Сплячі ФОПи

depositphotos_163703778-stock-photo-woman-sleeping-on-office-desk

Протягом останніх років безпідставне нарахування податковими органами штрафних санкцій для фізичних осіб-підприємців, які не здійснюють будь-якої діяльності, так звані «сплячі ФОПи», є вкрай поширеним та негативним явищем, що не може залишитись поза увагою юристів загалом.

За статистичними даними органів державної податкової служби на території України обліковується понад 100 000 тисяч фізичних осіб-підприємців, які мають недоїмку, тобто борг зі сплати ЄСВ на суму більше ніж 20 000,00 гривень в кожного.

«Сплячий ФОП» – це фізична особа-підприємець, яка не отримує доходу від ведення підприємницької діяльності протягом тривалого часу та не припинила свою реєстрацію у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Набуття такого статусу зумовлено, в першу чергу, тим що, процедура закриття (припинення) статусу фізичної особи-підприємця проведена не в повному обсязі, що не спричинило виключення такого із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, або ж не бажанням особи проходити надмірно бюрократичні процедури, адже сама по собі процедура є не з простих.

Проте, із 1 січня 2017 року фізичні особи-підприємці незалежно від наявності чи відсутності у них доходів зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок у розмірі мінімальної страхової виплати, які рівна 22% від мінімальної заробітної плати (станом на 2021 рік це 1320 гривень).

Даний платіж є вкрай важливим для наповнення фондів з виплат по тимчасовій непрацездатності, безробіттю, пенсії, тощо.

Незважаючи на конституційний принцип незнання законів не звільняє від відповідальності, Державною податковою службою України не було проведено інформування та роз’яснення для платників податків в повній мірі про дані зміни, а з часом відбулось різке нарахування штрафних санкцій, що потягло за собою багато судових спорів та юридичних суперечок.

По сьогоднішній день «сплячі» ФОПи» отримують від органів державної податкової служби вимоги про необхідність сплати заборгованості, що не в повній мірі корелюється із судовою практикою загалом.

Практика кримінального права та захисту бізнесу може захистити Вас, якщо Ви відповідаєте наступним вимогам:

  • Фізична особа-підприємець, яка не отримувала доходів, та була, чи є найманим працівником.

Особа, яка зареєстрована як фізична особа — підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов’язана сплачувати єдиний внесок не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником) така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску досягається за рахунок його сплати роботодавцем.

Інше тлумачення законодавства щодо необхідності сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в органах податкової служби і зареєстровані як фізичні особи — підприємці (однак господарську діяльність не здійснюють і доходи не отримують), та які одночасно перебувають у трудових відносинах, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.

  • Фізична особа-підприємець, який отримав свідоцтво про державну реєстрацію як суб’єкт підприємницької діяльності до 2004 року, але не надав реєстраційну картку для внесення відомостей до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб, а також практично не здійснював підприємницьку діяльність.

 

Відсутність офіційного підтвердження в особи статусу ФОП шляхом проходження реєстраційних процедур виключає можливість законного здійснення підприємницької діяльності та отримання відповідних доходів, за відсутності фактичних доказів протилежного, виключає і можливість формальної та фактичної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

 

Фізичні особи-підприємці, які не підпадають під вище зазначені критерії, не провадять підприємницьку діяльність і не отримують дохід зобов`язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

 

Звертаємо увагу, що кожен випадок є індивідуальним, та потребує окремого вивчення щодо наявності чи відсутності законних підстав для списання штрафних санкцій від органів державної податкової служби.

 

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×