Оспорювання батьківства

Оспорювання батьківства

 сучасному світі досить часто виникають суперечки через батьківство і материнство. Таке стається через права і обов’язки, які закон визначає для батьків дитини. Основними з них є право виховувати дитину і обов’язок виплачувати аліменти її матері. В деяких випадках, походження дитини від конкретної особи ставиться під сумнів. Тому, наряду з визнанням факту батьківства або материнства, існує і юридична процедура його оспорювання.

Такі справи розглядаються в суді, тому, якщо ви бажаєте оспорити чиєсь батьківство або материнство, вам необхідно буде знайти хорошого юриста. Адвокатське об’єднання «Бачинський і партнери» пропонує вам свою підтримку. У нас є великий досвід в розгляді сімейних справ, і ми з радістю допоможемо вам відстояти свої інтереси в суді.

В яких випадках можна оспорити батьківство або материнство

Існує ряд ситуацій, в яких людина може оспорити своє або чуже батьківство чи материнство. Для кожної з них існують свої особливі правила та нюанси процесу. Ось перелік цих ситуацій (нижче ми розберемо кожну з них детально):

  • спір про батьківство між чоловіком матері дитини і людиною, яка вважає себе батьком;
  • оспорювання свого батьківства людиною, яку записали батьком;
  • оспорювання жінкою батьківства свого чоловіка;
  • спір про материнство.

Оспорювання батьківства

Якщо батьком дитини записали офіційного чоловіка її матері, але інший чоловік вважає батьком себе, він може подати заяву до суду. Ця можливість існує протягом року з того моменту, коли такий чоловік дізнався або міг дізнатись, про те, що справжнім батьком є він. В такому випадку, він подає заяву до чоловіка, одруженого з матір’ю дитини. В цій ситуації, суд одночасно розглядає справи про виключення інформації про офіційного чоловіка матері, як про батька дитини з запису про її народження, і про визнання батьківства іншою особою.

Якщо особа, яку записали батьком дитини, сумнівається в своєму батьківстві і хоче його оспорити, вона може подати заяву в суд з вимогою, щоб запис про неї як про батька виключили з запису про народження дитини. В суді їй потрібно буде довести, що між нею і дитиною немає кровного зв’язку, характерного для батьків і дітей. Однак, якщо ця людина знала про відсутність такого зв’язку, коли її реєстрували батьком дитини, у неї немає права оспорювати батьківство.

Якщо особа хотіла оспорити своє батьківство і подала заяву про це до нотаріуса, але померла, не завершивши справу, цим можуть зайнятись її спадкоємці. Також, якщо померлий встиг подати заяву в суд, то спадкоємці можуть підтримати її. Однак, це право є не у всіх спадкоємців, а лише у батьків, дружини та дітей.

Жінка, яка народила дитину, поки перебувала в шлюбі, але впевнена, що справжнім батьком дитини є не її чоловік, а інша людина, може оспорити батьківство свого чоловіка. Право на це вона має лише протягом року з моменту реєстрації народження дитини. Однак, якщо вона не вклалась у цей термін з поважних причин, суд може поновити цей термін. Ще одним важливим моментом є те, що людина, яку жінка вважає справжнім батьком, має погоджуватись зі своїм батьківством, оскільки таку заяву суд може задовольнити тільки у тому випадку, якщо інший чоловік звернеться з заявою про визнання батьківства. В іншому випадку, законний чоловік матері цієї дитини офіційно залишиться її батьком, незалежно від того, чи є ним з генетичної точки зору.

Оспорювання материнства

Якщо жінка вважає себе матір’ю дитини, матір’ю якої записано іншу людину, вона також може звернутись з заявою в суд. На це у неї є рік з моменту, коли вона дізналась чи могла дізнатись про те, що вона – справжня матір.

Закон не допускає спорів про материнство, в тому випадку, коли застосовувались допоміжні репродуктивні технології. Це означає, що у випадку сурогатного материнства, жінка, що народила дитину, не може вимагати щоб суд визнав її справжньою матір’ю. Так само у випадку донорства статевих клітин, генетичні батьки не матимуть змоги стати батьками дитини юридично.

Жінка, яку записали матір’ю дитини, також може при бажанні оспорити своє материнство. Зробити це вона може у будь-який момент, оскільки позовна давність для таких справ не встановлена. Як і в попередньому випадку, суд приймає рішення на основі медичної експертизи, яка визначає наявність кровного зв’язку, характерного для батьків і дітей.

Як подавати заяву в суд, щоб оспорити батьківство або материнство

Правила, за якими потрібно подавати заяву до суду, однакові для усіх описаних вище випадків. Заяву потрібно віднести в суд, за місцем реєстрації відповідача. Подача такої заяви платна. Якщо ви бажаєте оспорити батьківство чи материнство, вам прийдеться заплатити судові збори. Розмір цих зборів чітко визначений законом для усіх цивільних справ. Однак він може змінюватися з часом. Точну і актуальну цифру ви можете знайте в Інтернеті, або дізнатись безпосередньо в суді при подачі заяви.

Одним із важливих моментів, щодо оспорювання батьківства і материнства є те, що зробити це можна лише після того, як буде зареєстроване народження дитини, але до того, коли ця дитина стане повнолітньою. Також, не можна оспорювати батьківство і материнство, якщо дитина померла.

Ще одним важливим нюансом є те, що закон, яким будуть користуватись під час розгляду справи, залежить від того, коли саме народилась дитина. Для вирішення питань щодо дітей, народжених до першого квітня 2004-го року, будуть використовувати Кодекс про шлюб та сім’ю, а щодо тих, хто народився пізніше цієї дати – Сімейний кодекс України. Причиною цього є встановлене правило дії законів у часі.

Докази батьківства або материнства, що розглядаються в суді

При винесенні рішення про походження дитини, суд бере до уваги усі можливі докази. Серед них:

  • показання і пояснення свідків, батьків та інших сторін;
  • документи;
  • речові докази;
  • висновки, зроблені експертами;
  • аудіо- і відеоплівки.

Щодо останніх, потрібно мати на увазі, що в будь-якому суді в якості доказів приймаються лише записи, зроблені на аналогових носіях.

Також варто пам’ятати, що незважаючи на те, що усі докази прийнято вважати рівнозначними, при винесенні рішення судді в першу чергу будуть опиратись на результати генетичної експертизи.

Якщо чоловік, який виплачував аліменти в зв’язку з тим, що його було записано як батька дитини, подасть заяву про оспорювання батьківства і в суді її задовольнять, то аліменти з нього стягуватись більше не будуть. Причиною цього є те, що підстава для стягнення аліментів – саме цей запис.

Як легко відстояти свої інтереси в суді

Добитись потрібного вам рішення у суді самостійно може бути досить важко. Причиною цього є те, що звичайна людина не завжди добре знає закони і рідко вміє подати усі факти і свідоцтва так, щоб переконати суддів у своїй правоті. Саме тому для тих, хто збирається звертатись в суд і захищати там свої інтереси, дуже важливо знайти хорошого адвоката. Професіонали добре знають, як відбувається судочинство і вміють знайти правильні докази, щоб переконати суддів стати на потрібну сторону.

Адвокатське об’єднання «Бачинський, Коломієць та партнери» пропонує вам свої послуги. У нас за плечима багато років роботи як в цивільних, так і в кримінальних судах. Наші юристи є справжніми асами у своїй справі. Вони будуть робити усе, щоб захистити ваші інтереси, навіть у безнадійному на перший погляд становищі.

Якщо вам потрібно йти в суд і ви бажаєте виграти справу, не чекайте! Зверніться до нас – ми вам допоможемо.

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×