Виїзд дитини за кордон

В наш час багато українців полюбляють їздити за кордон. Усім хочеться провести відпустку в Туреччині чи Єгипті, прогулятись Парижем та Прагою, побачити на власні очі скандинавські фіорди та коралові рифи. І звичайно, ті, хто має дітей, хочуть взяти їх з собою у подорож. Однак, не все так просто.

Законодавство щодо перетину кордону неповнолітніми досить складне. Далеко не кожен може розібратись в тому, через які юридичні процедури потрібно пройти і які документи оформити, щоб вивезти дитину за кордон. Результатом стає те, що багатьох неповнолітніх не пропускають прикордонники. Лише за 2016-й рік таких випадків було більше чотирьохсот. Виникає питання, як же правильно усе зробити, щоб не мати юридичних проблем з дитиною під час подорожі.

Найкращим виходом буде звернутись до професіоналів. Адвокатське об’єднання «Бачинський та партнери» пропонує вам свої послуги. Ми проконсультуємо вас щодо цього питання, допоможемо зробити усі потрібні папери, а при необхідності і отримати судові постанови.

Документи, за якими дитина перетинає кордон

До квітня 2015-го року, дітям, які ще не досягли шістнадцятирічного віку, видавали Проїзний документ дитини для виїзду за кордон. Крім цього можна було внести відомості про дитину в закордонний паспорт одного з батьків. Однак, тепер це змінилось.

Проїзні документи дитини ще будуть діяти до 2018-го року (або до моменту закінчення строку дії, якщо він наступить раніше), але нові вже не видаються. Тепер, із самого народження, дитина зможе отримати закордонний паспорт. Однак дитячі закордонні паспорти мають менший строк дії, ніж дорослі – лише три роки, замість десяти. Крім цього, у дітей до чотирнадцяти років не буде можливості отримати документ з біометричними даними. Оформити собі повноцінний закордонний паспорт можна після досягнення шістнадцятирічного віку, як і у випадку з внутрішнім паспортом України.

Отримання закордонного паспорта для дитини

Процедура виготовлення дитячого закордонного паспорта мало чим відрізняється від оформлення документу для дорослих. Однак порядок подання документів міняється, залежно від віку дитини.

До двох років вам потрібно буде самостійно фотографувати свою дитину і приносити її фотографію великого розміру (10 на 15 см) до міграційної служби. Після цього віку ви можете прийти з дитиною і її сфотографують на місці. Однак для дітей до дванадцяти років не обов’язково бути присутніми під час оформлення паспорта. Цим можуть зайнятись батьки. Якщо документи до Державної міграційної служби приносить лише один з батьків, він має мати нотаріально завірений дозвіл на це від другого.

З дванадцяти років, дитина обов’язково має бути присутня при оформленні документів. Єдиним виключенням є ситуація, коли дитина не може прийти через стан здоров’я. Це має бути підтверджено довідкою з лікарні. Починаючи з чотирнадцяти років, в паспорт дитини вже можна додавати біометричні дані. Особи, старші за шістнадцять років, виробляють собі повноцінний дорослий документ.

Для оформлення дитячого закордонного паспорта вам потрібно буде віднести в Державну міграційну службу деякі документи. Ось їх перелік:

  • Свідоцтво про народження вашої дитини;
  • Квитанції, в яких говориться, що ви оплатили послугу;
  • Дозвіл другого з батьків, якщо ви оформляєте документ без його участі;
  • Заява;
  • Паспорти батьків і їх копії;
  • Фотографію дитини розміром 10 на 15 см, якщо дитина не досягла двох років.

Інші документи, які потрібні під час перетину кордону

Оскільки неповнолітня особа іще не несе відповідальності за себе, вона не може покидати країну самостійно. Найкраще – коли її супроводжують обоє батьків. В такому випадку усе, що потрібно мати з собою крім закордонних паспортів з візами – це свідоцтво про народження. Значно складніше, коли дитина виїжджає за кордон без батьків або лише з одним із них.

Якщо ваша дитина їде в іншу країну з туристичною групою, без батьків, вам потрібно буде написати довіреність на супроводжуючого групи і завірити її у нотаріуса. Цей документ мають підписати обоє батьків.

Пишучи довіреність на особу, яка буде супроводжувати вашу дитину, потрібно враховувати деякі фактори. Якщо ця особа буде присутня під час проходження кордону, потрібно вказати її паспортні дані. Однак, інколи дитина має добиратись в іншу країну літаком, а відповідні особи зустрічають її на місці. В такому випадку, потрібно вказати, що дитина перетне кордон під наглядом працівників певної авіакомпанії, а також вказати особу, яка нестиме відповідальність за дитину на місці. Також потрібно зазначити, що ця особа зобов’язується зустріти дитину в аеропорту, а на зворотному шляху особисто посадити її на літак.

Якщо ви їдете за кордон з дитиною, а другий з батьків не їде з вами, потрібно мати завірений у нотаріуса дозвіл від нього. Згода другого з батьків не потрібна, якщо він не є громадянином України, і це підтверджується Свідоцтвом про народження вашої дитини.

Як в дозволі, так і в довіреності, потрібно зазначати, куди саме і на який час їде дитина. Бажано, щоб були вказані офіційна назва держави, куди їде дитина та точні дати в’їзду і виїзду.

Слід наголосити на тому, що, якщо Україна отримає безвізовий режим із Євросоюзом, можливість перетинати кордон без візи буде лише у людей з біометричним паспортом, який не видається дітям до чотирнадцяти років. Тобто, вам все одно потрібно буде зробити візу для своєї дитини.

Непорозуміння між батьками

Часто, коли батьки дитини знаходяться в розлученні або в поганих стосунках між собою, зробити необхідні документи, щоб забезпечити поїздку для дитини, буває важко. Інколи один із батьків відмовляється давати свій дозвіл на це. Зазвичай, в таких ситуаціях він дбає не про інтереси дитини, а про свої власні. Буває і так, що з одним із батьків важко чи неможливо зв’язатись, наприклад, якщо він поїхав за кордон на постійне проживання.

Часто в таких ситуаціях, люди вдаряються в крайнощі і намагаються позбавити другого з батьків батьківських прав. Таке рішення не є виправданим. По-перше воно неетичне, а по-друге, позбавлення батьківських прав – досить складна і довга процедура, а розібратись в такій ситуації можна значно простіше.

Якщо ви хочете відвезти свою дитину за кордон, а другий з батьків не може або не хоче давати свою згоду на це, у вас завжди є можливість звернутись в суд. Ви можете вимагати, щоб суд видав вашій дитині тимчасовий дозвіл на виїзд за кордон, без згоди другого з батьків, та зобов’язав міграційну службу видати дитині усі потрібні документи без цієї згоди. Щоб суд точно задовольнив вашу вимогу, скористайтесь послугами хорошого адвоката.

Як легко отримати усі необхідні для поїздки документи

Процедура оформлення усіх вищеперерахованих документів не є дуже простою. Вам знадобиться підтримка грамотного юриста, який зможе вас проконсультувати, завірити документи, а, якщо вам потрібно вирішувати питання з другим з батьків через суд – відстояти там ваші інтереси.

Адвокатське об’єднання «Бачинський та партнери» пропонує вам свою допомогу. У нас працюють найкращі в Україні юристи, у яких за плечима не один рік досвіду подібних справ. Звертайтесь до нас – ми з радістю надамо вам усю необхідну підтримку!

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×