Останнім часом географія подорожей і поїздок для навчання значно розширилася – все більше дорослих мають змогу і бажання показати своїм дітям світ і відпочити за кордоном. На жаль, погані стосунки між батьками внаслідок розлучення або зникнення з поля зору одного з батьків можуть стати причиною того, що виїзд дитини за кордон для відпочинку або лікування опиняється під загрозою.
Безумовно, батьки мають однаково приймати участь в житті дитини, проте в ситуаціях, коли один з батьків виховує сина або доньку самостійно нерідкі. Повна залежність від іншого партнера в правовому сенсі нерідко зв’язує родину по руках і ногах та не дає дитині можливості потрапити за кордон.
Правила вивезення дитини за кордон без згоди батька або матері
На щастя, існують ситуації, коли виїзд дитини за кордон без згоди батька цілком можливий. Згідно з п.4 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995р. № 57, виїзд за кордон громадян України, які не досягли віку 16 років в супроводі одного з батьків і без нотаріально завіреної згоди іншого здійснюється в таких випадках:
- Якщо записом у свідоцтві про народження дитини підтверджується той факт, що один за батьків, який відсутній в пункті пропуску, є іноземцем або особою без громадянства. Майте на увазі, що якщо свідоцтво про народження та інші документи видані за межами України, вони мають бути засвідчені встановленим образом і подаватися разом з українським перекладом.
- Якщо особа, з якою дитина до 16 років перетинає державний кордон, має в паспорті для виїзду за кордон або проїзному документі відмітку про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.
- У разі пред’явлення оригіналів або нотаріально засвідчених копій свідоцтва про смерть одного з батьків, рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав або признання його безвісно відсутнім чи недієздатним, рішення суду про надання дозволу на перетин кордону громадянину, який не досяг 16 років, без дозволу одного з батьків.
- У супроводі одинокої матері, що підтверджується довідкою про народження дитини, що видана відділом реєстрації актів цивільного стану з внесенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного Кодексу України.
Мати чи батько, з яким фактично мешкає дитина, може звернутися до органу опіки та піклування або суду з заявою про визначення місця проживання дитини. В разі, якщо рішення суду (висновок органу опіки і піклування) підтвердять це місце проживання, цього буде достатньо для того, щоб виїзд дитини за кордон без згоди батьків (одного з них) на термін до одного місяця відбувся.
Якщо один з батьків має заборгованість по сплаті аліментів за 4 місяця ( для тяжко хворих або дітей з інвалідністю 3 місяця) інший з батьків може безперешкодно поїхати з дитиною за кордон на строк до 1 місяця і більше без нотаріально посвідченої згоди того з батьків, який має заборгованість.
Виїзд дитини за кордон за рішенням суду
Іноді вивезти дитину за кордон ( на відпочинок або лікування) погоджується той з батьків, хто проживає окремо. При цьому він належно виконує свої батьківські обов’язки і не має заборгованості по аліментам. В цьому випадку, щоб оформити виїзд дитини за кордон (Львів), треба звернутися з рекомендованим листом за наданням згоди на виїзд дитини за межі України з певною метою до того з батьків, з ким на цей час проживає дитина. Для зручності листа краще надсилати з повідомленням про вручення. Якщо той з батьків, з ким проживає дитина, не надає в десятиденний строк нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон, інший з батьків, в разі якщо він не має заборгованості по аліментам, може звернутися до суду з заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон за рішенням суду.
В цьому випадку до суду треба подати наступний перелік документів:
- Копія паспорта громадянина України та ідентифікаційного коду заявника.
- Позов до суду про виїзд дитини за кордон.
- Копія свідоцтва про розірвання шлюбу.
- Копія свідоцтва про народження дитини.
- Докази доцільності такої поїздки.
Під час складання позовної заяви до суду варто вказати мету виїзду, термін і місце перебування за кордоном, а також довести відсутність згоди на виїзд другого з батьків. Виїзд дитини за кордон за рішенням суду у Львові можливий навіть без згоди іншого з батьків. При цьому дозвіл може бути надано як на одну поїздку, так і на певний часовий термін, наприклад, на перетин кордону протягом року.
Дуже часто діти страждають через відсутність комунікації і взаємні образи між батьками. На щастя безвихідних ситуацій просто не буває, тож той з подружжя, у кого є бажання і можливості поправити здоров’я дитини або подарувати їй трохи приємних миттєвостей може це зробити за великим бажанням.