Правова допомога адвоката під час допиту

20210430-DSC08816

Одним з головних етапів слідчої дії є допит. На досудовому розслідуванні заведено організовувати допит кожного з учасників – свідка події, потерпілого, підозрюваного. Слідчий може викликати до себе на допит будь-яку особу, про яку є дані, що їй відомі або можуть бути відомі обставини, які підлягають доведенню під час кримінального провадження. Свідки – це найбільша «вразлива» група учасників кримінального процесу. А допит свідка – найпоширеніший спосіб отримання доказів у цьому процесі, як для звинувачення, так і для захисту. Оскільки свідками стають «волею обставин», то ним може стати будь-яка людина, незалежно від її бажання і статусу.

З цього правила є виключення, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 65 Кримінального процесуального кодексу України визначено коло осіб, які не можуть бути допитані як свідки, але таких осіб дуже мало (священнослужителі, адвокати, нотаріуси, лікарі, судді, присяжні та інші, через предмет саме їх професійної таємниці).

З ким йти на допит і як фіксувати порушення своїх прав?
Як показує практика, на допит самому краще не йти, а все ж потурбуватися про присутність на ньому захисника. Справа в тому, що сама наявність адвоката з Вами під час слідчої дії гарантує те, що Ваші прогалини у незнанні законодавства не використають проти Вас, а також отримаєте значну моральну підтримку.
КПК України передбачається право на правову допомогу адвоката під час допиту , тому не варто ним нехтувати. Однак, важливо відразу вказати в протоколі допиту Ваше бажання користуватися правовою допомогою. Це допоможе уникнути давання свідомо неправдивих показань. Ще одна важлива перевага присутності адвоката на допиті – адвокат може розібратися: для чого був запрошений той чи інший потерпілий, свідок, підозрюваний. Надалі це допоможе уникнути ситуації, коли потерпілий або свідок стає потенційним підозрюваним у певній справі.

Адвокат у кримінальних справах слідкує за тим, щоб допит проходив в рамках закону, а його підзахисний не піддавався загрозам або використанню фізичної сили, психологічного насильства. Таким чином, вдається забезпечити захист прав потерпілого, підозрюваного, свідка та ін., а також забезпечити визначення фактів, здатних призвести до пом’якшення покарання. Оскільки згідно з п.3 ч.2 ст. 87 КПК України, доказ, отриманий з порушенням права на захист, є неприпустимим, тобто таким, на підставі якого не може будуватися звинувачення

Якщо так трапиться, що Ваші права все ж будуть порушені, працівник правоохоронних органів може бути притягнутий, в першу чергу, до дисциплінарної відповідальності. Для цього слід направити звернення до керівництва. Але пам’ятайте: протиправні дії мають бути зафіксовані і доведені.
Отже, для того, щоб задокументувати порушення прав громадянина під час його допиту, треба писати відповідні зауваження у самому протоколі, а також постфактум направляти скарги про незаконні дії під час процесу.

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×