Наркотрафік по-українськи

наркотрафік по-українськи

Злочини, пов’язані з незаконним обігом наркотичних речовин, сьогодні можна назвати такими, що вчиняються чи не найчастіше – серед інших типів правопорушень в Україні вони посідають друге місце після злочинів проти власності. Статистика говорить про те, що кожного року до кримінальної відповідальності притягається близько 12 000 осіб, яких звинувачують в скоєнні протиправних дій, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків.

Кримінальний Львів в цьому розумінні не виняток – юристам досить часто доводиться працювати із справами, в яких фігурує незаконне зберігання наркотичних речовин без мети збуту. В цьому випадку варто вміти зорієнтуватись – може правопорушення бути кваліфіковане як суто адміністративне, чи на це немає жодної надії і воно стане підставою для кримінальної відповідальності.

Окрім того, деколи доводиться стикатись із свавіллям та незаконними діями працівників поліції, слідчих органів чи суду – на жаль, справи такого типу (пов’язані з обігом наркотичних речовин) є чи не найпопулярнішими серед тих, котрі фабрикуються штучно. Тому будь-якій людині  корисно знати, що потрібно робити в таких випадках і як себе захистити.

Що говорить закон про незаконний обіг наркотичних речовин

Стаття 309 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту. За такі дії винну особу може бути покарано:

  • штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (штрафи, визначені Кримінальним кодексом України за вчинення злочинів, а також Кодексом України про адміністративні правопорушення за вчинення відповідних порушень, розраховуються виходячи із розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян у сумі 17 гривень);
  • виправними роботами на строк до 2-х років;
  • арештом на строк до 6-и місяців;
  • обмеженням волі на строк до 3-х років;
  • позбавленням волі на той самий строк.

У випадку рецидиву, попередньої змови групи осіб або якщо мова йде про наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги у великих розмірах, покарання може становити позбавлення волі строком від 2-х до 5-и років. Нарешті, якщо до незаконного обігу наркотиків без мети збуту було залучено неповнолітню особу або йдеться про особливо велику кількість наркотику, до винної особи можуть застосувати покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5-и до 8-и років.

Однак, як зазначалося вище, в деяких випадках такі дії можуть бути кваліфіковані не як кримінальне, а як адміністративне правопорушення. Стаття 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення говорить про те, що зберігання ті інші дії стосовно наркотичних речовин без мети збуту в невеликих розмірах не тягне за собою кримінальної відповідальності. Воно кваліфікується як адміністративне правопорушення, за яке передбачене покарання у вигляді штрафу в розмірі від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів або громадські роботи на строк від 20 до 60, або ж адміністративний арешт терміном до 15-и діб.

Примітка до цієї статті говорить про те, що невелика кількість наркотичної речовини визначається спеціально призначеною особою, що уповноважена спеціальним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров’я. Отже, особа, у якої знайдено наркотичну речовину, і яку звинувачують у її незаконному зберіганні має негайно подати клопотання про призначення експертизи, яка могла би визначити кількість наркотичної речовини, що незаконно зберігалася. Саме на підставі цієї експертизи і має прийматись рішення про те, яким чином буде кваліфікуватись дане правопорушення – як адміністративне, чи як кримінальне. В першому випадку воно буде підпадати під дію ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в другому – під дію ст. 309 ККУ.

Частина 4 статті 309 ККУ вказує на те, що від кримінальної відповідальності за дії, передбачені в її першій частині, звільняється особа, яка добровільно звернулася до медичного закладу за допомогою в лікуванні від наркотичної залежності. Коментар до цієї статті визнає такими особами тих, що перебувають на стаціонарному лікуванні в клініці або лікуються амбулаторно і стоять в черзі на госпіталізацію.

У свою чергу, стаття 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення вказує на те, що особи, котрі добровільно здали наркотичні засоби, які у них незаконно зберігалися, також звільняються від адміністративної відповідальності.

