На сьогоднішній день число розлучень в Україні незмінно росте. Вже в перші п’ять років після весілля більше половини пар розпадаються. Звичайно ж, розлучення не завжди проходить мирно. Багато моментів доводиться вирішувати через суд. Одним з таких моментів є вирішення, з ким із батьків залишаться діти. Саме це питання зазвичай найбільше хвилює людей, які розлучаються. Це не дивно, адже діти – наше майбутнє, і для багатьох людей – найцінніше в житті.
Якщо ви хочете, щоб після розлучення дитина залишилась з вами, вам прийдеться довести, що у вас є усі засоби та якості, необхідні для її виховання. Часто це буває непросто. Тому найкращим виходом буде знайти хорошого юриста, який зможе захистити ваші інтереси. Адвокатське об’єднання «Бачинський та партнери» пропонує вам свою підтримку. У нас працюють найкращі професіонали у сфері юриспруденції, які з радістю допоможуть вам відстояти свої права під час судового розгляду.
Що має значення під час розгляду справ про місце проживання дитини
Існує досить багато факторів, які можуть вплинути на думку суддів, коли вони будуть вирішувати, з ким із батьків залишиться дитина. Ось перелік головних:
- прибутки;
- місце проживання;
- ставлення дитини;
- показання свідків;
- наявність нової сім’ї.
Фінансове становище
Голлівудські фільми показують нам, що саме фінансове становище батьків є першочерговим фактором у визначенні того, з ким залишиться дитина. Однак це не завжди так. Дохід, без сумніву, є надзвичайно важливим в даному питанні. Вам потрібно буде довести, що у вас є засоби для того, щоб забезпечити і себе, і дитину. Показати, що ваше фінансове становище краще, ніж у протилежної сторони, теж буде хорошим рішенням. Потрібно буде представити в суді довідки про усі свої доходи, дивіденди, отримання спадку, тощо.
Також дуже важливо зберігати чеки і квитанції, які підтверджують те, що ви витрачаєте гроші на потреби дитини. Серед них: купівля одягу, подарунки на свята, відпочинок, оплата навчання і гуртків, тощо.
Однак фінанси не можуть стати єдиною підставою для того, щоб залишити дитину з вами. Судді будуть дивитись і на інші нюанси.
Житло
Ще одним надзвичайно важливим фактором є те, де саме ви збираєтесь жити з дитиною. Бажано, щоби квартира була ваша власна, або хоча б орендована на декілька років. Найбільшу перевагу судді нададуть квартирі, яка належить самій дитині. Варто, щоби у кожного із членів сім’ї була окрема кімната. Також важливим є те, щоби в житлі були усі необхідні умови для перебування там дитини. Маються на увазі і базові побутові умови, такі як меблі, ремонт, тощо; і безпека для дитини, як санітарна, так і технологічна; і наявність іграшок, які підходять дитині за віком. Хорошим рішенням буде показати в суді фотографії квартири, щоб суддя сам міг переконатись у тому, що всі потрібні умови наявні.
Також досить важливим є те, де саме дитина живе в момент розгляду справи. В цьому місці у неї, найімовірніше, вже є друзі і приятелі, тому перевезення її на інше місце може викликати стрес. Місце проживання дитини зазвичай підтверджують фотографіями.
Особисті якості
Важливо також буде довести, що ви можете виховувати дитину. Вам потрібно буде принести довідки про те, що у вас немає залежностей, важких хвороб, судимостей, тощо. Також в якості доказів можна приводити характеристики від роботодавців, нагороди, показання сусідів та родичів і навіть записи з соціальних мереж. Останні можна використати і для того, щоб довести неспроможність вашого опонента виховувати дитину.
Суд буде розглядати інформацію про моральні якості кожного з батьків. Для цього будуть опитувати родичів та сусідів, брати до уваги наявність судимостей, аморальної поведінки, зловживання алкоголем, повідомлення у засобах масової інформації, тощо.
Також судді зважають на професії батьків. Вважається, що людина, чия робота пов’язана з дітьми (вчителі, психологи, тощо) зможе краще виховати власну дитину. З іншого боку, професії, що пов’язані з частими відрядженнями і поїздками, або з ризиком для життя і здоров’я, можуть завадити повноцінному піклуванню про дитину.
Інформація про дитину та її ставлення до батьків
Також, розглядаючи вашу справу, суд братиме до уваги відомості про дитину.
Серед них:
- вік дитини;
- стан її здоров’я;
- ставлення до батьків.
