Реєстрація бізнесу – вибір форми реєстрації

adobestock_149630474

Працювати на себе набагато цікавіше і вигідніше, ніж на когось. Ось чому все більше українців прагнуть відкрити свою справу. Реєстрація бізнесу – справа непроста. Для того, щоб його розпочати, треба багато умов: надійна команда і партнери, стартовий капітал та власні знання в діловій сфері. Коли всі необхідні умови присутні, виникає питання, як вибрати форму реєстрації бізнесу, адже від цього залежить не тільки власна вигода, а ще й врегулювання правової сторони вашої діяльності.

Як обрати організаційно-правову форму

Обрання організаційно-правової форми – перший етап офіційного оформлення бізнесу. Законодавством в Україні визначено достатню кількість організаційно-правових форм. Деякі з них доволі специфічні, наприклад, фермерські господарства або акціонерні товариства, і використовуються лише в певній сфері. А найбільш розповсюдженими і оптимальними для ведення бізнесу в країні вважаються фізична особа-підприємець (ФОП) та товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ).

Вибираючи найбільш вигідну для вас форму, чітко розумійте переваги і недоліки кожного варіанту:

  • Фізична особа-підприємець (ФОП). З точки зору мінімізації оподаткування і організації бухгалтерського обліку ця форма є найбільш зручною для здійснення підприємницької діяльності. Основним мінусом можна вважати відповідальність за зобов’язання усім своїм майном, що може бути стягнене відповідно ст.52 Цивільного кодексу України. Крім того, статус ФОП створює труднощі в залучені компаньйонів у справу. Адже залучати кошти можна тільки на умовах позики або спільної діяльності, а такі способи виглядають для партнерів не завжди вигідно і прозоро. В цьому випадку можна порадити оформити участь у бізнесі документально. Це гарантуватиме контроль ведення справ та право на отримання частини прибутку.
  • Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Розмір часток, на які поділений статусний капітал в такому господарчому товаристві, визначається установчими документами. Відповідальність за свої зобов’язання ТОВ несе тільки своїм майном. Ризик збитків учасників товариства обмежується розмірами вкладів, які вони сплатили. Ще одна беззаперечна перевага такої форми ведення господарської діяльності – підвищена відповідальність директора і можливість провести загальні збори и відсторонити його від обов’язків. Зовнішнім інвесторам більш зрозуміла така форма ведення діяльності, тож з їх залученням також не виникає проблем.
  • Приватне підприємство (ПП). Діє на основі приватної власності суб’єкта (юридичної особи) або одного (декількох) громадян з використанням їх особистої або найманої праці. Проста процедура заснування та одноосібний розподіл прибутку або прийняття рішень – основні переваги такого підприємства. До мінусів можна віднести відсутність легального механізму збереження над майном, що було передано підприємству, контролю засновника. В цьому випадку найчастіше засновнику приходиться призначати директором самого себе і зафіксувати відповідні повноваження в статуті підприємства.

Державна реєстрація

Підприємницька діяльність починається з державної реєстрації підприємства. Слід попередити, що законодавство в цій галузі регулярно змінюється, тож не варто користуватися інструкціями і посібниками, виданими декілька років тому.

Для державної реєстрації суб’єкта господарювання варто звернутися до районної (міської, районної у місті) держадміністрації, а у місті обласного значення до виконкому міської ради. Крім того реєстрація бізнесів може здійснюватися нотаріусами, а також виконкомами селищних, сільських та деяких інших міських рад.

Документи для державної реєстрації можуть подаватися наступним чином:

  • В паперовій формі. Документи в цьому випадку подаються особисто заявником або за допомогою поштового відправлення. Особисте подання здійснюється за наявності паспорта громадянина України або іншого посвідчення особи. Якщо документи подає представник, додатково треба надати примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію довіреності.
  • В електронній формі. Заявник подає через портал електронних сервісів в порядку, визначеному Міністерством юстиції України.

Для державної реєстрації фізичної особи-підприємця треба надати наступні документи:

  • Заява про державну реєстрацію (реєстраційна картка)
  • Заява про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування або, за бажанням заявника, заява про добровільну реєстрацію платника податку на додану вартість.

Бланки цих документів можна знайти в інтернеті або отримати у реєстратора.

Якщо реєстрація бізнесу в Україні здійснюється неповнолітнім (16-18 років), додатково має бути подана нотаріально засвідчена заява батьків (всиновлювачів) або піклувальників чи органу опіки та піклування на заняття підприємницькою діяльністю неповнолітніми особами.

Для державної реєстрації юридичної особи треба надати наступні документи:

  • Заява за встановленою формою про державну реєстрацію створення юридичної особи, яку можна отримати в реєстраційному органі або знайти в інтернеті.
  • Заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування або, за бажанням заявника, заяву про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість.
  • Статут, засновницький договір (для повного або командитного товариства) або інший установчий документ, крім створення юридичної особи на підставі модельного статуту.
  • У разі якщо засновником є іноземна юридична особа, треба надати документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи у країні її місцезнаходження. Таким документом може бути витяг з банківського, торгівельного, судового реєстру, тощо.
  • У разі створення юридичної особи в результаті злиття, виділення або іншого перетворення надається оригінал або нотаріально засвідчена копія передавального акту.

Документи, що подаються для державної реєстрації мають бути викладені державною мовою, з розбірливо написаним текстом та не мати підчищень, дописок та інших виправлень.

Документи в електронній формі повинні мати електронний підпис, згідно з вимогами, визначеними законодавством.

Заява про державну реєстрацію підписується особисто заявником або справжність підпису засвідчується нотаріально, в разі подання заяви поштовим відправленням.

Установчий документ юридичної особи, що викладений у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками або уповноваженими ними особами.

Під час реєстрації бізнесу вибір форми реєстрації має велике значення. І дуже важливо усвідомити це до того, як підприємець почне свою діяльність. Турбота про власний бізнес – особиста відповідальність власника. Ні інспектор, ні юристи, що займаються реєстрацією, не можуть пояснити, як краще організувати бізнес та уникнути наслідків помилок. Перед тим, як буде здійснена реєстрація бізнесу у Львові, слід обов’язково проконсультуватися з бухгалтером та юристом і зробити оптимальний вибір.

 

 

 

 

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×