ДКРС– створена законом України « про Державну контрольно-ревізійну службу» від 26.01.93 р. з наступними змінами та доповненнями.
Вона має три рівневу структуру:
- Головне контрольно-ревізійне управління.
- Контрольно-ревізійні управління в Криму, Києві, Севастополі, областях.
- Контрольно-ревізійні підрозділи в районах, містах і районах у містах.
Вона діє в структурі міністерства фінансів. Її керівник за посадою – перший заступник міністра фінансів.
Головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного контролю за витрачанням коштів і матеріальних цінностей, їх збереження, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і звітності в міністерствах, державних комітетах, державних фондах, бюджетних установах, а також на підприємствах і організаціях, які отримують кошти з бюджетів всіх рівнів та державних валютних фондів, розроблення пропозицій, що до усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їх в подальшому.
Повноваження державної контрольно-ревізійної служби:
- Вимагати необхідні документи, довідки та інші матеріали.
- Брати пояснення.
- Здійснює ревізії та перевірки.
- Входити в приміщення, на склади і сховища для їх обстеження.
- Припиняти в фінансово-кредитних установах операції.
- Вимагати від керівників об’єктів, які перевіряються проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і розрахунків.
- В необхідних випадках опечатувати на 24 години каси та касові приміщення. Склади, архіви, сховища з одночасним зверненням до суду.
- Вилучати копії документів, а в необхідних випадках, за рішенням суду, також оригінали документів, з обов’язковим залишенням копій та актів вилучення.
- Вимагати усунення недоліків і порушень.
- Мають право одержувати від НБУ та інших банків відомості, копії документів, довідки про банківські операції і залишки коштів на рахунках об’єктів, які ревізуються, або перевіряються.
- Від інших підприємств і організацій, в тому числі не державних форм власності можуть вимагати довідки і копії документів про операції та розрахунки з об’єктами, які перевіряються.
- При виявлені порушень контрольно-ревізійна служба має право застосовувати адміністративні штрафи та фінансові санкції.
- Стягувати в доход держави кошти одержані за незаконними угодами без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до бюджетного кодексу має право
- призупиняти бюджетні асигнування.
- Зменшувати бюджетні асигнування на суму коштів витрачених не за цільовим призначенням.
- Вимагати повернення субвенцій витрачених не за цільових призначенням.
- Зупиняти операції з бюджетними коштами.