Приєднання до електричних мереж: що потрібно знати, аби не потрапити в пастку обленерго

фото

Одним із важливих кроків на шляху до заснування власного бізнесу в Україні, починаючи від відкриття маленького кіоску для роздрібної торгівлі і закінчуючи створенням масштабного підприємства, є електрифікація такого об’єкта. Цей процес називається приєднанням до електричних мереж. Складність, тривалість та неврегульованість процедури приєднання спричинили те, що за показником легкості підключення до електромереж Україна знаходиться на 135 місці із 190 можливих.

Ситуація кардинально змінилася 2017 року, після прийняття Закону «Про ринок електричної енергії». Для його імплементації було відведено 2 роки. Протягом цього часу НКРЕКП прийняла низку важливих нормативних актів, серед яких: Правила роздрібного ринку електричної енергії, Кодекс систем розподілу, Кодекс комерційного обліку.

Пропонуємо розглянути основні зміни у процедурі приєднання, які відбулися впродовж даного періоду.

Перш за все, нагадаємо, що виділяють два основних види приєднання:

  • Стандартне – приєднання електроустановки замовника до діючих мереж оператора системи розподілу на відстань, що не перевищує 300 м. по прямій лінії та з потужністю до 50 кВт включно.

При цьому, стандартне приєднання окремо поділяється на два ступені, залежно від необхідної потужності:

  • Перший – до 16 кВт включно;
  • Другий – від 16 до 50 кВт.
  • Нестандартне – приєднання, показники відстані і потужності якого перевищують ті, що встановлені для стандартного приєднання.

В кінці 2018 НКРЕКП затвердила нову Методику розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж, яка встановила фіксовані ставки для обох видів приєднання на 2019 рік. Це дало змогу замовникам самостійно розраховувати вартість такої послуги. Ставки почали діяти з 22 січня цього року.

Однак, протягом 2018 року максимальна межа потужності стандартного приєднання була 160 кВт, а ставок для нестандартного приєднання не існувало взагалі. Оператор системи розподілу сам визначав усі показники, які потрібні для підключення установки замовника до електромереж. Таким чином, в обленерго існувала можливість спекуляції на вартості нестандартного приєднання, що часто породжувало великі труднощі з підключенням.

Ставки плати за приєднання сформовані за критеріями місцезнаходження (область України), місцевості (сільська, міська), категорії надійності електропостачання, потужності, ступеня напруги в точці приєднання та кількості фаз приєднання.

Більше того, НКРЕКП розробила спеціальний онлайн-калькулятор для визначення вартості послуги стандартного приєднання, який розміщено на офіційному сайті Нацкомісії. Використовуючи його функціонал, можна без зайвих зусиль визначити суму коштів, яку доведеться заплатити, щоб підключитися до мереж електричної енергії.

Для цього слід просто заповнити у заданій формі необхідні для визначення вартості показники.

Наприклад: у м. Стрий до електричних мереж ПрАТ Львівобленерго потрібно за трьохфазною схемою підключити об’єкт під потужністю 20 кВТ, з ІІІ категорією надійності та напругою 380 В.

Це буде коштувати 64 104 грн. з ПДВ (2 671 грн. за 1 кВт потужності без ПДВ).

Щодо вартості нестандартного приєднання, то вона включає в себе ще й лінійну складову, тобто плату за кожен метр довжини лінії електропередачі певної напруги, яку належить побудувати для того, щоб підключити електроустановки замовника.

Користуючись таблицями ставок плати за нестандартне приєднання та його лінійну частину, які розміщені на сайті Львівобленерго, спробуємо визначити ціну підключення об’єкта у м. Стрий, під потужністю 55 кВт, напругою 380 В, ІІ категорією надійності, з розташуванням точки приєднання на відстані 100 м. від діючих мереж Стрийського РЕМу і необхідністю будівництва повітряної лінії електропередачі потужністю 380 В.

В такому випадку вартість 1 кВт потужності становитиме 3 559 грн, а 1 метр лінії електропередавання буде коштувати 785 грн. Підключення об’єкта за заданими характеристиками обійдеться в 329 094 грн. з ПДВ.

Ще одним нововведенням є те, що тепер послуга приєднання не включає в себе послугу з влаштування обліку, тобто встановлення лічильника електричної енергії. Це буде здійснюватися за окремим договором і за окрему плату.

Які ще нюанси варто знати користувачам електричної енергії?

По-перше, замовнику послуги не може бути відмовлено у приєднанні, за умови дотримання ним вимог Розділу IV Кодексу систем розподілу, яким, власне, і встановлюється порядок приєднання. Місцевий РЕМ не має права не прийняти чи не зареєструвати заяву про приєднання. До неї необхідно додані всі підтверджуючі документи.

По-друге, приєднання до електромереж виконується у встановлені строки.

Впродовж 10 днів з моменту подання заяви про стандартне приєднання, замовнику надають договір приєднання та технічні умови. Після підписання договору та оплати послуги, енергокомпанія має 20 календарних днів (до 16 кВт) та 30 днів (від 16 до 50 кВт) для того, щоб подати напругу в точку приєднання.

У випадку перевищення строків більше, ніж на 10 днів, вартість послуги зменшується на 10%, на 20 днів – на 20%. Перевищення на 120 днів тягне за собою повернення коштів разом з пенею, що, однак, не звільняє енергокомпанію від обов’язку надати послугу.

Для нестандартного приєднання встановлюються інші строки:

  • 120 календарних днів – для підключення потужності до 160 кВт;
  • 230 днів – від 160 до 400 кВт;
  • 280 днів – від 400 до 1000 кВт;
  • 350 днів – від 1000 до 5000 кВт.

Крім того, сюди включений час на проектування лінійної частини приєднання. За бажанням замовника таке проектування може здійснюватися самостійно, шляхом залучення компетентної проектної організації. Тоді строк надання послуги зменшується на кількість днів, що відводяться для розроблення проекту.

Санкції за перевищення строків нестандартного приєднання:

  • Від 30 до 60 днів – зменшення вартості послуги на 10%;
  • Від 60 до 120 днів – на 20 %;
  • Більше 120 днів – замовнику повертається попередня оплата у розмірі 80% вартості послуги, приєднання здійснюється безкоштовно.

Фото: brdo.com.ua

Анастасія Попілевич,

молодший юрист практики корпоративного права та комплаєнсу

АО «Бачинський та партнери»

 

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×