Згідно ст. 67 Конституції України, всі громадяни мають сплачувати податки і збори від трудової та іншої діяльності. Це особливо відчувається в сучасних реаліях, коли питання наповнення місцевого і державного бюджету стоїть особливо гостро. Від бізнесу, а також доходів юридичних і фізичних осіб, що сплачують обов’язкові платежі, залежить формування дохідної частини бюджету. Контроль виконання закону забезпечує Державна фіскальна служба України, що наглядає за вчасністю сплати податків, точністю і повнотою їх нарахування, а також правильності проведення розрахункових і касових операцій. Найбільшу увагу громадськості і правоохоронців привертає ухилення від сплати податків, а також кримінальне провадження, відкрите з цього приводу.
Хто є суб’єктом провадження
Суб’єктом податкового злочину може стати доволі широке коло людей:
- Керівники установ, підприємств або організацій будь-якої форми власності, а також особи, що наділені їх повноваженнями та мають право підписувати фінансові документи.
- Головні бухгалтери та їх заступники, службова особа податкового агента та особи, що уповноважені на виконання їх функцій.
- Резидент або нерезидент України, що є платником податків, особа-підприємець, яка здійснює діяльність без створення юридичної особи та фізична особа – податковий агент.
- Будь-яка особа, що зобов’язана сплачувати обов’язкові платежі: податки, збори та інші.
Реєструючи кримінальне впровадження за ст.122 КК України варто пам’ятати, що настання відповідальності залежить від вимог податкового законодавства, що діють на момент вчинення діяння. Тобто, диспозиція даної статті є бланкетною нормою, яка само по собі не встановлює певних правил поведінки. Така ситуаціє є важкою навіть для досвідчених юристів підприємств, не говорячи вже про пересічних громадян.
Допомога юриста
Кримінальні провадження, пов’язані з ухиленням від сплати податків, вимагають допомоги досвідченого юриста з великим стажем роботи в цьому напрямку. Захисник має орієнтуватися в усіх тонкощах, що стосуються нарахування та сплати податків та інших обов’язкових платежів, допомогти знайти вихід зі складного кримінально-процесуального становища та захистити права та інтереси клієнта . Якщо ви потрапили в таку ситуацію, радимо вам не ігнорувати загрозу кримінальної відповідальності, якою б дріб’язковою вона вам не здавалася.
В процесуальній практиці нерідко складалися ситуації, коли з моменту оголошення підозри в ухиленні від сплати податків до моменту вручення акту обвинувачення в провадженні з’являються де декілька епізодів, а під приводом досудового розслідування проводяться слідчі дії по виявленню інших кримінальних правопорушень. Це може привести до багато чисельних допитів, обшуків, тимчасових доступів комп’ютерної техніки і документів. Як наслідок – робота підприємства порушується, що, в свою чергу, приводить фінансових втрат.
Допомога юриста знадобиться як під час впровадження першочергових дій слідства, на стадії досудового розслідування, так і у випадку направлення до суду акту обвинувачення.
Беручи до уваги специфіку зазначеного злочину, адвокат поставить під сумнів наступні факти:
- Наявність самого факту злочину.
- Наскільки правильно визначив слідчий момент закінчення та способу вчинення інкримінованого злочину.
- Чи присутня в інкримінованому діянні суспільна небезпека.
- Чи правильно визначений умисел в діях.
Участь адвоката зробить мінімальним процес спілкування з правоохоронними органами і сприятиме дотриманню законності слідчими. Юрист також сприятиме об’єктивному розслідуванню і зможе допомогти виявити обставини, за яких передбачено звільнення від кримінальної відповідальності, або взагалі її не настання.
Для цього сторона захисту може використовувати таку суттєву обставину, як встановлений порядок, згідно якого кримінальне впровадження по ухиленню від сплати податків відкривається лише на підставі матеріалів перевірки та після узгодження в судовому чи адміністративному порядку повідомлень-рішень, що прийняті за їх результатами.