Розірвання шлюбу

На сьогоднішній день, статистика розлучень в Україні показує досить високі цифри. Від 60 до 90 відсотків шлюбів розпадаються вже в перші п’ять років. Зазвичай, це шлюби між молодими людьми, які часто не знають, через які юридичні процедури потрібно пройти, як відстояти свої інтереси і зробити все правильно. Тому, якщо ви збираєтесь розірвати свій шлюб, найкращим рішенням для вас буде звернутись по допомогу до професіоналів. Адвокатське об’єднання «Бачинський та партнери» пропонує вам свої послуги. Ми допоможемо вам правильно розірвати шлюб та захистити свої інтереси під час цього процесу.

Розірвати шлюб в Україні можна двома шляхами: через суд або через РАЦС. Те, яким саме способом має розлучатись конкретне подружжя, визначається тим, чи є у них неповнолітні діти. Пари з дітьми, які не досягли вісімнадцяти років, можуть розірвати свій шлюб тільки у судовому порядку.

Як розлучитись через РАЦС

Розлучитись через орган реєстрації актів цивільного стану, або, скорочено, РАЦС, можуть лише ті подружжя, у яких немає дітей. Крім цього, в даному випадку подружжя має подавати заяву на розлучення разом. Якщо ж хтось із них не може бути присутнім при подачі заяви, і на це він має поважні причини, можна попередньо завірити документ у нотаріуса, а потім довірити його подачу в РАЦС другому з подружжя.

Існують окремі випадки, коли для того, щоб розірвати шлюб, не потрібен підпис другого з подружжя. Це ситуації, коли суд визнав другого з подружжя недієздатним або безвісно відсутнім. Раніше до цієї ж категорії відносились випадки, коли другого із подружжя засудили до позбавлення волі більше ніж на три роки. Однак з 2010-го року це більше не є підставою для того, щоб подавати заяву одноособово.

Багато хто із людей, які переїхали на постійне проживання в іншу країну і залишили свого чоловіка або дружину в Україні, хвилюються, чи не може той із подружжя, хто залишився тут провести процедуру розлучення без його згоди. Однак, в такій ситуації можна бути спокійним – розлучитись з дієздатною людиною, місце перебування якої відоме, без її згоди неможливо ні за яких умов.

Якщо ви розлучаєтесь через РАЦС, то цьому процесу не заважатиме наявність у вас майнових претензій одне до одного. Їх ви зможете потім окремо вирішити самостійно, або через суд.

Етапи розлучення через РАЦС

Порядок розірвання шлюбу через РАЦС надзвичайно простий і швидкий. Це зумовлено тим, що, на відміну від суддів, працівники даного органу не мають докладати усіх зусиль, щоб примирити подружжя. Однак і в цьому випадку вам прийдеться проти через декілька юридичних процедур. Першою з них буде збір пакету необхідних документів для розлучення. Ось їх перелік:

  • Паспорти обох із подружжя;
  • Свідоцтво про шлюб.

Після того, як ви зберете ці документи на розлучення, потрібно віднести їх у відділення РАЦСу за місцем проживання. Якщо у вас різна прописка – тоді не має значення, за чиєю подавати заяву. Варто попередньо записатись до інспектора, оскільки, якщо цього не зробити, є ризик довгий час пробути в черзі. В наш час можна записатись як зателефонувавши до РАЦСу, так і через інтернет, на сайті цього органу.

Потрапивши до інспектора, вам потрібно буде дати йому свої документи. Він видасть вам реквізити, за якими потрібно буде сплатити держмито, а потім принести квитанції про це. Коли все буде оплачено, інспектор внесевідомості в реєстр та роздрукує заяву, котру вам потрібно буде підписати. Заяву інспектор складає самостійно. Після того, як ви її підпишете, має пройти місяць, після чого вам потрібно буде прийти до РАЦСу ще раз і офіційно зареєструвати розірвання шлюбу. Цей період потрібен для того, щоб подружжя мало можливість помиритись, змінити своє рішення та відкликати заяву.

Якщо ви не можете прийти в РАЦС в потрібний день, з поважних причин, вам потрібно буде повідомити про це завчасно і перенести дату реєстрації. Якщо ви не з’явитесь до інспектора протягом трьох місяців з дня, коли ви подали заяву, і не повідомите його про причини цього, ваша заява буде вважатись недійсною, а отже, вам потрібно буде починати все спочатку. Раніше при розлученні, як і при шлюбі, працівники РАЦСу ставили заявникам штампи в паспорт, однак цю процедуру було скасовано у жовтні 2016-го року.

