Ліцензія на медичну практику є однією з самих унікальних з дозволів, які видаються на право заняття тією чи іншою діяльністю. Крім деяких нюансів в проходженні процедури реєстрації варто звернути увагу на високі вимоги, які держава висуває щодо організаційного, кваліфікаційного та технологічного забезпечення суб’єкта господарювання, який прагне отримати ліцензію.
Такий ретельний підхід пояснюється тим, що від майбутнього ліцензіату залежить здоров’я і життєдіяльність людей. Для Міністерства охорони здоров’я при видаванні ліцензії основним принципом є «Не нашкодь», яким також керуються лікарі. А також переконання в тому, що суб’єкт господарювання зможе надати послуги, які допоможуть покращити стан здоров’я населення.
Хто може отримати ліцензію на медичну практику
Варто пам’ятати, що ліцензії на медичну практику видаються виключно МОЗ. Регіональні органи влади не можуть надати такого дозволу. Офіційні джерела МОЗ містять реєстр ліцензій на медичну практику з переліком осіб, яким було надано дозвіл і тих, кому з поважних причин було відмовлено.
Щоб до реєстру ліцензій було включено чергового здобувача ліцензії, необхідно щоб він входив до переліку осіб, що мають право на її здобуття. Це можуть бути не лише юридична особа – компанія чи організація, а і фізична особа-підприємець, який є медичним спеціалістом. Згідно з чинним законодавством ліцензування з медичної практики можливо для таких суб’єктів господарювання:
- Юридична особа. Такі суб’єкти господарювання діють приватних лікарень, амбулаторій, лабораторій та центрів для реабілітації та надають спеціальні послуги належного рівня. Щоб юридична особа отримала ліцензію необхідно щоб директор, в особі якого діє ця юридична особа, був лікарем або мав медичну освіту. Його завдання – здійснювати ефективний менеджмент закладу. Відповідальність за результати діяльності та виконання ліцензійних умов разом з директором несе головний лікар .
- Фізична особа-підприємець, яка займається медичною практикою. Якщо така фізична особа здійснює практику самотужки, наявність медичної освіти є обов’язковою.
- Фізична особа-підприємець, що не має медичної освіти і здійснює менеджмент установи, що надає медичні послуги. В такому випадку ліцензія на медичну діяльність надається, якщо в штаті у ФОПа є лікарі, спеціалізація та освіта яких відповідає профілю закладу.
Отже, за умови належного виконання офіційних вимог, існує чимало варіантів включення нових представників до реєстру ліцензій МОЗ.
Основні вимоги для отримання ліцензії на медичну практику
Для ствердного рішення щодо ліцензування медичної практики існують певні технологічні, кваліфікаційні та технологічні вимоги. Справа кожного окремого заявника розглядається індивідуально і комісія приймає рішення згідно економічної, епідемічної ситуації в країні та інших чинників.
Щоб потрапити до реєстру ліцензій на медичну практику МОЗ треба надати вичерпну інформацію, яка вказує на наступне:
- Наявність в штаті головного лікаря зі спеціалізацією управління та організації охорони здоров’я та достатнім медичним стажем.
- Якщо ліцензію має отримати ФОП наявність головного лікаря не є обов’язковою. Достатньо вичерпної інформації про освіту та стаж роботи лікарів за останні п’ять років, що передували моменту передачі заяви. Спеціалісти також мають надати сертифікати та атестати про підтвердження або підвищення кваліфікації за кожні 5 років.
- Приміщення для медичної практики (лікарня, клініка або медичний кабінет) має відповідати санітарно-епідемічним нормам згідно законодавства України. В разі використання певного устаткування (лазерна та рентгенівська апаратура) або роботи з особами, що мають венеричні та дерматологічні захворювання приміщення має бути відокремленим і не суміжним з житловими приміщеннями. В інших випадках оренда приміщень в житлових забудовах дозволяється.
- Оснащення лікарського кабінету має відповідати вимогам, що визначені МОЗ України. Якість і точність устаткування і інструментів має бути підтверджена сертифікатами та контрольними замірами.
Дотримання цих умов є обов’язковим, а їх відсутність призведе до відмови в отриманні ліцензії. Якщо в майбутньому ці умови будуть порушені медична ліцензія може бути анульована. В деяких випадках покарання може тягнути також накладання штрафів, а також кримінальну, адміністративну та цивільну відповідальність згідно з чинним законодавством.
Умови надання послуг
В Україні заборонено надавати послуги без наявності ліцензії на медичну практику. Якщо юридична особа чи ФОП отримали ліцензію та сплатили внесок, їм дозволено надавати зазначені послуги та проводити практику згідно з професійними компетенція ми персоналу.
Якщо ліцензування практика була ліцензована успішно, офіційна плата за отримання ліцензії на медичну практику складає 2270 грн. Проте це тільки незначна частина витрат, які чекають ліцензіата. Оплата праці спеціалістам, дотримання технічних умов та проходження санітарно-епідемічного та метрологічного контролю приміщень забирає левову частину інвестицій. Нерідко до цього додаються витрати з консалтингу, адже перевірити відповідність вимогам заявника та підготувати документи може не кожний лікар або підприємець.
В комісію, що розглядає заяви, входять близько 10 представників на чолі з міністром охорони здоров’я України. Тому будь-які попередні домовленості або поверхневий огляд мало вірогідний. Ліцензування медичної практики триває близько 10 днів, і ще стільки ж часу потрібно МОЗ України, щоб включити суб’єкта господарювання до реєстру ліцензій на медичну практику.