Потерпілий у кримінальному провадженні, або як не стати жертвою обставин

Хоча в останні роки проводяться численні реформи у роботі судової системи та слідчих органів, суттєві зміни нас чекають не скоро. Особливо це стосується ставлення посадових чи службових осіб відповідних систем до потерпілих у кримінальному процесі. Не є рідкістю випадки, коли слідчий чи прокурор не виконує свої прямі обов’язки та ігнорує потреби потерпілого, що призводить до затягування процедури розгляду справи на довгий період і заважає відновленню порушених прав та відшкодуванню збитків. Така поведінка суперечить законодавству України та має якомога скоріше припинятись. Однак часто українці не знають справжнього обсягу своїх прав, отже не можуть належним чином їх відстояти чи захистити.

Для того щоб не стати жертвою неправомірних дій чи бездіяльності слідчих та судових органів, варто звернутись за допомогою до кваліфікованого адвоката. Адвокатське об’єднання «Бачинський і партнери» пропонує Вам свої послуги у цій сфері.

Подача заяви про порушення кримінальної справи

Якщо Ваші інтереси хтось порушив, перше, що Вам потрібно зробити – написати заяву про порушення кримінальної справи, зразок якої можна знайти в мережі, або попросити у відповідному органі. Подати заяву особа може тоді, коли їй завдали моральної, майнової або фізичної шкоди. У випадку з юридичними особами, розглядається лише майнова шкода. Заяву зазвичай потрібно подавати в поліцію. Однак, якщо Ви подаєте її проти працівників правоохоронних органів, суддів чи осіб, які внесені до 1-3 категорії державних службовців, потрібно іти в прокуратуру.

Подавати заяву треба в відділок району, до якого відноситься місце злочину, але якщо Ви подасте її в інший, у Вас не можуть відмовитись її приймати за цією підставою.

В заяві потрібно вказати наступне:

  • Власні дані;
  • Дані людини, проти якої ви подаєте заяву;
  • Опис злочину;
  • Свої вимоги;
  • Те, що ви ознайомлені зі статтями 383 та 384 КПК.

Після подачі заяви, Вам мають видати спеціальну виписку про те, що Ваше повідомлення прийняли. Порушення кримінальної справи, за новим КПК, має відбутись в межах двадцяти чотирьох годин після прийняття заяви. Прокурор або слідчий має видати постанову про порушення кримінальної справи та внести відповідні дані до Єдиного Реєстру Досудових Розслідувань.

Якщо Ви не подавали заяви, але хтось із свідків повідомив про злочин правоохоронні органи, там можуть скласти рапорт про виявлення кримінального правопорушення. За ним розслідування може розпочатись і без Вашої участі, однак згодом Вас залучать до нього в якості потерпілого. В такому випадку Ви будете користуватись відповідними правами з моменту отримання повідомлення про те, що Вас залучили до провадження.

Бездіяльність слідчих органів

Відповідно до ст. 214 КПК України, слідчий має внести дані в Єдиний Реєстр Досудових Розслідувань та почати досудове розслідування протягом доби з того моменту, коли потерпілий подасть заяву про це. Слід зауважити, що за законом з моменту подання заяви людина починає користуватись правами потерпілого, тобто, саме з цієї миті, слідчі органи мають почати працювати над відновленням її порушених прав.

На жаль, в Україні дуже розповсюджені випадки, коли такі звернення ігноруються слідчими органами, або внесення даних та початок розслідування відкладається на невизначений термін. Якщо з Вами сталось таке, потрібно подати скаргу на бездіяльність слідчого або прокурора до слідчого судді. На те, щоби це зробити, у Вас є десять днів з моменту закінчення часу для слідчого чи прокурора на внесення відповідних даних. Після отримання скарги її мають розглянути за період у сімдесят дві години. Якщо слідчий суддя проігнорує скаргу, або не задовольнить її, Ви можете поскаржитись на нього в апеляційний суд. На це у Вас буде п’ять днів.

Також достатньо розповсюдженою є ситуація, коли розслідування офіційно почалось, але ніякого прогресу не спостерігається. Дуже важливим моментом є те, що слідчий має повідомляти Вас про усі дії, що стосуються розслідування. Однак це досить рідко виконується на практиці. Також достатньо часто для того, щоб отримати якісь результати, потрібно постійно нагадувати слідчим органам про їх обов’язки.

