Заборгованість за аліментами та її стягнення

piggy-bank-477979_1920

Виплата аліментів – непроста тема для багатьох людей, як чоловіків, так і жінок. На жаль, досить велика кількість подружніх пар розлучається. Згідно статистичних даних, від 60 до 90% одружених пар в Україні розходяться протягом перших п’яти років шлюбу. В результаті близько 70% дітей ростуть в неповних сім’ях, і деякі з них зустрічаються з рідним батьком не дуже часто.

Питання аліментів постає досить гостро, коли розлучена жінка заробляє недостатньо грошей, щоб забезпечити дитину. Однак, деякі чоловіки не бажають виплачувати аліменти, аргументуючи це невеликою зарплатою, появою нової сім’ї, поганими стосунками з колишньою дружиною, перебуванням за кордоном тощо. В таких випадках може виникнути заборгованість по аліментам.

Як стягуються заборговані аліменти

Згідно Статті 194 Сімейного Кодексу України, у випадку наявності заборгованості по аліментам, вони стягуються з відповідача за виконавчим листом. Особливістю в цьому випадку є те, що аліменти стягуються за минулий час, однак не більше, ніж за 3 останні роки, що минули перед направленням виконавчого листа до його виконання.

У випадку, якщо боржник не виплачував аліменти з тої причини, що перебував у розшуку або знаходився поза межами України, аліменти стягуються з нього повністю за весь період.

Важливо те, що заборгованість по аліментам повинна бути виплачена навіть у випадку, коли дитина досягла повноліття. А якщо повнолітня дитина вчиться у навчальному закладі, згідно ст. 199 Сімейного Кодексу України, аліменти на її утримання нараховуються до віку двадцяти трьох років. В цьому випадку подати позовну заяву про стягнення аліментів за минулий час може не лише той з батьків, з ким живе дитина, але і безпосередньо сама дитина.

Як визначається заборгованість за аліментами

Згідно Статті 195 Сімейного Кодексу України, сума аліментів, які були заборговані, визначається виходячи із доходів того з батьків дитини, який має їх сплачувати. Враховується дохід особи за весь термін заборгованості.

В тому ж випадку, коли боржник не працював певний час, за який заборгував аліменти, сума обчислюється виходячи з його доходу на момент обрахунку заборгованості. А якщо боржник не працює також і в момент обчислення заборгованості, то потрібна сума вираховується, виходячи із прийнятої законом середньої заробітної плати.

У разі будь-яких спорів щодо суми заборгованості, ця сума визначається судом.

Як визначається пеня за заборгованість по аліментам

Згідно Статті 196 Сімейного Кодексу України, боржник повинен нести відповідальність за прострочення сплати аліментів на дитину.

Той з батьків, хто утримує дитину і повинен одержувати аліменти, має право отримати пеню за весь термін заборгованості. Пеня нараховується, якщо заборгованість виникла з вини боржника.

Пеня нараховується у розмірі 1% від усієї суми заборгованих аліментів за кожен день прострочення. Ця сума може бути зменшена рішенням суду у випадку, якщо матеріальне становище боржника не дозволяє сплатити її в повній мірі.

Боржник має право зовсім не сплачувати пеню, якщо він є неповнолітнім.

Злісне ухилення від сплати аліментів

Якщо особа, яка має сплачувати аліменти, злісно ухиляється від їх сплати, вона має нести за це кримінальну відповідальність, яка визначається Статтею 164 Кримінального кодексу України.

Злісним ухилянням від сплати аліментів вважаються такі дії:

  • пряма відмова особи від виплати аліментів на дитину;
  • вказання невірної суми доходів, з якої вираховуються аліменти;
  • переховування: переїзд в інше місце чи зміна роботи, про що не були попереджені відповідні органи.

До злісного ухиляння не відноситься несплата аліментів через хворобу, виправдану відсутність роботи, наявність хворої дитини, тощо. Визнання чи невизнання судом злісного характеру ухилення від виплати аліментів здійснюється в кожному окремому випадку, виходячи з обставин справи.

Відповідальністю за злісне ухилення може бути штраф до двохсот мінімальних доходів, виправні роботи або навіть обмеження волі терміном до 2-х років.

Звільнення боржника від сплати заборгованості

Існують випадки, в яких боржник може бути зовсім звільнений від сплати заборгованості по аліментам, або ж виплату заборгованості може бути відтерміновано чи дозволено сплачувати її протягом певного часу.

Це такі випадки:

  • коли боржник має матеріальний або сімейний стан такий, що не дозволяє виплатити всю суму заборгованості за один раз – тоді суд може дозволити йому сплатити борг пізніше або в декілька етапів;
  • коли боржник не виплачував аліменти у зв’язку зі своєю тяжкою хворобою або з інших важливих причин – тоді суд може взагалі звільнити його від сплати заборгованості, або дозволити виплатити лише частину цієї суми.
  • Якщо особа, яка заборгувала аліменти, не отримала виконавчий лист вчасно – суд може повністю звільнити боржника від сплати цього боргу.

Позовна заява про стягнення заборгованості по аліментам

Якщо той з батьків, який має сплачувати аліменти, заборгував їх виплату, для розгляду цієї справи і стягнення заборгованості другий з батьків повинен подати позовну заяву про стягнення заборгованості по аліментам.

В цій заяві позивач повинен викласти обставини справи, вказати суму аліментів і суму заборгованості, та термін, протягом якого не виплачуються аліменти. Також можна вказати, чи був боржник попереджений про наявність заборгованості, чи позивач звертався до нього щодо сплати аліментів.

Зразок заяви можна знайти на державних юридичних сайтах або взяти безпосередньо у юриста, до якого ви звертаєтеся.

Якщо ви зацікавлені в тому, щоб заборгованість по аліментах була стягнута у повній сумі – звертайтеся до професіоналів, які допоможуть вам виграти справу. Юристи Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери» подбають про те, щоб ваша дитина отримала належні їй кошти. Ми готові захистити інтересі наших клієнтів у будь-яких ситуаціях!

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×