Одним з найпоширеніших злочинів в сфері службової діяльності вважається службове підроблення – внесення завідомо неправдивих даних до офіційних документів, що заповнюються службовою особою.
Як визначити службове підроблення
Під кримінальну відповідальність підпадають тільки ті неправомірні дії, що вчинені службовою особою, а неправдива інформація внесена в офіційні документи.
Для того, щоб ділові папери мали статус офіційного документа, вони мають відповідати наступним ознакам:
- Містити певні відомості, дані та іншу інформацію.
- Мати передбачені законом реквізити, а також містити інформацію, зафіксовану в тій чи іншій формі.
- З метою наступного зберігання та розповсюдження інформація має бути зафіксована на певному матеріальному носії (папір, диск фото чи відео зображення).
- Документ має бути складений (або оприлюднений іншим способом) службовою особою від імені державних органів або органів місцевого самоврядування, громадських організацій або підприємств любої форми власності.
Стаття 366 Кримінального кодексу України визначає офіційним лише такий документ, що містить певну інформацію, зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях, яка містить свідчення певних явищ, подій або фактів, які здатні породити або вже породили наслідки правового характеру чи може бути використаний як документальний доказ у правозастосовній діяльності. Такі папери посвідчуються та видаються службовою особою з правом роботи з офіційними документами.
Стаття 366 Кримінального кодексу України передбачає наступні способи вчинення злочину:
- Внесення неправдивих відомостей до документів. Відомості, внесені до такого документа, цілком або частково не відповідають дійсності. Форма і реквізити документа при цьому цілком відповідають офіційним вимогам.
- Підробка документів іншими способами. Шляхом дописок, підчисток або витравлювання зміст і реквізити документу спотворюються повністю або частково.
- Складання неправдивих документів. Створення документу зі спотвореним змістом, в якому міститься неправдива інформація. При цьому форма документа залишається коректною, а на документі присутня печатка, підпис, голограма, офіційний бланк.
- Видача неправдивих документів. Випуск або оприлюднення, в тому числі надання іншим особам, офіційних документів , що містять неправдиві відомості. Такі документи можуть складені як тим, хто видає, так і іншою офіційною особою.
За підроблення документів, що призвело до тяжких наслідків, що перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян в 250 і більше разів, передбачене більш суворе покарання.
Допомога юриста під час звинувачення
Для якісного захисту адвокат спершу визначає, чи є підзахисний службовою особою, тобто суб’єктом, згідно ст.366 Кримінального кодексу України.
Другий крок – оцінка правильності кваліфікації, і в випадку потреби, її оскарження.
Після цього до уваги приймається сам документ: визначається його офіційний статус і з’ясовується, в чому саме виражається підроблення.
Захисник має постійно інформувати клієнта про хід ведення справи, а також про нові обставини, що з’ясувалися.