Процедура купівлі нерухомості нерезидентами в Україні не відрізняється від процедури придбання нерухомості громадянами інших країн. Звісно, є певні незначні обмеження щодо:
- Земель сільськогосподарського призначення (на їхній продаж діє мораторій);
- Нерухомості у межах державної та комунальної власності.
Іноземна фізична особа має можливість набути право власності на земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка розташована в межах населеного пункту. Нерезидент може стати власником землі несільськогосподарського призначення, що розташована поза межами населеного пункту ділянки, якщо на ній є об’єкт його/її власності (нерухоме майно). Всі обмеження накладають на іноземних громадян, які є фізичними особами чи юридичними особами, зареєстрованими за кордоном. Якщо іноземна юридична особа зареєстрована в Украйні, її вважають резидентом, тому жодні обмеження на неї не діють.
У деяких країнах світу купівля нерухомості нерезидентами має пільги. Наприклад, громадянство країни, де придбано нерухомість, право на проживання, зниження податків або їхнє скасування, тощо. В Україні таких привілегій не надають, проте усі іноземні громадяни під час купівлі нерухомості можуть користуватися такими ж правами, як і українці. На думку експертів, іноземний досвід щодо набуття автоматичного громадянства опісля купівлі нерухомості міг би залучити іноземні інвестиції із арабських країн. Розташування України дозволяє наблизитися до Європи, тому і громадянство нашої країни привабливе для деяких іноземців.
Перевагою для іноземців, які інвестують у нашу країну суми у розмірі 100 тис. дол. і більше, є можливість отримання дозволу на імміграцію в Україну, що також санкціонує оформлення посвідчення про постійне місце проживання. Проте іноземна інвестиція відрізняється від купівлі нерухомості нерезидентами, тим що спершу ці кошти реєструють на території нашої країні, а уже згодом, їх дозволено використовувати для придбання нерухомості.
Що потрібно мати нерезиденту, щоб купити нерухомість в Україні
Іноземцю, який вирішив придбати житло в Україні, потрібно звернутись до податкових органів, щоб отримати ідентифікаційний код, який оформлюють впродовж двох тижнів. Щоб іноземцю замовити ідентифікаційний код, потрібен переклад його паспорта. Також варто знати, що під час продажу купленої нерухомості можуть з’явиться проблеми із поверненням безготівкових коштів, а також сплачуванням відсотків, якщо нерухомість було продано дорожче, а ніж куплено. Законодавчі норми передбачають безготівковий розрахунок під час купівлі нерухомості на суму понад 150 тис. грн., мова йде і про резидентів, і нерезидентів. Тому в Україні перераховувати кошти на картку потрібно із дебетового рахунку держави, резидентом котрої є іноземна особа. Перетинаючи кордон, наявні кошти треба задекларувати, аби їх легалізувати під час внесення на рахунок. Проте ця процедура є набагато складнішою, а ніж простий банківський переказ. Також важливо уже в Україні, перевести кошти з іноземного рахунку на інвестиційний. Це дає можливість, продаючи нерухомість, отримати усю суму назад, не виплачуючи податків. Проте таке положення діє лише щодо тієї нерухомості, котра було продано не дорожче, а ніж придбано.