Вартість розлучення у РАЦСі

Розлучення через РАЦС, на відміну від розірвання шлюбу в судовому порядку, не передбачає судових зборів. Однак вам все одно потрібно буде сплатити державне мито. Воно складає половину неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (тобто 8 грн 50 коп). Якщо ж ви подаєте заяву без участі другого з подружжя (вище описані ситуації, в яких це можливо), то мито буде меншим – 0,3 неоподатковуваного мінімуму (тобто 5 грн 10 коп).

Окрім державного мита, вам потрібно буде заплатити за складання заяви. Ціна цієї послуги може бути різною. Вона залежить від області, в якій знаходиться дане відділення РАЦСу, а крім цього може змінюватись з часом.

Також РАЦСи можуть надавати платні консультації відвідувачам. Їх ціна відрізняється залежно від області. Однак надавати платну консультацію співробітники РАЦСу можуть лише в тому випадку, якщо ви напишете відповідну заяву, а вони перед цим попередять вас про ціну. Тому будьте уважні, підписуючи документи.

Потрібно також врахувати, що інспектор зобов’язаний пояснити вам, які наслідки принесе розлучення, а також що буде, якщо ви вкажете хибні дані. Надання цієї інформації входить в його прямі обов’язки і він не може вимагати за це додаткової плати.

Порядок розлучення через суд

Процес розлучення у суді значно складніший за розірвання шлюбу у РАЦСі. Однак лише він підходить для тих пар, у яких є неповнолітні діти. Існує два варіанти розлучення через суд:

  • Мирний – коли подружжя подає спільну заяву і не має претензій одне до одного. В такому випадку суду потрібно лише затвердити сам факт розірвання шлюбу;
  • Конфліктний – коли сторони не можуть узгодити певні питання, наприклад, з ким житимуть діти, як потрібно поділити спільне майно, тощо. В такому випадку, заяву подає один із подружжя.

Порядок розлучення мирним шляхом

Якщо подружжя домовилось між собою щодо усіх питань, і сторони не мають претензій одне до одного, вони можуть подати спільну заяву у суд, щоб розлучитись. Зразок такої заяви можна знайти в Інтернеті, або попросити на місці. До заяви вам потрібно буде додати договір, в якому ви узгоджуєте, з ким житимуть діти та як буде займатись їх вихованням той із подружжя, хто житиме окремо. Зверніть увагу, що діти, старші чотирнадцяти років, мають право самостійно обирати, з ким із батьків проживатимуть.

Також, при бажанні, можна додати до заяви договір щодо аліментів. Його потрібно завірити у нотаріуса. Такий договір рівноцінний рішенню суду про виплату аліментів, і заборгованість за ним також може стягуватись примусово, на основі виконавчого запису нотаріуса.

Розлучатись за спільною згодою значно дешевше, ніж в позовному порядку. В 2017-му році судовий збір при спільному зверненні становить 320 грн.

Так само, як і у випадку з розлученням через РАЦС, необхідно буде зачекати місяць з моменту подачі заяви, до того, як суд почне провадження і ухвалить розірвання шлюбу.

Окрім самої заяви та договорів, про які було сказано вище, вам потрібно буде подати в суд деякі документи. Ось їх перелік:

  • Свідоцтво про шлюб;
  • Копії свідоцтв про народження усіх неповнолітніх дітей;
  • Квитанції про те, що ви сплатили судовий збір.

Якщо ви розлучаєтесь мирно, вам не потрібно заявляти про свої підстави для розірвання шлюбу. В такому випадку суд не буде намагатись примирити подружжя.

Розлучення в позовному порядку

Якщо ж ви не можете дійти згоди з другою стороною, єдиний вихід для вас – подати позовну заяву. Це вийде вдвічі дорожче, ніж при мирному розлученні – судовий збір становить 640 грн. Існують також два випадки, в яких розлучитися в позовному порядку неможливо:

  • Коли дружина вагітна;
  • Коли у вас є дитина віком до одного року.

В обох випадках не має значення, хто подає заяву, чоловік чи дружина, суд її не задовольнить. Єдиним виключенням, при якому розлучитись в позовному порядку можна навіть в одному з цих випадків – це коли один із подружжя вчинив злочин щодо іншого або дитини.

