Затримання – чи не найпоширеніший спосіб зловживання правами людини. Правоохоронні органи часто переходять межу, визначену в кримінальному процесуальному законодавстві, а затримані в свою чергу не знають своїх прав та впливових методів захисту. В КПК України (Кримінальний процесуальний кодекс України) закріплено принцип забезпечення права на свободу та особисту недоторканість.
Затримання особи за діючим КПК України може бути здійснене на підставі підозри у скоєнні злочину. Працівники правоохоронних органів мають право затримати підозрюваного згідно існуючого законодавства. Однак затриманому бажано знати, який порядок цієї процедури передбачений законом, які права він має або в яких випадках його права затриманого порушуються.
Закон визначає, що кожна затримана особа в обов’язковому порядку наділена гарантією: про її затримання мають бути повідомлені близькі родичі чи будь-яка інша особа (на вибір затриманого). Затриманий самостійно визначає, кого слід повідомити. Таке інформування має бути здійснене з дотриманням вимоги про його негайність. Наша порада – завжди майте на увазі хорошого адвоката, адже, можливо, він колись Вам знадобиться (незаконне затримання – річ, від якої ніхто не застрахований). В кращому випадку завжди пам’ятайте номер телефону останнього, в гіршому – повідомте членам сім’ї, який адвокат Вам потрібен і як його знайти. Чому важливо в такому випадку залучити перевіреного адвоката? Від дій останнього в цьому випадку залежить свобода затриманого і подальші дії правоохоронних органів.
Затримання особи є заходом забезпечення кримінального провадження, а отже передбачає певний примус і обмеження. Затримання може бути як на підставі ухвали слідчого судді, так і без такої.
В незалежності від причин затримання, кожна особа має бути якнайшвидше доставлена до слідчого судді для вирішення подальших дій: обрання їй запобіжного заходу чи звільнення.
Момент затримання – важлива точка відліку, яка має значення для багатьох процесуальних моментів, а тому визначається не днем, а й конкретною годиною і хвилиною. Особа є затриманою, коли вона через застосування сили чи через наказ працівника правоохоронного органу позбавлена можливості залишити уповноважену особу.
Чому ж так важливий момент затримання?
- якщо особу візьмуть під варту, саме з моменту затримання рахуватиметься строк тримання під вартою (умови утримання осіб в СІЗО при триманні під вартою залишають бажати кращого, тому тут кожен день особі важливий).
- з цього моменту протягом 24 годин особі має бути вручено повідомлення про підозру, в протилежному випадку – її слід негайно звільнити.
- якщо затримали на підставі ухвали слідчого судді, від цієї точки починають спливати 36 години протягом яких затриманого звільняють або доставляють до слідчого судді.
Якщо Вас затримали без ухвали слідчого судді, протягом 60 годин Ви повинні бути доставлені до слідчого судді для обрання запобіжного заходу або ж звільнені. В загальному строк затримання не може перевищувати 72 години.
Кого ж може бути затримано без ухвали суду?
(Це врегульовано ст.207,208 КПК України).
- особу застали під час вчинення злочину або замаху на нього;
- якщо безпосередньо після вчинення злочину супутні обставини (очевидець, сукупність ознак на тілі особи, місці вчинення злочину) свідчать, що саме ця конкретна особа щойно вчинила злочин;
- відносно нова підстава для КПК: якщо особа підозрюється у вчиненні корупційного злочину (тяжкого або особливої тяжкості) і є підстави вважати, що вона може втекти.
Після затримання особі негайно має бути повідомлено про підстави такого затримання та у вчиненні якого злочину особа підозрюється.
Часто наші працівники правоохоронних органів так би мовити «запрошують» осіб в райвідділ і вже там відбирають пояснення чи допитують. Важливо розуміти, що в такому випадку Ви маєте право не приймати це запрошення працівників поліції. Якщо ж до Вас застосовуватимуть силу або обмежують у покиненні приміщення райвідділу чи автомобіля поліції, значить Вас затримали.
Отже, Вас затримали, що ж робити?
- вимагати, щоб про Ваше затримання були повідомлені родичі чи Ваш адвокат;
- до прибуття захисника краще нічого не розповідати, не підписувати документів, не визнавати чи заперечувати певні події і факти;
- по телефону не розказуйте особливих подробиць, бо якщо Вам дають зателефонувати зі службового телефону, цілком ймовірно, що він буде прослуховуватись;
- вимагайте, щоб Вам повідомили підстави затримання.
Завідомо незаконне затримання особи карається кримінальною відповідальністю, яка передбачена ст.371 КК України. Окрім цього, особа, яку незаконно затримали, може в майбутньому вимагати відшкодування моральної шкоди за таке незаконне затримання.
Адвокати АО «Бачинський, Коломієць та партнери» здійснюють захист Клієнтів під час затримання останніх, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Окрім цього, наш адвокат Валерія Коломієць має ряд успішних справ, де за її ініціативою і професійними діями було звільнено осіб з-під варти.
Також наше адвокатське об’єднання надає послугу цілодобового захисту «24/7», за якою, підписавши договір про надання правової допомоги, Ви матимете можливість отримати негайний виїзд адвоката на місце події у будь-який час доби.
Звертайтесь за кваліфікованою допомогою у АО «Бачинський, Коломієць та партнери» за телефонами:
+ 38 096 002 01 00
+38 050 431 70 84
+ 38 032 247 35 44