В сьогоднішніх умовах дуже часто при купівлі житла в новобудові особа вже має попереднє житло і виникає питання, чи доведеться платити податок на нерухомість, а якщо так, тоді скільки? Пільги в оподаткуванні в 2016 році є меншими порівняно з 2015 роком. Цілком ймовірно, що 2017 рік може внести свої корективи в діючі норми.
Основні моменти станом на 2016 рік в оподаткуванні нерухомого майна:
- Податок на нерухомість є різновидом податку на майно, порядок нарахування і ставки якого врегульовано у розділі ХІІ Податкового кодексу України. Платниками виступають як юридичні, так і фізичні особи, які мають у своїй власності житло чи нежитлові приміщення. При цьому, платниками податку на нерухомість є і іноземці на загальних з громадянами України підставах.
- Багато квартир внаслідок приватизації в минулому мають кілька співвласників, а тому виникає питання, як нараховується податок тут. Принцип нарахування різниться для спільної часткової та спільної сумісної власності. При спільній частковій власності кожен співвласник платить податок на нерухоме майно на належну йому частку. В свою чергу співвласники нерухомості, що є спільною сумісною власністю, без виділення часток в натурі, визначають, котра з цих осіб є платником податку на нерухомість, інше може встановити лише суд.
- Базою оподаткування є загальна площа об’єкта, а не житлова.
- За скільки метрів квадратних доведеться платити податок? Існують певні пільги щодо оподаткування житлової нерухомості. При наявності в особи у власності квартири чи декількох квартир необхідність нарахування податку виникає, якщо їхня площа сумарно перевищує 60 кв. м. Для житлового будинку така межа встановлена у 120 кв. м. Якщо ж особі на праві приватної власності належать об’єкти різної категорії: і будинок і квартира, або частки в праві на них, тоді база оподаткування зменшується на 180 кв. м.
Приклад: якщо особа має квартиру площею 80 кв. м. та частку у праві власності на будинок (1/3 від площі 120 кв. м.), то належна їй площа 80 кв.м.+40 кв. м.=120 кв. м. підпадає під дію пільги 180 кв. м. і не буде нараховуватись податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Приклад: якщо особі на праві власності належить дві квартири, одна з них площею 70 кв. м., інша – 40 кв. м., податок нараховуватиметься на площу 50 кв. м. (110 кв. м. – 60 кв. м.=50 кв. м.)
- Ставки податку встановлюються органами місцевого самоврядування, але має бути не більше 3% від однієї мінімальної заробітної плати, встановленої у поточному році. У місті Львові такі ставки для фізичних осіб встановлені у Положенні про податок на нерухоме майно (затверджено ухвалою Львівської міської ради) та становлять : 0,5% від мінімальної заробітної плати для квартири, і відповідно 1% – житловий будинок, 1% – різні типи об’єктів нерухомості. Юридичні особи платять податок на нерухомість у розмірі 2% від мінімальної заробітної плати за кожен метр житлової нерухомості та не мають встановлених пільг.
- Власникам великих площ житлової нерухомості доведеться додатково платити державі 25 000 грн. на рік в додаток до суми оподаткування за кожен об’єкт нерухомості, площа якого більше 300 кв. м. (якщо це квартира) та/або 500 кв. м. (якщо житловий будинок).
- Нежитлова нерухомість оподатковується по-іншому. Тут немає встановлених пільг та діють інші ставки оподаткування, однакові для фізичних осіб та ЮО. У Львові ставки різняться залежно від розташування об’єкта нежитлової нерухомості в одній з трьох зон: зона ЮНЕСКО (1% МЗП), зона історичного ареалу (0,75% МЗП), периферія – 0,5% МЗП.
- Фізичним особам податок на нерухомість рахують контролюючі органи та до 1 липня року, що настає за податковим (звітним) періодом, надсилають податкове повідомлення, оплатити слід протягом 60 днів. Юридичні особи податок на нерухоме майно рахують самостійно станом на 1 січня звітного року, до 20 лютого подають декларацію та сплачують щокварталу авансовими платежами.
- Якщо протягом року відбувається відчуження нерухомості, попередній власник повинен сплатити податок на нерухоме майно за період з початку року включно з місяцем, в якому відбулась угода, в той час як для нового власника податок обчислюватиметься з наступного місяця.
Закріплено норму, що органи державної реєстрації прав на нерухомість, органи, що реєструють місце проживання, зобов’язані щоквартально подавати контролюючим органам інформацію про об’єкти нерухомого майна, необхідну для нарахування податку.
Щоб визначити оптимальні для Вас умови оподаткування, слід відповідально підійти до визначення співвласників у Вашій нерухомості. В часи приватизації в Україні співвласниками житла ставали всі прописані особи. До прикладу співвласниками квартири може бути шість осіб, при цьому більшість з них вже має свою нерухомість і ця частка в спільній квартирі впливає на нарахування податку та перевищує межі пільги. До прикладу, особа має квартиру площею 55 кв. м., і частку 1/6 у «батьківській» квартирі, що становить 10 кв. м. Таким чином на площу 5 кв. м. вже нараховуватиметься податок. Виникає необхідність визначити частки у квартирі і переформувати їх, відчужити. Для цього можна використовувати як договір дарування, так і договір купівлі-продажу, у кожному конкретному випадку потрібно визначити, що буде оптимальним для Вас зі сторони оподаткування.
Спеціалісти Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери» мають досвід супроводу операцій з нерухомістю та досконало володіють інформацією у сфері податкового права. Для отримання консультацій юриста, супроводу операцій з нерухомістю, звертайтесь 096-002-01-00.