Для того, щоб добитись швидшого і якіснішого результату, Ви можете проводити разом з адвокатом власне розслідування. Таким чином Ви зможете зібрати більше доказів, які допоможуть Вам захистити свої інтереси у суді.

Як проходить розслідування

Після того, як Ви напишете заяву про вчинення кримінального правопорушення за відповідним зразком, або посадова особа напише рапорт про виявлення кримінального правопорушення, розслідування почнеться. Першою його частиною є визначення складу злочину та його кваліфікації. Далі, відштовхуючись від цих фактів та даних, які Ви вказали в заяві, іде пошук свідків і доказів. Пам’ятайте, що, за ст. 28 КПК України, слідчі органи мають витрачати на певні дії розумну кількість часу. Якщо Ви бачите, що виконання якоїсь процедури відкладається або розтягується на невиправдано велику кількість часу, Ви можете поскаржитись на осіб, які проводять розслідування. Для того, аби дізнатись, які ж саме строки вважаються розумними для виконання тих чи інших дій, ознайомтесь зі ст.115 КПК України. Там докладно пояснюються певні аспекти розрахунку термінів, такі як включення святкових днів, те, коли строк вважається закінченим, тощо.

Варто пам’ятати, що після порушення кримінальної справи, за новим КПК, Ви маєте право на те, щоб відповідні службовці приклали максимум зусиль для якнайскорішого відновлення Ваших прав та відшкодування збитків, якщо такі були завдані. Якщо Ви бачите, що розслідування хоча і проводиться, але не приносить значних результатів, Ви можете використати процесуальні можливості свого адвоката, щоб провести власне. Так, Ви можете не тільки збирати докази і шукати свідків, а й проводити аналізи та інші експертні дослідження. Знайшовши грамотного захисника, Ви зекономите велику кількість часу та сил впродовж розслідування.

Після того, як доказів буде зібрано достатньо, справу передадуть до суду першої інстанції, де її розглянуть і винесуть остаточний вердикт.

Захист від неправомірних розслідувань

Може скластись і протилежна ситуація, коли проти Вас незаконно (без достатніх підстав) відкриють кримінальне провадження. Це може бути ініціативою когось із Ваших недругів, або самих правоохоронних органів. Особливо часто таке стається з юридичними особами. Теперішнє законодавство України дозволяє слідчим під час розслідування вільно переглядати документацію та проводити обшук приміщень фірм та підприємств. Строки на це право необмежені. Таким чином вони можуть витрачати місяці на пошук складу та кваліфікації злочину, в якому Вас можна звинуватити. Звичайно ж, така діяльність не є законною.

Якщо з Вами таке сталось, варто подати заяву на оскарження постанови про порушення кримінальної справи. Її зазвичай розглядає слідчий суддя. В заяві потрібно пояснити, чому причини, з яких проти вас було розпочато розслідування, є недостатніми, та вказати вимогу про негайне його припинення. Для того, щоб відстояти свої права в такому слуханні, Вам також знадобиться хороший адвокат.

Допомога у кримінальних провадженнях

Таким чином, присутність захисника під час розслідування та судового розгляду справи дуже бажана. Він може не тільки допомогти Вам відстояти власні інтереси, а й використати свої права для початку певних слідчих процедур. Це дозволить Вам зекономити безліч часу і сил та впевнитись в тому, що Ваші права будуть повноцінно захищені. Звернення до грамотного адвоката – найкращий спосіб не залишитись «жертвою» у кримінальному провадженні.

Також, варто пам’ятати, що в наступні роки право захищати особу в суді стане доступним лише для професійних юристів. Ця зміна вже торкнулась суду касаційної інстанції, а через деякий час торкнеться і решти органів судової системи.

Якщо Ви хочете, щоб в суді і під час розслідування Ваші інтереси були захищені максимально якісно, зверніться до адвокатського об’єднання «Бачинський і партнери». Нашими працівниками є висококваліфіковані професіонали, ми маємо великий досвід роботи з найрізноманітнішими справами у багатьох сферах. Якщо Вам потрібен якісний захист – звертайтесь до нас.

Адвокатське об’єднання «Бачинський та партнери» входить до низки передових юридичних компаній в Україні. Наші клієнти завжди отримують максимально можливий кримінально-правовий захист своїх прав та інтересів.

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×