Позовна давність в сімейному праві

Позивна давність на сімейні правовідносини не розповсюджується (за загальним правом, ст. 20 СКУ).

До вимог, що випливають з сімейних відносин позивна давність не застосовується, крім випадків, передбачених відповідними статтями Сімейного кодексу України, який регламентує сімейне право.

Позивна давність не застосовуються до сімейних відносин не застосовується виходячи з наступного:

  • Сімейні відносини, як правило, є особистими не майновими відносинами (в ЦК України передбачено, що до них позивна давність не застосовується).
  • Сімейні відносини мають тривалий і навіть довічний характер як майнові, так і особисто не майнові відносини.

Приклад – не застосовується позивна давність до вимог стосовно аліментних відносин.

Винятки:

  • До вимоги про поділ майна подружжя (3 роки). Є такі передумови застосування: – тільки після розірвання шлюбу, – починає свій перебіг з дня коли один з подружжя дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності(псування спільного майна, продаж спільного майна без згоди одного з подружжя).
  • До вимоги про визнання батьківства (1 рік). Передумови: – починається з дня коли особа дізналася, або могла дізнатися про своє батьківство, – позивачем є особа, яка вважає себе батьком дитини народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, – відповідачем за даним позовом є чоловік матері дитини, який записаний батьком дитини.
  • Для вимоги матері дитини про виключення запису про її чоловіка, як батька дитини з актового запису про народження дитини (1 рік). Передумови: задовольняється позов тільки вразі подання іншою особою заяви про своє батьківство, починається з дня реєстрації народження дитини.
  • До вимоги про визнання материнства (1 рік). Передумови: – позов подається матір’ю дитини до жінки, яка записана матір’ю дитини, – позивна давність починається коли особа дізналася або могла дізнатися, що є матір’ю дитини. Не застосовується – коли жінка є сурогатною матір’ю (ст. 139). Своє материнство може оспорити і жінка, яка записана матір’ю дитини (позивної давності немає).

До вимоги чоловіка про виключення запису його як батька з актового запису про народження дитини не застосовується позивна давність.

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×