Усиновлення для багатьох – єдиний спосіб відчути радість батьківства. Стати батьком для сироти це добра справа, які багато хто робить по велінню серця. Але процедура усиновлення в нашій країні пов’язана зі збором купи документів і з безліччю бюрократичних перепон. Для того, щоб полегшити цей довгий шлях, багатьом потенційним батькам допомагає адвокат з усиновлення, який пояснить, що треба для усиновлення і допоможе зібрати необхідний пакет документів.
Як всиновити дитину
Кандидат сам або його адвокат з усиновлення дитини до суду за місцем перебування подає заяву про усиновлення за місцем проживання (перебування) дитини. В ній вказуються дані усиновителя, місце проживання, дані і місце перебування дитини, наявність братів і сестер у нього, а також відомості про його батьків.
Для усиновлення дитини в Україні треба надати наступні документи:
- Копія свідоцтва про народження усиновителя.
- Копія свідоцтва про шлюб усиновителів.
- Згода на усиновлення другого з подружжя, або документ що подружжя не проживають разом більше року, припинили сімейні відносини.
- Документи про доходи (довідка з місця роботи про посаду і розмір заробітної плати, декларація про доходи).
- Медична довідка про стан здоров’я усиновителів.
- Право власності на житлове приміщення або другий документ, що підтверджує право користування житлом.
- Документ, що підтверджує постановку громадянина як кандидата в усиновителі, на облік.
Справи з усиновлення розглядаються в закритому судовому засіданні в порядку окремого провадження. Під час судового засідання обов’язково мають бути присутні самі усиновителі, за потребою адвокат з усиновлення (Львів), представник органу опіки і піклування, прокурор і дитина, якщо на момент розгляду справи їй виповнилося 14 років. В деяких випадках можлива також присутність батьків, інших зацікавлених осіб і самої дитини в віці від 10 років.
Згода на усиновлення всіх осіб, що передбачені законом, є необхідною умовою для усиновлення:
- Самої дитини.
- Батьків дитини, або осіб, що їх заміщували.
- Дружини (чоловіка) усиновителя, як людини, яка теж готова брати участь в вихованні і утриманні дитини.
Всі згоди мають бути надані добровільно і безумовно і підлягають нотаріальному завіренню.
Протягом 3 днів з дня набрання законної сили рішенням суду копія рішення висилається до органів реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації усиновлення дитини.
Усиновлення без згоди батьків можна здійснити в наступних випадках:
- Батьки невідомі або визнані безвісно відсутніми.
- Батьки визнані недієздатними.
- Батьки позбавлені батьківських прав або не проживають разом з дитиною більше 6 місяців, не утримують дитини, не проявляють до нього батьківської турботи і піклування без поважної причини.
Для того, щоб здійснити усиновлення, кандидат має відповідати певним вимогам:
- Бути дієздатною і повнолітньою особою.
- Бути старше дитини, яку всиновлює.
- Мати вік старше 21 року, за винятком випадків, коли усиновитель є родичем дитини.
- Різниця в віці між кандидатом і дитиною не може бути більша за 45 років.
- Якщо усиновленню підлягає повнолітня особа, різниця в віці має бути більша за 18 років.
В разі, якщо усиновлення здійснює іноземець, йому стане в нагоді адвокат по усиновленню. Він допоможе скласти обов’язкову письмову заяву до Департаменту з усиновлення дітей міністерства соціальної політики України з подальшим її розглядом Центром з усиновлення та взяття на облік іноземців, як кандидатів в усиновителі. Допомога в усиновленні громадянам інших країн буде потрібна також і в суді, де в обов’язковому порядку має розглядатися справа.
Якщо рішення суду було позитивним і дозвіл на усиновлення іноземцю було надано, адвокат з усиновлення у Львові допоможе легалізувати необхідних пакет документів для виїзду дитини за кордон. Для надання в Департамент з усиновлення документи усиновителів-іноземців треба легалізувати. Процедура відбувається в країні їх видачі, для чого в документах ставиться штамп-апостиль. Після легалізації документи перекладаються на українську мову в письмовому вигляді і мають бути нотаріально посвідчені нотаріусом на території України.
Адвокат з усиновлення дитини у Львові попередить про кримінальну відповідальність за розголошення таємниці усиновлення. Але після досягнення 14 років особа, що була всиновлена, має право одержати інформацію щодо свого всиновлення. В цьому випадку усиновителям можуть знадобитися послуги адвоката з усиновлення та психолога, який допоможе надати інформацію максимально обережно.
Скасування усиновлення
В деяких випадках усиновлення може бути визнано недійсним. Скасування відбувається в наступних випадках:
- Процес відбувався без згоди дитини або її батьків ( якщо була необхідність в їх згоді).
- Усиновлення було визнано фіктивним, при якому сам усиновитель не бажав отримати права і обов’язки, що пов’язані з цим правовим статусом.
- Були відсутні необхідні згоди: другого з подружжя, медичного та освітнього закладів.
- Один з подружжя є усиновителем дитини партнера, але на момент рішення не мав намірів зберігати шлюбні відносини.
Якщо дитина вже досягла повноліття, позбавити її статусу вам допоможе юрист з усиновлення. Скасування в цьому випадку відбувається тільки за певних умов:
- Поведінка усиновленого загороджує життю і здоров’ю усиновителя та членам його родини.
- Якщо усиновитель і усиновлений досягли взаємної згоди в цьому питанні.
- Або якщо такі відносини неможливі з об’єктивних причин, що підтверджено заявою одного з них.
До суду з заявою про скасування усиновлення можуть звернутися як сам усиновитель, біологічні батьки дитини, орган опіки, опікун або прокурор, так і сама дитина, якій виповнилося 18 років. Адвокатами з усиновлення надається як допомога в усиновленні дитини так і в скасуванні статусу.