Способи виявлення наркотичних засобів

Виявлення наркотичних засобів може відбуватись під час певних слідчих дій (огляду або обшуку) – їхня специфіка та відмінність між ними потребує певних пояснень:

  • Поверхневий огляд здійснюється по відношенню до особи, яка не підозрюється у скоєнні правопорушення, але є підстави вважати, що ___ вона має при собі заборонені речовини;
  • Особистий огляд здійснюється у випадку, якщо людина підозрюється в скоєнні адміністративного правопорушення перед її поміщенням в кімнату для затриманих;
  • Особистий обшук може проводитись під час затримання особи, що підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення. Підставою для огляду можуть бути наступні фактори:
  • особу затримали під час скоєння злочину або відразу після цього;
  • на особу вказали свідки скоєння злочину або потерпілий;
  • на особі є ознаки скоєння злочину.

Огляд або обшук мають право проводити представники правоохоронних органів – при цьому вони мають чітко дотримуватись вимог законодавства, не порушуючи прав затриманої особи.

На жаль законодавство не є досконалим і дає багато можливостей для зловживання своїм службовим становищем представникам правоохоронних органів, котрі проводять огляд чи обшук. Другим негативним фактором є елементарне незнання пересічними громадянами своїх прав, що дає уповноваженим особам ряд додаткових переваг для порушення вимог закону.

Права особи під час огляду або обшуку

Перед вчиненням таких дій працівники правоохоронних органів повинні повідомити особу про причини їх проведення, а також проінформувати її про нормативно-правові акти, на підставі яких відбувається процедура.

Особистий огляд та обшук мають проводитись поліцейським тієї ж статі, що і підозрюваний. При цьому мають бути обов’язково присутні дві незацікавлені особи (поняті), а хід і результати проведеної процедури мають детально фіксуватися в протоколі.

Для здійснення обшуку підозрюваної особи або її житла представники правоохоронних органів обов’язково повинні мати відповідну ухвалу, що видається слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з прокурором або прокурора – про це чітко говорить КПК України. В протилежному випадку можна говорити про порушення недоторканості житла, яке гарантується кожному громадянинові Конституцією України.

Під час здійснення обшуку, крім присутності понятих законом вимагається обов’язкова відеофіксація всієї процедури за допомогою технічних засобів. Обшук, що проведений із порушенням вимог законодавства дає підстави говорити про те, наскільки обґрунтовано порушена кримінальна справа – приклад такої політики захисту можна досить часто зустріти в юридичній практиці.

Підстави для звільнення від кримінальної відповідальності

В кримінальній чи адміністративній справі про незаконне зберігання наркотичних речовин можуть бути різноманітні нюанси, які грамотний юрист може використати як підстави для подання клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності – зразок можна без проблем знайти в Інтернеті.

Отже, давайте розглянемо, що може слугувати причиною звільнення від кримінальної чи адміністративної відповідальності у справах, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків без мети збуту:

  • підозрюваний добровільно звернувся в медичну установу за допомогою в лікуванні від наркотичної залежності;
  • підозрюваний добровільно здав всі наркотичні речовини, що незаконно зберігались у нього в невеликій кількості;
  • речовини, що знайдені у підозрюваного не є наркотичними і не вказані в реєстрі заборонених – слідчий має подбати про експертизу, яка встановить тип речовини. Якщо він цього не зробив, про це варто подбати захисникові підозрюваного;
  • кількість наркотичної речовини є невеликою – це дає можливість уникнути кримінального покарання і відбутися адміністративним арештом або штрафом;
  • права особи при огляді або обшуку були порушені, процедуру було проведено без дотримання вимог КПК України (були відсутні поняті або процедура проводилася без відеофіксації за допомогою технічних засобів тощо);
  • обшук проводився без відповідного дозволу (ухвали), виданого слідчим суддею;
  • відомості про підозрюваного збиралися із порушенням його права на недоторканість особистого життя і підпадають під ст. 182 ККУ, що передбачає кримінальну відповідальність за порушення приватного життя. В Конституції України ст. 32 гарантує кожному громадянинові недоторканість особистого життя – збір і зберігання конфіденційної інформації про особу без її згоди є злочином. Виключення чітко регламентуються законом і правоохоронні органи повинні ретельно дотримуватись його вимог;
  • окремою ланкою, яка може містити багато нюансів, котрі можна розглядати як підстави для звільнення від кримінальної відповідальності є судовий розгляд справи. КПК України дає повний перелік вимог до судового розслідування – порушення будь-якої з них досвідчений юрист може використати як підставу для скасування судового рішення.

