В Україні серед автомобілістів останнім часом доволі популярним є купівля транспортного засобу у США.
Ринкова вартість транспортного засобу у США є зазвичай нижчою від ринкової вартості такого у ЄС чи в Україні.
Незважаючи на привабливі ціни транспортних засобів у США, слід віднестись до купівлі транспортного засобу відповідально та не забувати про законні процедури проходження митного оформлення автомобіля, а також про необхідність сплати необхідних митних платежів, зборів.
Порушення законної процедури проходження митного оформлення транспортного засобу, та як наслідок набуття його у власність має наслідком кримінальне провадження відносно суб’єктів господарської діяльності – імпортерів через завдання державі збитків, однак, незважаючи на це, найбільше негативних наслідків зазнають пересічні громадяни, які є власниками транспортних засобів.
Доволі часто власників транспортних засобів зупиняє поліція, та під приводом перевірки документів з’ясовується, що автомобіль перебуває під арештом.
Автомобіль невідкладно вилучається у водія та поміщається на спеціальні майданчики для зберігання.
В подальшому з’ясовується, що транспортний засіб був ввезений на територію України незаконно, а саме: не сплачено необхідних митних платежів і зборів, або ж розмитнювався тільки кузов, а не автомобіль як такий, або ж взагалі автомобіль із таким номером кузова не проходив митне оформлення.
Так, слідчим суддею одного із місцевих судів за клопотанням прокурора було накладено арешт на більше як 150 вантажних автомобілів.
Підставою для накладення арешту слугувало те, що автомобіль як такий взагалі не проходив митне оформлення, а лише його кузов, що не зовсім узгоджується із митним законодавством, оскільки вартість митних платежів та зборів в такому випадку є різною.
В подальшому, на підставі підроблених документів суб’єкта господарської діяльності сервісний центр проводив реєстрацію транспортного засобу на нового власника, а тому держава фактично зазнала збитків у вигляді ненадходження митних платежів та зборів в необхідному розмірі.
На виконання рішення суду про арешт автомобілів, працівниками поліції було вилучено понад 100 транспортних засобів – вантажних автомобілів у водіїв, які перебували у рейсових маршрутах.
В іншому ж випадку, слідчим суддею одного із місцевих судів за клопотанням прокурора було накладено арешт на більше як 50 транспортних засобів, мотивуючи це тим, що транспортні засоби взагалі не проходили митне оформлення, на територію держави України із зазначеними ідентифікаційними даними не в’їжджали.
Аналогічна ситуація спіткала і цих водіїв на дорогах України.
Як діяти власнику автомобіля у такому випадку, якщо на його автомобіль накладено арешт в межах кримінального провадження?
З огляду на те, що транспортний засіб пройшов митне оформлення незаконно та всупереч встановленої законної процедури, визначеної митним законодавством, слідчим останній визнається речовим доказом, оскільки є об’єктом злочинного посягання, та зберіг на собі сліди вчинення злочину, а тому є самостійною підставою для накладення судом арешту на нього.
Рішення слідчого про визнання автомобіля речовим доказом не оскаржується в судовому порядку, та може бути скасовано прокурором як необґрунтоване, що, в цілому, буває вкрай рідко.
Власник транспортного засобу, будучи позбавленим можливості володіти в повному обсязі своїм автомобілем, у такому випадку повинен негайно звертатись із клопотанням до суду про скасування арешту на його автомобіль.
Поки триває досудове розслідування, вкрай складно у повному обсязі скасувати арешт на автомобіль, який пройшов митне оформлення незаконно та поза встановленим порядком проходження митної процедури.
Таким чином, негативних наслідків несправедливо та необґрунтовано несе власник автомобіля.
Перед купівлею транспортного засобу із США рекомендовано перевіряти законність проходження митного оформлення, провести ретельний аналіз наявних документів, перевірити, яким чином проводилось митне оформлення, та чи сплачені із цього необхідні митні платежі та збори.