Якщо ви вирішили розлучатися у позовному порядку, варто подавати в заяві лише вимогу розірвати шлюб, а питання щодо майна, аліментів та проживання з дітьми краще вирішувати пізніше за окремими заявами. Таким чином ви зможете зекономити час і гроші. Якщо ви подасте лише вимогу про розлучення, справу вирішать за декілька засідань. Якщо ж ви вирішите одночасно розглядати і суперечки щодо дітей та майна, справа може затягнутись на кілька років. І весь цей час ваш шлюб усе ще буде дійсним. Крім цього, за розгляд справи про поділ майна вам потрібно буде заплатити  державі один відсоток його вартості.

Подавати заяву потрібно за місцем проживання другого з подружжя. Однак, якщо ви живете з неповнолітніми дітьми, або за станом здоров’я вам важко добиратись туди, можна подати заяву за своїм місцем проживання.

В позовній заяві, на відміну від спільної, потрібно обов’язково вказати причини розірвання шлюбу. Не обов’язково вдаватись у цьому пункті в подробиці. Достатньо буде описати причини в загальних рисах. Як і в минулому випадку, зразок такої заяви ви зможете відшукати в мережі, або попросити на місці.

Суд зобов’язаний давати вам час на примирення. Тому, варто вказати у заяві, що ваше рішення є остаточним. Тоді розлучення займе менше часу.

Документи для розлучення в позовному порядку

Для того, щоб розірвати шлюб у позовному порядку, вам потрібно буде додати до заяви пакет документів. Ось їх список:

  • Копія самої заяви (для того, щоб надіслати її відповідачу);
  • Свідоцтво про шлюб і його копія;
  • По дві копії свідоцтва про народження кожного з неповнолітніх дітей;
  • Копії вашого паспорту та ідентифікаційного коду;
  • Квитанції про оплату судових зборів;
  • Документи, які підтверджують вашу правову позицію.

На останньому пункті варто зупинитись докладніше. До нього відносяться усі папери, які підтверджують названі вами підстави для розірвання шлюбу, а також показують, наприклад, з ким в даний момент проживають діти, хто їх забезпечує, тощо.

Процедура розлучення

Процедура розлучення в Україні часто може бути досить важкою. Не кожен може відстояти в суді свої інтереси. Тому законодавство дає кожній людині можливість обрати собі захисника. Однак, у випадку з процесом розлучення судді інколи можуть виступати проти такого рішення. В деяких випадках, вони можуть категорично виступати проти представництва в суді за цим питанням. Аргументують вони свою позицію, посилаючись на Постанову Пленуму Верховного Суду України від 21-го листопада 2007-го року, яка вимагає особистої присутності кожного з подружжя на суді. Однак варто розуміти, що дана постанова має лише рекомендаційний характер, тому, незважаючи на неї, кожен має право скористатись послугами адвоката.

Однак, щоб уникнути ситуації, коли вашу заяву не приймуть, або перенесуть судове засідання через вашу відсутність, потрібно зробити декілька кроків. По-перше, підписувати заяву варто самостійно. По-друге, потрібно з самого початку подати клопотання про те, щоб суд проходив без вашої безпосередньої участі.

Навіть в тому випадку, якщо у вас не вийде повністю перекласти свій захист на плечі професіонала і суд забажає вашої особистої присутності, скористатись послугами хорошого адвоката усе-таки варто. Лише досвідчений спеціаліст зможе розробити правильну тактику і пояснити вам, що краще говорити в суді, а про що варто промовчати; які докази потрібно використовувати, щоб добитися вигідних вам умов розлучення, тощо.

Як відстояти свої інтереси під час розірвання шлюбу

Як вже було написано вище, часто буває важко захистити свої інтереси у процесі розлучення. Тому, якщо ви збираєтесь розірвати шлюб, варто знайти хорошого адвоката. Саме від вміння юристів в першу чергу залежить, хто із подружжя доб’ється свого під час розірвання шлюбу. Особливо це стосується суперечок щодо майна, аліментів і права проживання з дитиною.

Адвокатське об’єднання «Бачинський та партнери» пропонує вам свої послуги. У нас за плечима багато років досвіду роботи зі справами, які стосуються розлучень і пов’язаних з ними клопотів. Наші працівники – найкращі в своїй справі. Вони з радістю допоможуть вам отримати якомога вигідніші для вас умови під час розлучення. Звертайтесь до нас, ми допоможемо вам відстояти ваші інтереси при розлученні!

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×