкоємцями з рівними правами.
Порядок написання заповіту та спадкового договору
Кожна людина має право розпорядитись своїм майном після смерті. Передати майно в спадок можна написавши заповіт, який набуде чинності через шість місяців після смерті спадкодавця. Заповіт на нерухомість оформлюють за участі нотаріуса, який посвідчує вірність підпису спадкодавця. Якщо за станом здоров’я людина не може підписати заповіт, нотаріус засвідчує справжність рішення і детально описує причину неспроможності спадкодавця самостійно здійснити підписання.
Окрім заповіту, кожна людина має право скласти спадковий договір, який набуває чинності ще під час життя спадкодавця. Поняття спадкового договору часто плутають із договором довічного утримання. Ці два договори схожі, проте мають суттєву різницю. Відповідно до першого майно переходить у власність після смерті власника, а згідно із другим, майно переходить у власність у мить підписання договору.
Особливості спадкового договору
Спадковий договір повністю відрізняється від заповіту, оскільки в ньому чітко описано умови отримання спадку, з якими повинен погодитися спадкоємець. Також під час укладення спадкового договору можуть виникнути певні проблеми застосування в співвідношенні з іншими документами, наприклад: договором дарування майна, договором про купівлю-продаж із розстроченням платежу та інші. На майно, яке є предметом такого спадкового договору, нотаріус накладає заборону відчуження.
Особливості укладення спадкового договору
- Договір підписують набувач і відчужувач.
- Документ повинен складатися з основних вимог до спадкоємця, яких він повинен дотриматись. Якщо ці дії можна виконати тільки після смерті спадкодавця, за виконанням умов слідкує уповноважена особа чи нотаріус за місцем відкриття спадщини.
- Сторони можуть розірвати спадковий договір. Таке розірвання може відбуватись у судовому порядку.
- Спадкоємець має право розпоряджатися майном тільки після виконання умов і смерті спадкодавця, оскільки тільки тоді він набуває право власності на майно.
Оскарження заповіту і спадкового договору
Існує порядок оскарження заповіту і спадкового договору в суді. Для ухвалення рішення суд встановлює факти, а саме:
- Насамперед факт про смерть спадкодавця і фактичного існування спадкового майна. Для цього під час складання позовної заяви, зокрема, необхідно зробити копії свідоцтва про смерть спадкодавця, заповіту або спадкового договору.
- Заповіт може бути визнано недійсним. Заповіт визнається таким, якщо суд встановить, що вказане в заповіті не відповідало волевиявленню спадкодавця.
- Спадковий договір розривається за ініціативою однієї з сторін, зокрема, якщо вдасться довести, що набувач не виконує вказівок відчужувача, або ж коли існує неможливість такого виконання.
Порядок отримання спадку
Щоб оформити нерухомість за заповітом, необхідно отримати свідоцтво на право спадкування. Якщо спадок був поділений між декількома особами, свідоцтво видають кожному спадкоємцю окремо. Отримати таке свідоцтво можна у нотаріуса.
Якщо у Вас є запитання чи необхідність у консультації стосовно спадкування, юридична компанія АО «Бачинський, Коломієць та партнери» спеціалізується на спадкових спорах. Ви зможете отримати кваліфіковану юридичну допомогу, звернувшись за тел.: 096-002-01-00 або за іншими контактами, вказаними на сайті.