Як будувати стратегію захисту

Зразком для правильної побудови стратегії захисту у справах такого типу і подальшого її втілення в життя може слугувати справа № 463/566/15-к, де захисник звинувачуваної особи досить вдало зумів використати всі порушення в ході затримання, слідчих дій та судового розгляду. На цьому прикладі можна побачити, як добре знання процесуальних вимог може стати в пригоді адвокату.

Особу, що фігурувала в цій справі, звинувачували по двох епізодах, один з яких був пов’язаний із незаконним придбанням та зберіганням наркотичних речовин. Але адвокат звернув увагу суду на те, що затримання та особистий огляд проводилися працівниками поліції без дотримання вимог КПК України. Докази, що були при цьому вилучені, суд визнав як здобуті незаконним шляхом (іншими словами, недопустимі) і закрив кримінальне провадження за даною статтею.

Захисник обвинуваченого подав до Апеляційного суду Львівської області апеляційну скаргу на судовий вирок по іншому епізоду цієї справи на тій підставі, що мали місце наступні порушення кримінально-процесуального закону:

  • Судові засідання мають проводитись з повною фіксацією за допомогою технічних засобів – цього вимагає частина 5 ст. 27 КПК України. Оскільки цю вимогу не було виконано, є підстави говорити про порушення законодавства;
  • Відповідно до вимог КПК України судовий розгляд не може проводитись за відсутності потерпілої особи. В даному випадку потерпіла особа не приходила на судові засідання, не брала участі в судових дебатах та не висловлювала своєї думки щодо покарання звинуваченому.

Апеляційний суд розглянув апеляційну скаргу адвоката обвинуваченої особи та прийняв рішення скасувати рішення суду першої інстанції та відправити справу на додатковий розгляд. По відношенню до закриття провадження щодо зберігання наркотичних речовин, то апеляційний суд визнав рішення суду першої інстанції вірним. Вирок суду у цій справі внесений до Єдиного державного реєстру судових рішень та доступний за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/54407766.

На прикладі цієї справи можна скласти уявлення, наскільки важливим є високий професіоналізм захисника – адже на вагу покладено свободу людини, яка є чи не найдорогоціннішим скарбом після людського життя.

Професіоналізм – запорука успіху

З усього вищенаведеного зрозуміло, наскільки важливим для успішного розв’язання справи, пов’язаної з незаконним зберіганням наркотичних речовин, є професійний підхід і хороше знання вимог законодавства.

Адже не є секретом те, що сьогодні в Україні можна спостерігати численні порушення прав та свобод людини з боку правоохоронних органів та судової влади. Нам не раз доводилося чути про сфабриковані звинувачення, добуті незаконним шляхом, підкинуті докази тощо. Для того, щоб не стати жертвою такого свавілля з боку поліцейських, слідчого чи суду, варто подбати про дві найнеобхідніші речі:

Грамотний адвокат в будь-якому випадку зуміє добитись якщо не повного закриття справи, то значного полегшення вироку – для цього необхідний неабиякий досвід та професійна підготовка.

Адвокатське об’єднання «Бачинський та партнери» пропонує консультації у адвоката та повний юридичний супровід у справах, що пов’язані з обвинуваченнями в незаконному зберіганні наркотичних речовин без мети збуту. Потрібно чітко усвідомлювати, що наслідком такого звинувачення може бути тюремне ув’язнення, втрата репутації, і як наслідок – зламана доля. Тому не варто покладатись на власні сили – допомога професійного адвоката буде набагато ефективнішою. Звертайтеся – ми обов’язково забезпечимо Вам професійний кримінально-правовий захист.

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Телефон (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Текст запитання

×
Замовити дзвінок

 



×
Замовити послугу

 




×