Для того, щоб стати вільними і незалежними, діти мають досягти повноліття. До того часу обов’язки на утримання дітей повністю покладаються на батьків. При чому це не залежить від того, перебуває подружжя в шлюбі чи розірвало відносини. Також не звільняється від обов’язку утримання дитини особа, що позбавлена батьківських прав. У разі, якщо один з батьків ухиляється від таких виплат, стягнення аліментів можна здійснити в судовому порядку.
Порядок стягнення аліментів на дитину
Сплата аліментів є одним зі способів виконання батьками обов’язку утримувати дитину. Аліменти можуть виплачуватися наступним чином:
- За угодою сторін. Батьки мають право добровільно і самостійно визначити шлях стягнення аліментів (Львів) на дитину за допомогою укладення нотаріально посвідченого договору. Розмір аліментів, строки їх виплати та інші умови договору при цьому не повинні порушувати права дитини. Згідно угоди розмір аліментів може бути визначено самостійно, але в будь-якому разі він не може бути менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (згідно ст. 182 Сімейного кодексу України). Якщо не було інших домовленостей, розмір аліментів, що визначений в твердій грошовій сумі, щороку підлягає індексації згідно ст.184 Сімейного Кодексу України.
- На підставі рішення суду. Коли взаємної згоди між батьками не було досягнуто, той з батьків, з ким проживає дитина, має право звернутися до суду для стягнення аліментів у Львові на дитину. Суд визначає розмір виплат в твердій грошовій сумі або у частці від доходу платника аліментів з урахуванням обставин, що зазначені в ст.182 СКУ. До переліку таких обставин входять як стан здоров’я матері та дитини, так і матеріальне становище платника аліментів.
Варто пам’ятати, що всі витрати на утримання дітей мають визначатися за згодою сторін або за рішенням суду. При цьому в разі спору на суд припадає не тільки сам факт сплати, а й визначення розміру аліментів на дитину. Відсутність у одного з батьків можливості надавати допомогу відповідного розміру не враховується судом при визначенні розміру виплат і не звільняє його від сплати.
Мінімальний гарантований розмір аліментів складає 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Він визначається в разі, коли один з батьків, що проживають окремо, не мають достатньо коштів, щоби здійснювати більші виплати.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів становить розмір прожиткового мінімуму і може бути нарахований у разі достатнього доходу платника.
Можливість змінення розміру виплат на дитину також передбачена законодавством. Це можна зробити наступним чином:
- В добровільному порядку. В цьому випадку порядок стягнення аліментів коригується змінами до нотаріально посвідченого договору, що оформлюються письмово шляхом укладення окремого договору та підлягає обов’язковому нотаріальному засвідченню разом із підписом сторонами.
- В судовому порядку. Визначити розмір аліментів на дитину, що встановлений рішенням суду або нотаріально завіреним договором можна в суді.
В разі, якщо аліменти витрачаються не за цільовим призначенням, платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру виплат або з проханням вносити аліменти на особистий рахунок дитини в відділенні Державного ощадного банку України. При цьому органи опіки і піклування здійснюють контроль за цільовим витрачанням коштів. Для цього застосовуються інспекційні відвідування одержувача аліментів, з порядком та періодичністю, які визначаються центральним органом виконавчої влади з реалізації політики з усиновлення та захисту прав дітей. Якщо платник аліментів не має заборгованості, за його заявою такі відвідування можуть здійснюватися позапланово але, згідно ст. 186 СКУ, не більше 1 разу на 3 місяці.
Змінення розміру аліментів, що визначені за рішенням суду або домовленістю, може бути змінено в більшу або меншу сторону за позовом платника або одержувача виплат в наступних випадках:
- Зміна сімейного або матеріального стану.
- Погіршення або поліпшення здоров’я одного з батьків.
- В інших випадках, що передбачені Сімейним Кодексом України.
При цьому важливо розрізняти розмір виплат та можливість стягнути аліменти. Так позов про збільшення або зменшення аліментів може подати як платник, так і стягував виплат (згідно ст. 192 СКУ). Спосіб стягнення аліментів може бути змінено тільки за позовом одержувача.