Зазвичай з дитиною проводить бесіду психолог чи представник органів опіки, щоби скласти висновок про неї. Якщо ви захочете запросити психолога для розмови з дитиною, вам потрібно буде підтвердити його кваліфікацію. Органи опіки мають провести бесіду з дитиною та її родичами і сусідами, оглянути квартиру та винести свій висновок. Діти від десяти років можуть висловити свою думку, про те, з ким з батьків вони бажають жити. Після чотирнадцяти років дитина сама приймає це рішення, і в суді такі справи вже не розглядаються.
Іще один важливий фактор – місце навчання дитини. Судді будуть дивитись на те, від кого з батьків дитині буде легше добиратись до нього, а потім повертатись додому. Також важливим є те, хто з батьків платить за навчання, бере участь в батьківських зборах, відводить дитину на навчання і забирає додому, робить із нею домашню роботу, тощо. Це саме стосується усіх гуртків, які дитина відвідує.
Нова сім’я
Якщо одна із сторін має нову сім’ю, суд зважатиме на те, чи комфортно з нею дитині. З одного боку, вона може відчувати стрес через необхідність жити з новим татом, мамою, з іншого боку – вона могла вже звикнути до них і навпаки, відчує дискомфорт від розлуки.
Аліменти
Побутує думка, що людина, яка виплачує аліменти, вже автоматично відмовилась від права жити з дитиною. Однак насправді це не так. Навпаки, якщо дитина буде жити з такою людиною, це буде підставою для того, щоб переглянути рішення про сплату аліментів.
Наявність зброї та автомобіля
Досить спірним фактором є володіння зброєю. З одного боку, при отриманні ліцензії на неї, людина проходить психологічні тести, які доводять її адекватність. Крім цього, зброя дає можливість значно краще захистити дитину в небезпечній ситуації. Однак, з іншого боку, наявність вдома зброї підвищує ризик для дитини. Тому, якщо у вас є зброя, окрім документів на неї і результатів психологічних тестів, потрібно буде подати в суд фотографії сейфу, в якому ви її зберігаєте, і докази того, що дитина не зможе отримати до неї доступ.
Наявність автомобіля є позитивним фактором. Автомобіль сприяє свободі пересування дитини, допомагає в її розвитку.
Наявність інших дітей
У ситуаціях, коли в сім’ї є декілька дітей, окремо розглядають можливість їхнього окремого виховання. Часто розділення з братами і сестрами може призвести до стресу і психологічної травми.
Поведінка щодо дитини під час судового розгляду
Спроби завадити вашому опоненту бачитись з дитиною, спілкуватись з нею, передавати подарунки або листи, дадуть в суді лише негативний результат. Крім цього, така поведінка може вплинути на світосприйняття дитини, тому варто уникати подібних дій.
Також потрібно постаратись, щоб участь самої дитини у процесі була мінімальною. Стрес, пов’язаний з хаосом судового розгляду, може негативно вплинути на її психічне здоров’я.
Переваги матері перед батьком
Через суспільну думку, традиції та власні переконання суддів, діти значно частіше залишаються з матір’ю, ніж з батьком. Нещодавно Верховний суд України виніс постанову, яка робить таке рішення майже єдиним правильним.
Тому батькові в судовому процесі прийдеться докласти надзвичайно багато зусиль, щоб відстояти своє право проживати з дитиною. Суд залишить дитину з ним тільки у виняткових обставинах. Через це батькові потрібно буде доводити, що матір абсолютно неспроможна виховувати дитину. Аргументами в такому випадку можуть бути психічні розлади, зловживання алкоголем чи наркотичними речовинами, аморальна поведінка, тощо.
В деяких випадках дитина може залишитись з батьком і за відсутності серйозних проблем у матері. Зазвичай таке стається, якщо психолог на основі розмови з дитиною робить висновок, що перебувати з батьком буде краще для її психіки. Однак такі випадки – рідкість, тому чоловікам, що хочуть залишити дитину при собі, потрібно особливо уважно обирати адвоката.
Повторне звернення до суду
Якщо суд вже виніс рішення про те, з ким залишиться дитина, але з того часу обставини суттєво змінились, можна подати позовну заяву знову. Якщо суддя вирішить, що ситуація дійсно значно змінилась з моменту винесення рішення, справу розглянуть повторно.
Як підвищити свої шанси в суді
Питання про те, з ким залишиться дитина, після розлучення батьків досить часто є надзвичайно важливим і болісним для усіх сторін. Тому, якщо ви хочете мати більше шансів на те, щоб жити зі своєю дитиною, варто звернутись по допомогу до кваліфікованих юристів. Особливо це стосується чоловіків, оскільки в цьому питанні до них часто ставляться упереджено.
Адвокатське об’єднання «Бачинський, Коломієць та партнери» пропонує вам свої послуги. У нас працюють одні з найкращих спеціалістів в Україні. Ми з радістю допоможемо вам відстояти свої права та узгодити питання розлучення і проживання дитини найкращим для вас чином.