В юридичній практиці доводиться часто чути запитання про те, яким чином можна захистити свої права, знаходячись за гратами. Адже не є секретом, що дуже часто права ув’язнених порушуються посадовими особами та службовими особами органів державної влади. Людина, що попадає до УВП (раніше СІЗО) чи місце позбавлення волі почувається безпорадною внаслідок того, що не знає, яким чином можна протидіяти свавіллю органів досудового розслідування чи пенітенціарної установи.
Для того, що не стати жертвою незаконних утисків з боку вищезгаданих осіб, варто знати свої права та свободи в повному обсязі. Слід, не боятися, в разі їх порушення, звертатись зі скаргами у відповідні інстанції та користатися порадами й допомогою кваліфікованого адвоката.
Отже, для початку варто знати, на яких підставах особа може бути обмежена у свободі.
Підстави для позбавлення волі
Будь-яка людина може бути обмежена у свободі в наступних випадках:
- адміністративний арешт (за вчинення адміністративного правопорушення);
- законне затримання будь-якою особою після вчинення злочину;
- затримання службовою особою у випадках встановлених Кримінальним процесуальним кодексом України;
- на підставі ухвали слідчого судді про застосування до особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
- тимчасовий арешт (затримання особи до отримання запиту про екстрадицію);
- екстрадиційний арешт (тримання під вартою з метою забезпечення екстрадиції)
- за вироком суду, який визнав його винним в скоєнні злочину та засудив до позбавлення волі на певний строк або довічне позбавлення волі.
Права позбавлених свободи осіб
Заарештовані мають права, про які вони повинні знати для того, щоб реалізуватися ними в повному об’ємі. Адміністрація установи, де перебувають громадяни, свобода яких обмежена, не завжди повідомляє їм про їх права, хоча це порушує чинне законодавство.
Особи, яких затримали, мають наступні права:
- на повідомлення затриманому зрозумілою для нього мовою підстави затримання та у вчиненні якого злочину він підозрюється;
- мати захисника;
- отримувати медичну допомогу;
- давати пояснення, показання або не говорити нічого з приводу підозри проти нього;
- негайно повідомити інших осіб про його затримання і місце перебування;
- вимагати перевірку обґрунтованості затримання;
- інші процесуальні права, передбачені Кримінальним процесуальним кодексом.
Права осіб, засуджених до позбавлення волі регламентує Кримінально-виконавчий кодекс України. Зокрема, вказані особи мають в порядку, встановленому цим Кодексом і нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України наступні права:
- одержувати інформацію і роз’яснення про умови відбування і порядок виконання покарання у виді позбавлення волі;
- користуватися послугами, які надаються в місцях позбавлення волі, в тому числі додатковими, оплачуваними;
- брати участь у трудовій діяльності;
- отримувати медичну допомогу і лікування, у тому числі платні медичні послуги за рахунок особистих грошових коштів чи коштів рідних та близьких в закладах охорони здоров’я, які мають ліцензію Міністерства охорони здоров’я України та не віднесені до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань;
- розпоряджатися грошовими коштами, придбавати, володіти і розпоряджатися предметами, речами, виробами;
- здійснювати листування з особами, які знаходяться за межами колоній, вести з ними телефонні розмови, у тому числі у мережах рухомого (мобільного) зв’язку, користуватися глобальною мережею Інтернет;
- одержувати і відправляти посилки, бандеролі, грошові перекази, одержувати передачі;
- зустрічатися з родичами та іншими особами;
- подавати пропозиції, заяви і скарги в усній чи письмовій формі від свого імені;
- брати участь у роботі самодіяльних організацій та гуртків соціально корисної спрямованості, займатися фізичною культурою і спортом;
- придбавати, користуватися і зберігати предмети першої потреби, періодичні видання, літературу, продукти харчування;
- розпоряджатися вільним часом, який відведений розпорядком дня, не порушуючи при цьому правил поведінки;
- одержувати освіту відповідно до законодавства про освіту;
- одержувати правову допомогу від адвокатів або інших фахівців у галузі права, які за законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи;
- звертатися до адміністрації з проханням внести подання щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання чи щодо заміни невідбутої частини покарання більш м’яким покаранням.
На жаль, в місцях відбування покарань деколи трапляються випадки, коли адміністрація зловживає своїм службовим становищем. Трапляються випадки жорстокого поводження, позбавлення елементарних прав та свобод і навіть катувань.
В’язні та особи, що перебувають під арештом, в тому випадку, коли вони стають жертвою порушення прав і свобод, мають право звертатись зі скаргами у відповідні державні та міжнародні органи.
Скарги та листування заарештованих
Громадяни, що перебувають під вартою, можуть вести листування з рідними та іншими особами, з різними організаціями та установами без обмеження кількості і за свій рахунок. При цьому, кореспонденція засуджених, які перебувають у місцях позбавлення волі більш високого рівня безпеки підлягає перегляду.
Листування осіб, що знаходяться під арештом, та ув’язнених із захисником, міжнародними організаціями чи Європейським судом з прав людини перегляду не підлягає. Особа, що отримує та відправляє кореспонденцію такого роду, має право нікому не розкривати її зміст і тримати його в таємниці, а адміністрація УВП (СІЗО) чи виправного закладу не в праві наполягати на цьому.
Особа, позбавлена волі, має право на необмежене листування та відправлення телеграм за власний кошт, окрім випадків, коли йдеться про листування з особою, що також позбавлена волі. Але вся кореспонденція такого роду за законодавством України переглядається адміністрацією закладу, де перебуває особа, що позбавлена волі.
Скарги на неправомірні дії слідчого чи іншої особи, що веде досудове розслідування, можуть бути направлені до суду або до прокурора, який здійснює процесуальне керівництво.
В’язні, що перебувають в місцях відбування покарань також можуть подавати скарги на порушення своїх прав та свобод. Нагляд за дотриманням законності при виконанні вироку суду покладається на прокуратуру України. Тобто письмові вказівки прокурора щодо утримання ув’язнених є обов’язковими до виконання для всіх органів та установ, що виконують рішення суду.
Звертайтесь – ми допоможемо
Громадяни України та інші особи, свобода яких обмежена або які відбувають покарання згідно з вироком суду, мають в повному обсязі всі права і свободи, що гарантовані міжнародними угодами і конвенціями про захист прав людини.
На жаль, сьогодні спостерігаються випадки порушення цих прав з боку уповноважених осіб та органів, що ведуть слідство чи виконують рішення суду по кримінальній справі. Є непоодинокі свідчення про жорстоке поводження з особами, позбавленими волі, про перегляд їх конфіденціальної кореспонденції, про катування та позбавлення елементарних прав.
Якщо Ви, перебуваючи за гратами, потребуєте професійної допомоги у кримінально-правовому захисті своїх прав та інтересів, звертайтеся до Адвокатського об’єднання Бачинський, Коломієць та партнери. Ми гарантуємо висококваліфіковану юридичну підтримку з нашого боку, повний супровід у вирішенні будь-яких питань, представлення Ваших інтересів в судах та міжнародних організаціях із захисту прав людини. Подбайте про свої права та інтереси, а ми Вам в цьому допоможемо.