Основним джерелом живлення будь-якої економіки є інвестиції. Для збільшення темпів економічного зростання Україні сьогодні, як ніколи, необхідно залучення капітальних вкладів у різні галузі економіки. Створення пайового інвестфонду, який є інститутом спільного інвестування, вважається одним з найперспективніших способів залучення коштів інвесторів.
Що таке пайовий інвестиційний фонд
Пайовий інвестиційний фонд (ПІФ) не є юридичною особою. Він складається з активів, що належать інвесторам по праву спільної часткової власності , керуються компанією з управління активами та підлягають окремому, від результатів її господарської діяльності, обліку. Мінімальний обсяг активів ПІФ складає не менше 1250 мінімальних заробітних плат.
В залежності від здійснення діяльності фонду він може бути інтервального, відкритого або закритого типу. По терміну дії – терміновим або безстроковим. По ступеню державного регулювання – диверсифікований або ні. Для більшої гнучкості і розширення кола можливостей можна створити індивідуальний, венчурний фонд. Який би тип чи вид фонду ви не вибрали, в подальшому вносити зміни в структуру підприємства заборонено.
Створення пайового фонду
До створення ПІФ в якості пайового власника може долучитися як юридична, так і фізична особа (серед них можуть бути як резиденти країни, так і іноземні громадяни). Для цього їм треба придбати частку в інвестиційному фонді та затвердити цю операцію інвестиційними сертифікатами фонду. Власник має право брати участь в діяльності наглядової ради, без втручання в діяльність компанії з управління активами.
Бухгалтерський і податковий облік результатів діяльності ПІФ веде компанія з управління активами, яка за плату також є розпорядником майна фонду. Суму винагороди КУА визначається регламентом ПІФ.
Для створення пайового інвестиційного фонду інвестори здійснюють покупку інвестиційних сертифікатів, що випускаються компанією з управління активами. Днем створення вважається реєстрація ПІФ в реєстрі інститутів спільного інвестування.
Подальший шлях вимагає наступних кроків:
- Прийняття рішення про створення фонду компанією з управління активами.
- Затвердження КУА регламенту фонду
- Реєстрація пайового інвестиційного фонду шляхом подання пакету документів до Комісії та внесення відомостей про це до Реєстру.
- Реєстрація регламенту фонду Комісією, видача свідоцтва про внесення до Реєстру і присвоєння коду.
- Укладання необхідних договорів, в тому числі з депозитарієм, андерайтером, зберігачем активів ПІФ та аудиторською фірмою.
- Здійснення і реєстрація проспекту емісії уповноваженим органом КУА.
- Подання документів, що необхідні для реєстрації проспекту емісії інвестиційних сертифікатів, до Комісії.
- Організація публічного чи приватного розміщення інвестиційних сертифікатів.
Регламент пайового інвестиційного фонду
Функціонування ПІФ напряму залежить від регламенту. Правила діяльності повинні містити:
- Ціни розміщення інвестиційних сертифікатів та порядок визначення вартості чистих активів.
- Порядок виплати пайовим інвестиційним фондом дисидентів, якщо така дія передбачається регламентом.
- Порядок покриття витрат, що пов’язані з діяльністю фонду та визначення розміру винагороди КУА, відшкодування яких має здійснюватися за рахунок активів.
- Порядок та строки, за якими КУА викупатиме інвестиційні сертифікати.
- Відомості про компанію з управління активами.
- Інвестиційну декларацію.
Припинення діяльності пайового інвестиційного фонду
Припинення діяльності ПІФ здійснюється шляхом його ліквідації. Приймається таке рішення КУА в наступних випадках:
- Вартість активів фонду упала нижче мінімального обсягу активів ПІФ, та протягом шести місяців ситуація не змінилася.
- Строк діяльності пайового інвестиційного фонду закінчився.
- Протягом одного року з дня внесення відомостей про пайовий фонд до Реєстру проспект емісії інвестиційних сертифікатів ПІФ, випущених з метою спільного інвестування, не було зареєстровано.
- Після закінчення дії договору із зберігачем активів ПІФ такий документ не було продовжено протягом місяця, або не було укладено договору з іншим зберігачем активів.
- Ліцензію КУА на провадження діяльності було анульовано.
- Ліцензію зберігача активів ПІФ на провадження депозитарної діяльності зберігача цінних паперів було анульовано, а КУА протягом тридцяти робочих днів не уклала договір з іншим зберігачем активів пайового фонду.
- В інших, передбачених законодавством, випадках.
Реєстрація пайового інвестфонду є специфічним процесом, що вимагає глибокого знання юридичних тонкощів. Ось чому для швидкого проходження всіх етапів створення фонду краще заручитися підтримкою професійних юристів. Їх досвід і вміння допоможуть вам швидко і правильно пройти всі необхідні процедури.