Одним з важливіших стандартів справедливого суду є розумність строків кримінального провадження. Згідно Конвенції про захист прав людини , строк вважається розумним, якщо його відлік починається з моменту пред’явлення обвинувачення. Це може статися як з дня арешту, так і у прив’язці до інших дат – розгляду справи в суді, офіційного повідомлення особи про висунення обвинувачення або з дня початку попереднього слідства. Згідно Конвенції, обвинуваченням є «офіційне повідомлення, надане особі офіційними представниками влади у підтвердження того, що вона вчинила злочин».
Згідно кримінального процесуального законодавства України, особа має право щоб обвинувачення проти неї в суді було розглянуто в максимально короткий строк або припинено шляхом закриття провадження. Проте є певні часові проміжки, які, згідно національного законодавства, не враховуються до строку досудового розслідування. До них належить строк зупинення досудового розслідування та строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження. Застосування саме останньої норми викликає сумніви щодо «якості закону» і існування самої норми взагалі.
Ось основні питання:
- Стаття 290 КПК України називається «відкриття матеріалів іншій стороні». Процедура включає три частини: повідомлення про надання доступу до матеріалів; ознайомлення з матеріалами з метою копіювання та відображення належним чином копій документів, речових доказів та їх частин; письмове підтвердження надання доступу до матеріалів і зазначення їх найменування. Згідно цієї статті, ознайомлення по факту починається з моменту фактичного доступу до матеріалів і отримання про це повідомлення, а не з моменту скерування повідомлення про те, що досудове розслідування було завершено. Отже частина часу реалізації процедури відкриття матеріалів не повинна включатися в строк досудового розслідування.
- Частиною 3 ст. 219 КПК України строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування не включається в строк досудового розслідування. Тобто ознайомлення враховується у строк досудового розслідування. Отже для перебігу строку досудового розслідування значимим процесуально строк ознайомлення сторонами кримінального провадження з матеріалами досудового розслідування. Одночасне ознайомлення різних учасників не має ускладнювати визначення строку досудового розслідування. Адже часові рамки в які з матеріалами ознайомлюються потерпілий, представник юридичної особи та інші ігноруються для цілей обрахування строку досудового розслідування.
- Ч. 3 ст.219 КПК України, строк, в який сторони кримінального провадження ознайомлюються з матеріалами досудового розслідування не включається у строк досудового розслідування. Однак з ч.1 ст.290 витікає, що такі матеріали видаються тільки стороною обвинувачення, і тільки щодо цих матеріалів законодавцем може бути застосовано термін «матеріали досудового розслідування». Дякуючи цьому матеріали, що надаються стороною захисту при закінченні досудового розслідування не можуть мати даного терміну. Тож підстави для застосування в такій ситуації ч. 3 ст. 219 КПК України відсутні. А строк ознайомлення сторони обвинувачення з матеріалами, що надані стороною захисту, має бути включений в строк досудового розслідування.
- Такі форми закінчення досудового розслідування як звернення до суду з обвинувальним актом або клопотання про застосування примусових заходів виховного бо медичного характеру обмежують можливості ініціалізації застосування та інші процесуальні можливості сторони обвинувачення. Тож законність продовження строку дії заходів забезпечення кримінального провадження згідно ч.3 ст. 219 КПК України є сумнівною. Адже ці дії здійснюються поза межами досудового розслідування.
- Відновлення та невключення строку ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в ч.3 ст. 219 КПК України КПК України не уточнено. Це викликає питання стосовно передбаченого ч.2 ст.282 КПК України складання рішення у межах строків досудового розслідування. На відміну від ч.4 ст.280, що регламентує перерву в обрахування строку досудового розслідування-зупинення розслідування, в КПК України відсутні положення щодо внесення до ЄРДР відомостей про те, що перебіг строку досудового розслідування у зв’язку з ознайомленням сторонами з матеріалами зупинено та відновлено. Це ускладнює перевірку за конкретним кримінальним провадженням правильності обрахування строку досудового розслідування.
Положення про не включення в строк досудового розслідування ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження спершу мала дисциплінарну мету. Однак зрозуміло, що практична ефективність цієї норми дуже низька та з позицій її змісту і кореляції з іншими нормами не досягає мети. Тож для забезпечення належної правової процедури продовження строків досудового розслідування вона потребує уточнення. Положення впливає на визначення строку досудового обслідування та породжує проблеми з реалізацією реальної засади здійснення кримінального провадження в цілому у розумні строки.